Nowe rękodzieła w IKEA. Powstały na terenach, gdzie dostęp do stabilnej pracy jest ograniczony
Godziwie wynagradzana praca to bezpieczeństwo, sprawczość i nowe możliwości dla całych rodzin. W takich właśnie wartościach zakorzeniona jest kolekcja IKEA MÄVINN, tworzona wspólnie z partnerami społecznymi działającymi na terenach dotkniętych ubóstwem, skutkami katastrof naturalnych czy polityczną niestabilnością.
IKEA już od ponad dekady współpracuje z przedsiębiorstwami społecznymi w regionach, gdzie dostęp do stabilnej pracy jest ograniczony.
Kolekcja MÄVINN na rok 2025 to 18 unikalnych, ręcznie wykonanych produktów stworzonych przez rzemieślników z Bangladeszu, Indii, Indonezji, Jordanii i Tajlandii. W ich powstanie zaangażowało się ponad 2500 osób.
W Indiach, w pracowniach ROPE (Responsibility Of People and Environment), powstały ręcznie plecione ozdoby ścienne z włókna bananowego, które wprowadzają do wnętrza naturalną teksturę i symboliczny krąg wspólnoty.
Z tego samego kraju pochodzi kosz z uchwytami – produkowany przez Ramesh Flowers – wytrzymały, a przy tym lekki, idealny do przechowywania lub jako osłonka na doniczkę. Ręcznie wykonane pomponiki w intensywnych kolorach nadają mu charakteru i sprawiają, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy.
Z tej samej pracowni pochodzi także klosz z włókna bananowca, wyplatany ręcznie z naturalnego surowca odpadowego. Jego ażurowa konstrukcja rozprasza światło, tworząc na ścianach i suficie miękkie, dekoracyjne cienie. Ten produkt nie tylko rozświetla wnętrze, ale także powstaje w ramach współpracy z przedsiębiorstwem społecznym wspierając zatrudnienie kobiet z obszarów wiejskich w Indiach.
Na odległej wyspie Flores tworzone są kosze z liści palmowych, powstające z dbałością o każdy detal. Z kolei ceramiczne talerze i wazony, których struktura i kolor odzwierciedlają lokalną estetykę i szacunek do ręcznego rzemiosła, dotarły do nas z Tajlandii.
Projektantka IKEA Maria Vinka, współtworzyła poszewki z charakterystycznym wzorem kwiatowym. Mają one dwie różne odsłony – jedną stronę zdobią duże, czarne kwiaty, a drugą poziome różowo-pomarańczowe paski. Ten ręcznie wykonany produkt jest wytwarzany przez przedsiębiorstwo społeczne Jordan River Foundation, które zapewnia długoterminowe źródło utrzymania rzemieślniczkom, uchodźcom z Jordanii i Syrii – umożliwiając kobietom rozwój ekonomiczny.
W Bangladeszu zaś, w zakładach Karupannya, powstały ręcznie tkane dywany z niebarwionej juty z drobnymi akcentami z wełny w różnych kolorach.
Nowością w tej edycji MÄVINN jest także fartuch kuchenny z ręcznie tkanej bawełny, który nie tylko dobrze wygląda, ale też świetnie się nosi. Z przodu ma praktyczną kieszeń podzieloną na dwie przegrody, a haftowane na żółto i różowo detale tworzą pętelkę do zawieszenia ściereczki lub łopatki.
Miękki, utkany z recyklingowanej bawełny pled w pasy łączy ciepłe odcienie różu, pomarańczu i fioletu, wnosząc do wnętrza atmosferę spokoju i koloru. Wykończony ręcznie wiązanymi frędzlami, może stać się kolorowym akcentem w salonie, ciepłym dodatkiem w sypialni albo przytulnym towarzyszem popołudniowej drzemki na fotelu.
Społeczna przedsiębiorczość w praktyce
Partnerzy IKEA nie działają charytatywnie – to firmy, które reinwestują zyski w rozwój społeczności. Tworzą miejsca pracy, gdzie wcześniej nie było takiej szansy. W Bangladeszu firma Karupannya zatrudnia 700 osób przy produkcji dywanów z naturalnych włókien, w tym kobiety w trudnej sytuacji życiowej. W Jordanii Jordan River Foundation wspiera uchodźczynie z Syrii i lokalne rzemieślniczki, które dzięki pracy odzyskują poczucie stabilności.
„Z jakimikolwiek problemami zmagam się w domu, w pracy mogę się od nich oderwać. Mam tu wiele przyjaciółek i czuję się swobodnie” – mówi Gangadevi M., rzemieślniczka z indyjskiego przedsiębiorstwa ROPE. W tej firmie kobiety zatrudnione przy produkcji wyrobów z naturalnych materiałów mogą liczyć nie tylko na stałą pensję, ale też ubezpieczenie, premie i wsparcie opiekuńcze. Większość z nich inwestuje zarobione środki w edukację dzieci czy poprawę warunków mieszkaniowych – to konkretna zmiana w codziennym życiu.
„Kolekcja MÄVINN łączy lokalne techniki rzemieślnicze z nowoczesnym wzornictwem. To produkty z historią – wytwarzane z materiałów naturalnych i z recyklingu, z dbałością o każdy szczegół. To właśnie one najlepiej pokazują, czym może być design: nie tylko formą, ale i odpowiedzialnością” – czytamy w opisie kolekcji.
Produkty z kolekcji MÄVINN są już dostępne w sklepach IKEA i IKEA.pl – do wyczerpania zapasów.