Łódź Design Festival 2022 RE:GENERACJA – start już 12 maja!

„Tegoroczna edycja Łódź Design Festival 2022, pod hasłem RE:GENERACJA, jest zachętą do poszukania odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzymy się na początku trzeciej dekady XXI w. Na festiwalu zaprezentujemy działania, które sprzyjają odbudowie zarówno indywidualnej, jak i systemowej. Poszukamy sposobów na zregenerowanie nie tylko środowiska naturalnego, ale i tkanki miejskiej, instytucji społecznych, a co najważniejsze – każdego z nas” – tak o koncepcie 11-dniowego festiwalu mówi jego dyrektor Michał Piernikowski.

Autor: AK

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.lodzdesign.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Organizatorzy przygotowali bogaty program, w którym nie zabraknie międzynarodowego konkursu wzorniczego dla młodych projektantów make me! oraz plebiscytu must have na najlepsze polskie produkty. Na zwiedzających od 12 do 22 maja czekać będą także wystawy w przestrzeni Art_Inkubator oraz w miejscach towarzyszących, debaty i panele dyskusyjne, a także aktywności dla młodszej widowni

Ideą, która będzie przyświecać wszystkim wydarzeniom, to zachęcenie do dokonania głębszej refleksji nad stanem aktualnego świata i wyzwaniom, które przed nami stawia. Aby na końcu stwierdzić, że tytułową RE:GENERACJĘ musimy traktować jako stały proces, który pozostanie już z nami na zawsze.

Niezwykle ciekawie zapowiada się tegoroczne otwarcie festiwalu, wzbogacone obecnością wybranych kuratorów, którzy oprowadzą festiwalową publiczność po swoich ekspozycjach. Start już w czwartek 12 maja o godz. 18:30, w Centrum Festiwalowym – Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3. Ponadto w harmonogramie tego dnia swoje miejsce mają m.in. wernisaż wystawy „Słownik ukrainizmów” (Galeria Re:Medium) oraz warsztat „Re-kreacja: generowanie koncepcji kolekcji akcesoriów” organizowany przez sponsora festiwalu – markę odzieżową LPP.

Drugi dzień dostarczy zwiedzającym wyjątkowych emocji. A to wszystko za sprawą gali wręczenia nagród w konkursie make me! 2022. W tym roku wpłynęło 147 zgłoszeń, w tym z Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Słowacji, Holandii, Kanady, Węgier, Litwy, Chin i Austrii, spośród których wybrano 26. finalistów. To oni powalczą o łączną pulę nagród, która dzięki Mecenasowi Festiwalu Ceramice Paradyż, sponsorom INTERPRINT Polska i LPP oraz partnerowi Cosentino wynosi aż 60 000 zł! Z opublikowaną 12 kwietnia listą finalistów, których prace trafią na ekspozycję, można zapoznać się na stronie lodzdesign.com.

„16. edycja Festiwalu pod hasłem RE:GENERACJA składnia nas do zatrzymania i zastanowienia się nad wyzwaniami współczesnego świata. W tym czasie zmienił się festiwal, zmieniła się też Ceramika Paradyż, ale niezmienne pozostało nasze przekonanie o wartości i zasadności wspierania młodych twórców oraz współtworzenia tego bardzo ważnego dla polskiego wzornictwa wydarzenia, pełniąc w tym roku ponownie zaszczytną rolę Mecenasa Festiwalu” – powiedział Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Tuż przed galą eksperckiej analizie poddany zostanie temat projektowania w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. O odpowiedzialnej architekturze, jej celach i znaczeniu porozmawiają wyjątkowi goście: Robert Konieczny z KWK Promes, Marta Sękulska-Wrońska, reprezentująca pracownię WXCA, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski oraz krytyk architektury Marcin Szczelina i Aneta Konowrocka, Marketing Manager Cosentino. 

