Nie ma to jak klasyka! 8 krzeseł o ponadczasowej formie
Wybierając krzesła do swojego wnętrza, warto postawić na ponadczasowe, sprawdzone projekty. Należy do nich tych 8 modeli, które bez wątpienia przeszły próbę czasu. Wszystkie bowiem powstały kilkudziesiąt lat temu, a do dziś zachwycają swoją formą.
Autor: IZ, JS
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Krzesło „Plywood Group (LCW)”, projektanci: Ray i Charles Eamesowie, producent: Vitra/Herman Miller
Krzesło powstało w wyniku eksperymentów ze sklejką, prowadzonych przez małżeństwo Eamesów. Projektanci poszukiwali bowiem nowych materiałów na potrzeby produkcji mebli. Ten model krzesła wszedł w skład kolekcji kilku innych krzeseł o nazwie „Plywood Group”, która powstała w latach 1945–1946.
2. Krzesło obrotowe „Tulip Chair”, projektant: Eero Saarinen, producent: Knoll
„Tulip Chair” z aluminiową bazą i siedziskiem z włókna szklanego, zaprojektowany przez Eero Saarinena w 1957 roku, przeszedł do historii jako jedno z pierwszych krzeseł na jednej nodze. Organiczna forma tego mebla, która przywodzi na myśl wyrastający z ziemi kwiat, nie przestaje fascynować.
3. Krzesło „Standard SP”, projektant: Jean Prouvé, producent: Vitra
Skrót SP w nazwie krzesła oznacza siège en plastique, czyli plastikowe siedzisko. To właśnie ono jest częścią tego słynnego krzesła o metalowej ramie malowanej proszkowo. Mebel powstał w 1934 roku. Innowacyjny jest w nim różny kształt nóg, który sprawia, że mebel wygląda jak nowoczesne dzieło sztuki.
4. Krzesło „Nr 14”, projektant: Michael Thonet, producent: Thonet
To najbardziej znane krzesło gięte na świecie. Niemiecki stolarz Michael Thonet zaprojektował je i stworzył w swoim warsztacie w 1859 roku. Natomiast produkcja na masową skalę słynnej „14” rozpoczęła się w 1865 roku. Zaletą prostej konstrukcji jest przemyślane zastosowanie materiałów – giętego drewna bukowego i rattanowej plecionki.
5. Krzesło „Panton Chair”, projektant: Verner Panton, producent: Vitra
Słynne krzesło wykonano z jednego kawałka plastiku, a historia jego powstania sięga 1960 roku. To wtedy powstał jego pierwszy model, który 7 lat później do produkcji seryjnej wprowadziła firma Vitra. Obecny wygląd krzesła to efekt serii ulepszeń, które zakończyły się w 1999 roku.
6. Krzesło „Wiggle Side Chair”, projektant: Frank Gehry, producent: Vitra
Mebel jest częścią serii „Easy Edges” z 1972 roku autorstwa tego projektanta, która charakteryzuje się nowatorskim użyciem tektury. Mówi się, że wykorzystanie tego materiału do produkcji mebli rozpoczęło w dizajnie nurt projektowania zrównoważonego.
7. Krzesło „Ant”, projektant: Arne Jacobsen, producent: Fritz Hansen
Ma prawie 70 lat (powstało w 1952 roku) i jest jednym z najważniejszych projektów Jacobsena. Krzesło, które zaprojektowano na potrzeby stołówki, dziś ma status ikony. Wykonane z dziewięciu warstw ciśnieniowo formowanego forniru, przypomina formą krzywizny instrumentu muzycznego.
8. Krzesło „CescaTM”, projektant: Marcel Breuer, producent: Knoll
Do dzisiaj to jedno z najchętniej wybieranych krzeseł do wnętrz. Dlaczego projekt z 1928 roku jest ciągle obiektem pożądania? Jest wiele odpowiedzi. Jedną z nich jest znakomite połączenie racjonalnej myśli projektowej z fantazją.
Szukasz inspiracji?
Sprawdź BLACK LABEL – „Tajemnica piękna. Współczesne wnętrza, które opowiadają historie”!