Ostatni weekend Łódź Design Festival 2023. Co warto zobaczyć?

Fotel przypominający modelowane morskimi falami kamyki na plaży, stolik w formie geometrycznej rzeźby czy ręcznie wykonane karafki o zarysie komety… To tylko niektóre z produktów nagrodzonych w must have 2023. Organizowany co roku przez Łódź Design Festival plebiscyt na najlepszy polski design ponownie wyróżnił krajowych projektantów i producentów. Towarzysząca mu wystawa to jedyna w swoim rodzaju panorama współczesnej polskiej sztuki projektowej. Ceremonia must have oraz słynny Archiblok to jednak tylko niektóre z argumentów, by wziąć udział w ostatnim weekendzie Łódź Design Festival 2023.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://lodzdesign.com/edycja-2023/program/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Plebiscyt must have jest jednym ze stałych i cieszących się największą popularnością elementów programowych Łódź Design Festival. Organizowany od ponad dekady konkurs stał się świętem polskiego designu, a wyróżnienie w nim – prestiżowym znakiem jakości i niezależną rekomendacją dla konsumentów.

Na zdjęciu "Komety", projekt Aleksandra Kujawska, produkcja Aleksandra Kujawska, fot. Krzysztof Pachurka

Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono aż 400 produktów, z których nagrodzonych zostało 80. Za ocenę projektów odpowiadała Rada Ekspertów, w skład której weszli projektanci, architekci oraz reprezentanci mediów: Kamil Białas, Anna Grużewska, JAM KOLEKTYW, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch i Zofia Wyganowska.

Na zdjęciu stolik "Oka", projekt Maja Ganszyniec Studio, produkcja Nurt.

Wszystkie zgłoszenia spełniać musiały dwa warunki – projektant albo producent muszą pochodzić z Polski, a przedmiot musi być dostępny na rynku w regularnej sprzedaży. Podstawowymi kryteriami były funkcjonalność, ergonomia i estetyka, precyzja wykonania, wytrzymałość materiałów, a także społeczna i klimatyczna odpowiedzialność.

Na zdjęciu koc „BRARR 2.0” z kolekcji „FRAJDA”, projekt Szmat skład, produkcja Szmat skład, fot. Mili Studio

Wśród nagrodzonych znaleźli się najbardziej uznani polscy designerzy tacy jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio czy KABO & PYDO oraz rozpoznawalni krajowi producenci sięgający do lokalnych rzemieślniczych tradycji jak nobonobo, Noti czy Paged Meble.


Wręczenie statuetek must have oraz prezentacja wyróżnionych produktów odbędzie się już 27.05 o 17:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Łódź Design Festival 2023. Co roku ceremonia stanowi zarazem najpopularniejsze spotkanie polskiej branży kreatywnej oraz najbardziej medialne wydarzenie w  krajowym designie. Nagrodzone prace oglądać można na towarzyszącej plebiscytowi wystawie finałowej, będącej swoistą panoramą współczesnej rodzimej sztuki projektowej.

Design i o wiele więcej

Nie byłoby Łódź Design Festival bez jego pozostałych elementów, niezmiennie przyciągających szeroką publiczność. Jednym z nich jest Archiblok – panel, którego tematem są zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie przez pryzmat przyszłości – w myśl motywu Łódź Design Festival 2023 „Future Perfect” – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych. Tak jak w poprzednich latach gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer.

Wśród gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja wygłoszą oni prezentacje, po których tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję.

Przez cały czas oglądać można też ekspozycję prac finalistów make me! 2023 – międzynarodowego konkursu organizowanego przez Łódź Design Festival z myślą o debiutujących projektantach. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 171 projektów m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Ukrainy czy Węgier. Na podstawie zgłoszeń jury konkursowe wybrało 25 prac, które wyróżniały prekursorstwo, eksperymenty formalne i technologiczne czy też wrażliwość na palące społeczne problemy. Zwycięzcy zostali przedstawieni 18.05 podczas ceremonii otwierającej Łódź Design Festival 2023. Pierwsze miejsce – nagrodę make me! Design Award i 15 tys. zł – otrzymał projekt Staza Sygnis, staz medycznych opracowanych w reakcji na wojnę w Ukrainie i wysłanych na front za naszą wschodnią granicę. Wiadomo o 3 życiach, które do tej pory zostały dzięki nim ocalone.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo projekt nie był wykonywany dla pokazywania czy poklasku. Myśleliśmy o nim jako projektowaniu realnym, projektowaniu w odpowiedzi na kryzys. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie działać i będzie pomagać – poniekąd zmieniać świat na lepsze. To najwspanialsze w pracy projektanta” – powiedzieli Maciej Głowacki i Olga Kozłowska, autorzy zwycięskiej pracy.

Wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny był także przyczynkiem do realizacji projektu nagrodzonego II miejscem i 10 tys. zł  – „Rydwanu życia” (autor: Piotr Tłuszcz), czyli pojazdu do bezpiecznej ewakuacji rannych z pola walki. Druga nagroda ex aequo została przyznana kolekcji mebli opracowanej przy użyciu sztucznej inteligencji – Me, Myself, AI (autor: Jan Wilczak). Na podium z nagrodą make me! INTERPRINT AWARD w wysokości 10 tys. zł znalazła się też seria biodegradowalnych wazonów Fragment.Vasen (autorzy: Barbara Koniecka, Maximilian Stahl) wykonanych z odpadów pozostawianych przez przemysł drzewny. Jury dodatkowo wyróżniło nagrodą specjalna w wysokości 5 tys. zł projekt ceramicznej cegły Hose Pillar (autorka: Fania Kolaiti) drukowanej w technologii 3D, pomagającej chłodzić budynki bez użycia klimatyzacji.

„Future Perfect”

W czasach coraz to nowych kryzysów i wyzwań przyszłość jest jednym z najbardziej problematycznych – i pociągających zarazem – tematów. Co możemy zrobić, by była lepsza i czy zamiast jedynie przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? To pytania, które postawili sobie organizatorzy tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Jej motyw to „Future Perfect”. Pod znakiem rozmaitych wyobrażeń przyszłości odbędą się główne wystawy prezentowane podczas wydarzenia.

Jak wskazują dane ONZ, do 2050 roku od 70 do 75% ludzkości będzie mieszkać w miastach. Czy będą one przypominać bardziej Nowy Jork czy Lagos? A może miastem przyszłości będzie futurystyczny Neom? Koncepcje miast idealnych – także te pochodzące z minionych już epok – oraz ich odbicie w praktyce pokazano na wystawie „Futuropolis”. Zobaczyć można na niej najbardziej śmiałe, choć zarazem mocno osadzone w realiach projekty wzorowych dzielnic i całych metropolii – od monumentalnych, autorytatywnych założeń będących manifestacją władzy po utopijne miasta ogrody. Czy można znaleźć w nich genezę współczesnych koncepcji takich jak smart city czy miasto 15-minutowe? Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie te perspektywy mogą rzucić nowe światło na dzisiejsze bolączki urbanistyczne.

Wśród pozostałych ekspozycji znalazły się m.in. „More Less” będąca refleksją nad współczesną architekturą w kontekście wrażliwości i wspólnotowym wymiarze oraz przegląd „Kolekcje”, na którym pokazane zostały prywatne kolekcje osobistych przedmiotów – zarówno tych mających obiektywną wartość materialną, jak i kryjących wartość jedynie emocjonalną (kolekcjonerzy to m.in. Mariusz Szczygieł, Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek). Na wystawie „Miejskie legendy – słownik łodzianizmów” zaprezentowano zaś współczesne prace ilustrujące legendy związane z miastem włókniarek, dla której kontekstem jest obchodzone w tym roku 600-lecie Łodzi.

W piątek 26.05 będzie także można wziąć udział w warsztatach z tworzenia materialboardów organizowanych przez firmę Cosentino, producenta wielkoformatowych powierzchni Dekton, Silestone oraz kamieni Sensa. Zaś 28.05 w ramach bloku Miejskie Innowacje odbędzie się dyskusja na temat problemu z dostępnością do toalet publicznych w polskich przestrzeniach miejskich organizowana przez firmę Geberit.

Łódź Design Festival 2023 odbywa się w dniach 18-28 maja. Główne wystawy i wydarzenia mają miejsce w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Centrum Festiwalowym jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy (informacje w programie).

Więcej informacji o programie można znaleźć na www.lodzdesign.com/edycja-2023/program

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.