Z kolei estetycznych wrażeń tego dnia z pewnością dostarczy zwiedzającym wystawa jednego z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, Romana Modzelewskiego. W 110. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci organizatorzy Łódź Design Festival, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi zainicjowali Rok Romana Modzelewskiego 2022, a w jego ramach przygotowało wystawę „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”. Ten wieloznaczny tytuł odnosi się zarówno do miasta (w którym od 1945 roku Roman Modzelewski mieszkał i pracował), jak też do stworzonych przez niego nowatorskich projektów jachtów oraz mebli. Na ekspozycji będzie można poznać sylwetkę artysty i zobaczyć blisko 100 unikatowych obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na Łódź Design Festival w ostatnich latach. 

Równie atrakcyjnie zapowiada się kolejny dzień festiwalowy. W przestrzeni Art_Inkubator w Fabryce Sztuki o godz. 17:00 odbędzie się gala wręczenia statuetek must have 2022. Najbardziej doceniany w branży plebiscyt, który wyróżnia najlepsze polskie produkty pochodzące od krajowych projektantów i producentów, osiągnął w tym roku niepotykaną liczbę zgłoszeń oraz przyznanych wyróżnień.

„Ten plebiscyt to dla nas wyjątkowe zobowiązanie i odpowiedzialność. A towarzysząca mu wystawa to swego rodzaju rekomendacja konsumencka. Przy wyborze finałowych projektów próbujemy odejść od idei związanych z doskonałością produktu, widzianego tylko przez pryzmat prawidłowego projektowania. Wspólnie z radą ekspertów, wskazujemy raczej przedmioty będące obiektem pożądania współczesnych konsumentów i odpowiadają na ich różnorodne potrzeby” – mówi Michał Piernikowski.

Wystawę prezentującą wyróżnionych w tegorocznej, 12. edycji plebiscytu będzie można zwiedzać w rotundzie Manufaktury również po zakończeniu 16. Łódź Design Festival, czyli w dniach 12-28.05.2022. Z pełną listą wystawców można zapoznać się na stronie lodzdesign.com.

W programie tego dnia nie zabraknie także interesujących spotkań z ekspertami. Podczas panelu dyskusyjnego, którego inicjatorem jest Mecenas festiwalu – Ceramika Paradyż, zaproszeni goście: Maja Ganszyniec (Ganszyniec Studio) oraz Marcin Szczelina (Architecture Snob) poruszą temat niezwykle aktualny: Projektowania w duchu gospodarki cyrkularnej. Spotkanie poprowadzi Maciej Rychliński - Brand Manager Ceramiki Paradyż.

Z kolei odbywające się o godz. 15:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Piknik na skraju drogi”, prezentującej prace sześciorga finalistów konkursu Mazda Design Experience 2020/2021, będzie niezwykłą okazją do spotkania z  autorami wyłonionych projektów. Tytuł wystawy, nawiązujący do słynnej powieści braci Strugackich, w tym wypadku został potraktowany z jednej strony dosłownie, bo tematem konkursowych zmagań była: reKREACJA, rozumiana jako odnowa naszej kondycji fizycznej i mentalnej. Z drugiej, można go rozumieć jako design końca pewnego okresu (i początku innego), proces twórczego re-designu budującego na nowo harmonijną relację człowieka z naturą. 

Szczególne miejsce w programie łódzkiego festiwalu zajmuje ARCHIBLOK. Jak co roku jego uczestnicy, eksperci i ekspertki zajmujący się architekturą i urbanistyką, rozpoczną od przedstawienia prezentacji poświęconych najciekawszym aspektom swojej pracy zawodowej, by następnie wziąć udział w tradycyjnie już porywającej dyskusji. Ważnym tematem tegorocznej debaty będą działania poświęcone tematyce miejskiej i architektonicznej. Podczas spotkania, które odbędzie się 22 maja o godz. 11:00, zaproszeni goście m.in.: Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA), Przemo Łukasik (medusa group), Jo Jurga będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na relację miasto - człowiek - zieleń, poruszyć tematy naszego samopoczucia w dostępnych przestrzeniach - zarówno publicznych, jak i prywatnych oraz zastanowić się jak otoczenie może wpływać na nasze zmysły, stan ducha. Ważnym wątkiem tegorocznej debaty, którą  poprowadzi reporter, fotograf i tłumacz architektury Filip Springer, będzie także regeneracja architektury. Uczestnicy spotkania wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak czerpać z historii i jak adaptować istniejące przestrzenie do obecnych potrzeb. 

