Koc ma moc. Dziewczyny z Szmat Skład otulą was wzorami i kolorami

Dziewczyny z kolektywu projektowego Szmat Skład wskrzesiły przedmiot we wzornictwie niedoceniany, bo kocom rodzimi projektanci poświęcali chyba najmniej zainteresowania. Ich kolorowe pledy pokryte wzorami są jak rysunki, którymi można się okryć. Swoje wesołe projekty dziewczyny pieszczotliwie nazywają „szmatami”. Julię, Zarię i Kamę pytamy o to, jak zaczęła się ich współpraca, co je inspiruje i jak powstają ich wzorzyste koce.

Autor: MB

Zdjęcia: Michał Lichtański / mili.studio

https://szmatsklad.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Szmat Skład, czyli kto?

KAMA: Szmat skład to trzy dziewczyny - Julia, Zaria i ja. Każda z nas ma za sobą inne doświadczenie z pierwszego stopnia studiów. Julia ukończyła Politechnikę Łódzką na kierunku wzornictwo, Zaria ma dyplom z grafiki z ASP w Warszawie, a ja skończyłam wzornictwo na łódzkiej ASP. Poznałyśmy się dopiero na studiach magisterskich w Łodzi w obecnym Instytucie Tkaniny (wtedy jeszcze był to Wydział Tkaniny i Ubioru) Akademii Sztuk Pięknych.

Dlaczego zainteresowały Was tekstylia?

KAMA: Wydaje mi się, że każda z nas po doświadczeniach licencjatu chciała spróbować czegoś nowego - a zmiana szkoły, kierunku, a nawet miasta, dawała taką właśnie szansę. Dopiero na studiach dotarło do mnie, że to był świetny wybór, bo wtedy spotkałam wyjątkową pedagożkę, Dominikę Krogulską-Czekalską, która miękko przeprowadziła mnie przez wielowątkowy (heh) proces powstawania żakardu. To wspaniale złożony świat, który daje niesamowite możliwości realizacyjne i gigantyczną satysfakcję z efektów.

ZARIA: Odkrycie, że mogę połączyć warsztat graficzny z tekstylnym było absolutnie przełomowe w moim życiu twórczym. Grafika warsztatowa i komputerowa to działanie wrażeniowe, czysto wizualne, w tkaninie kontakt z odbiorcą jest bezpośredni. Kolor, struktura, splot, format mogą być przekaźnikiem dodatkowych treści i po prostu sprawiać komuś przyjemność nie tylko wizualną, ale również dotykową.

JULIA: Wybór specjalizacji związanej z tekstyliami był przypadkowy, ale szybko doceniłam możliwości, które daje tkanina. Spodobały mi się wyzwania, które są związane z przełożeniem projektu plastycznego na język krosna. Musisz mieć wiedzę o tym, co i jak możesz zrealizować. Nie wystarczy narysować i jest, do tego dochodzi jeszcze analiza procesu tkania - co można, a czego się nie da technicznie wykonać. Cały fun polega na tym, żeby projekt wstępny w końcowym stadium wyglądał tak, jak chciałam.

W jakiej technice powstają Wasze koce?

KAMA: Nasze koce to tkaniny żakardowe, a to oznacza, że wzór jest wynikiem przeplotu kolorowej przędzy, co skutkuje dwustronnością gotowego produktu oraz dużo większą trwałością wzoru niż w przypadku tkanin drukowanych. Koce produkujemy w rodzinnym zakładzie na Podlasiu, których wyroby otrzymały certyfikat OEKO-TEX Standard oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Jakie materiały wykorzystujecie do produkcji „szmat”?

KAMA: Największy wybór kolorystyczny daje przędza bawełniano-akrylowa, ale widzimy wśród naszych odbiorców potrzebę w pełni naturalnych materiałów, dlatego już od dwóch kolekcji (FRAJDA, MEKSYK) poszerzamy naszą ofertę o produkty z przędzy bawełnianej. W składzie poza przędzą kolorową, budującą wzór (wątkiem), jest jeszcze techniczna biała, cienka nić poliestrowa (osnowa). W gotowych produktach proporcje włókien w składzie bawełniano-akrylowym wyglądają następująco: 60% bawełny, 35% akrylu, 5% poliestru. Produkty z przędzy bawełnianej to 94% bawełny oraz 6% poliestru. Skoro mowa o materiałach, warto wspomnieć, że do 60% włókien bawełnianych wykorzystywanych w naszych produktach pochodzi z recyklingu.

Wasze kolekcje są spójne, ale widać w nich różne sposoby graficznej ekspresji. Jak każda z Was określiłaby swój styl i ulubione motywy?

KAMA: Ja jestem zdecydowanie zachowawcza i lubuje się w projektach minimalistycznych, natomiast nie przeszkodziło mi to wprowadzić na koce piesków. Lepiej i bezpieczniej czuję się, projektując koc, niż swobodnie go komponując - wszystko musi mieć swoje nieprzypadkowe miejsce, natomiast poszerzam swoją strefę komfortu dzięki dziewczynom z dropa na drop.

Zaria jest moją kompletną odwrotnością, to linia ekspresyjna połączona z absolutną swobodą zestawiania kształtów i kolorów. Olbrzymią przyjemność sprawiają jej projekty przedstawiające potwory, zwierzęta czy słynny już na szmacich projektach Ukrytek i jego przygody.

Julka najlepiej odnajduje się w organicznych kształtach i geometrycznych plamach - jest pomiędzy moją zachowawczością a ekspresją Zarii. Projektowanie zaczyna często od pomysłu, który chce zrealizować w technice żakardu - jak np. gradientowy wzór. Jakiego motywu nie weźmie na warsztat, lubi wzbogacić go o odrobinę słodyczy.

Niektóre z Waszych wzorów kojarzą mi się ze słynnymi w czasach PRL kocami ze Skoczowa. Czy inspirują Was tamte projekty? 

KAMA: Pewnie masz na myśli nasze kraciaste wzory? Jeżeli chodzi o porównania do PRL, to słyszymy głosy od naszych odbiorców, że nasze koce w jakości często przypominają im koce z dzieciństwa, takie jak u ich babć czy mam. Same też pamiętamy te duże, ciepłe koce z brązowo-beżowymi portretami koni czy kotów, obszyte satynową taśmą.

 

Inspiracji szukamy jednak poza branżą kocową – znajdujemy je wszędzie, i wiem, że to trąci banałem, ale serio tak jest. Przeglądamy trendy, wnętrza, kompozycje graficzne, czasem nawet modę - każda przestrzeń, płaszczyzna, która zestawia ze sobą kolory i kształty, może być początkiem nowego projektu. Zdarza się, że kiedy zastanawiamy się nad pomysłami na nowe szmaty, czasem pytamy o nie osoby z naszego otoczenia, w tym i obserwujących nas na portalach społecznościowych. Tematy czy zagadnienia wskazane przez kogoś spoza naszego procesu projektowego bywają tak ciekawe, że decydujemy się je realizować po swojemu i często dołączają do najbliższego dropa jako gotowy produkt.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.