Istotnym uzupełnieniem tegorocznego Łódź Design Festival jest cały blok wystaw towarzyszących festiwalowi. 

Cofniemy się w przeszłość. Zapoznamy się z „Elementarzem polskiego dizajnu” i architekturą ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL–u, dzięki wystawie „Ostatni turnus”. W ramach tej pierwszej ekspozycji, dostępnej w Akademickim Centrum Designu zostanie zaprezentowanych 100 projektów polskiego designu, powstałych w ciągu ostatniego stulecia, od 1918 roku po dni dzisiejsze. Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, neony, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Wystawa pokazuje zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można będzie oglądać unikaty i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne i przedmioty codziennego użytku.

Z kolei w podróż na „Ostatni Turnus” zabierze nas – jako wczasowiczów – Marcin Wojdak, autor instagramowego profilu o architekturze powojennego modernizmu –  Cosmoderna. Przed publicznością festiwalową zostaną zaprezentowane fotografie wczasowych ośrodków z lat 60. i 70. XX wieku, często opowiedziane przez autora tak, aby - jak sam mówi – nasycić towarzyszącą mu nostalgię z młodości. Instagramowy profil służy mu przede wszystkim do pisania, a zdjęcia służą mu do tego tylko jako pretekst. Opuszczone budynki, mające lata świetności dawno za sobą, których nie wypełnia już dziś gwar turystów lub kuracjuszy, opowiadają nam historię czasów minionych. A każdą historię można opowiedzieć na wiele sposobów.

Na terenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki zostanie zaprezentowana także wystawa poświęcona tegorocznym nagrodom Mies van der Rohe Award. Jak tworzyć współczesną architekturę? Co zrobić by z biegiem czasu nie traciła na swojej aktualności, a zyskiwała nowy potencjał? A jak sprawić by nadawała kierunki przyszłym pokoleniom? To pytania kluczowe dla Konkursu Architektury Współczesnej Unii Europejskiej, któremu poświęcona jest wystawa. Prezentuje ona idee, którymi kierowali się twórcy w zestawieniu z opiniami ekspertów nominujących do nagrody. Odwiedzający będą mogli przeanalizować czy intencje architektów i kierunki projektowe zawarte w ich pracach są odczytywane zgodnie z zamierzeniami. Będą mogli również prześledzić wielowymiarowość projektów, poznać ich cechy wyróżniające. I umieścić to w szerszym, zarysowanym na wystawie kontekście – rodzimych projektów z poprzednich lat czy wszystkich laureatów.

Niezwykle ciekawą tematykę podejmuje wystawa „DOBRA/NOC”, która opowiada o tym, co składa się na dobry sen. Porusza kwestie rytuałów, wyciszenia, potrzeby bliskości, właściwego wyposażenia sypialni czy nowych wspierających technologii, które poprawią jakość naszego snu.

Założeniem wystawy jest przejście przez cały cykl, od powrotu do domu (zakończenia pracy), przez rytuał wieczorny, zasypianie, bliskość ze sobą lub z partnerem, aż po sen głęboki, przebudzenie i wejście w nowy dzień. Zaprezentowane zostały produkty, które często symbolizują cały segment rynku, tak aby zwrócić uwagę na skalę wyboru. Celem kuratorki jest uwrażliwianie na rolę snu i zaproszenie do zadbania o jego jakość we własnym zaciszu domowym.

Pełna wersja programu Łódź Design Festival oraz opisy wszystkich wydarzeń i wystaw dostępne są na stronie lodzdesign.com.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.