Ostatni weekend Łódź Design Festival 2023. Co warto zobaczyć?

Fotel przypominający modelowane morskimi falami kamyki na plaży, stolik w formie geometrycznej rzeźby czy ręcznie wykonane karafki o zarysie komety… To tylko niektóre z produktów nagrodzonych w must have 2023. Organizowany co roku przez Łódź Design Festival plebiscyt na najlepszy polski design ponownie wyróżnił krajowych projektantów i producentów. Towarzysząca mu wystawa to jedyna w swoim rodzaju panorama współczesnej polskiej sztuki projektowej. Ceremonia must have oraz słynny Archiblok to jednak tylko niektóre z argumentów, by wziąć udział w ostatnim weekendzie Łódź Design Festival 2023.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://lodzdesign.com/edycja-2023/program/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Plebiscyt must have jest jednym ze stałych i cieszących się największą popularnością elementów programowych Łódź Design Festival. Organizowany od ponad dekady konkurs stał się świętem polskiego designu, a wyróżnienie w nim – prestiżowym znakiem jakości i niezależną rekomendacją dla konsumentów.

Na zdjęciu "Komety", projekt Aleksandra Kujawska, produkcja Aleksandra Kujawska, fot. Krzysztof Pachurka

Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono aż 400 produktów, z których nagrodzonych zostało 80. Za ocenę projektów odpowiadała Rada Ekspertów, w skład której weszli projektanci, architekci oraz reprezentanci mediów: Kamil Białas, Anna Grużewska, JAM KOLEKTYW, Piotr Maciaszek, Dominika Olszyna-Kniaź, Michał Piernikowski, Hanna Rydlewska, Jan Sikora, Małgorzata Szczepańska, Agata Twardoch i Zofia Wyganowska.

Na zdjęciu stolik "Oka", projekt Maja Ganszyniec Studio, produkcja Nurt.

Wszystkie zgłoszenia spełniać musiały dwa warunki – projektant albo producent muszą pochodzić z Polski, a przedmiot musi być dostępny na rynku w regularnej sprzedaży. Podstawowymi kryteriami były funkcjonalność, ergonomia i estetyka, precyzja wykonania, wytrzymałość materiałów, a także społeczna i klimatyczna odpowiedzialność.

Na zdjęciu koc „BRARR 2.0” z kolekcji „FRAJDA”, projekt Szmat skład, produkcja Szmat skład, fot. Mili Studio

Wśród nagrodzonych znaleźli się najbardziej uznani polscy designerzy tacy jak Maja Ganszyniec, Tomasz Rygalik, Grynasz Studio czy KABO & PYDO oraz rozpoznawalni krajowi producenci sięgający do lokalnych rzemieślniczych tradycji jak nobonobo, Noti czy Paged Meble.


Wręczenie statuetek must have oraz prezentacja wyróżnionych produktów odbędzie się już 27.05 o 17:00 w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Łódź Design Festival 2023. Co roku ceremonia stanowi zarazem najpopularniejsze spotkanie polskiej branży kreatywnej oraz najbardziej medialne wydarzenie w  krajowym designie. Nagrodzone prace oglądać można na towarzyszącej plebiscytowi wystawie finałowej, będącej swoistą panoramą współczesnej rodzimej sztuki projektowej.

Design i o wiele więcej

Nie byłoby Łódź Design Festival bez jego pozostałych elementów, niezmiennie przyciągających szeroką publiczność. Jednym z nich jest Archiblok – panel, którego tematem są zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie przez pryzmat przyszłości – w myśl motywu Łódź Design Festival 2023 „Future Perfect” – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych. Tak jak w poprzednich latach gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer.

Wśród gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja wygłoszą oni prezentacje, po których tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję.

Przez cały czas oglądać można też ekspozycję prac finalistów make me! 2023 – międzynarodowego konkursu organizowanego przez Łódź Design Festival z myślą o debiutujących projektantach. Na tegoroczny konkurs zgłoszono 171 projektów m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Ukrainy czy Węgier. Na podstawie zgłoszeń jury konkursowe wybrało 25 prac, które wyróżniały prekursorstwo, eksperymenty formalne i technologiczne czy też wrażliwość na palące społeczne problemy. Zwycięzcy zostali przedstawieni 18.05 podczas ceremonii otwierającej Łódź Design Festival 2023. Pierwsze miejsce – nagrodę make me! Design Award i 15 tys. zł – otrzymał projekt Staza Sygnis, staz medycznych opracowanych w reakcji na wojnę w Ukrainie i wysłanych na front za naszą wschodnią granicę. Wiadomo o 3 życiach, które do tej pory zostały dzięki nim ocalone.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo projekt nie był wykonywany dla pokazywania czy poklasku. Myśleliśmy o nim jako projektowaniu realnym, projektowaniu w odpowiedzi na kryzys. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie działać i będzie pomagać – poniekąd zmieniać świat na lepsze. To najwspanialsze w pracy projektanta” – powiedzieli Maciej Głowacki i Olga Kozłowska, autorzy zwycięskiej pracy.

Wojna i wywołany przez nią kryzys humanitarny był także przyczynkiem do realizacji projektu nagrodzonego II miejscem i 10 tys. zł  – „Rydwanu życia” (autor: Piotr Tłuszcz), czyli pojazdu do bezpiecznej ewakuacji rannych z pola walki. Druga nagroda ex aequo została przyznana kolekcji mebli opracowanej przy użyciu sztucznej inteligencji – Me, Myself, AI (autor: Jan Wilczak). Na podium z nagrodą make me! INTERPRINT AWARD w wysokości 10 tys. zł znalazła się też seria biodegradowalnych wazonów Fragment.Vasen (autorzy: Barbara Koniecka, Maximilian Stahl) wykonanych z odpadów pozostawianych przez przemysł drzewny. Jury dodatkowo wyróżniło nagrodą specjalna w wysokości 5 tys. zł projekt ceramicznej cegły Hose Pillar (autorka: Fania Kolaiti) drukowanej w technologii 3D, pomagającej chłodzić budynki bez użycia klimatyzacji.

„Future Perfect”

W czasach coraz to nowych kryzysów i wyzwań przyszłość jest jednym z najbardziej problematycznych – i pociągających zarazem – tematów. Co możemy zrobić, by była lepsza i czy zamiast jedynie przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? To pytania, które postawili sobie organizatorzy tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Jej motyw to „Future Perfect”. Pod znakiem rozmaitych wyobrażeń przyszłości odbędą się główne wystawy prezentowane podczas wydarzenia.

Jak wskazują dane ONZ, do 2050 roku od 70 do 75% ludzkości będzie mieszkać w miastach. Czy będą one przypominać bardziej Nowy Jork czy Lagos? A może miastem przyszłości będzie futurystyczny Neom? Koncepcje miast idealnych – także te pochodzące z minionych już epok – oraz ich odbicie w praktyce pokazano na wystawie „Futuropolis”. Zobaczyć można na niej najbardziej śmiałe, choć zarazem mocno osadzone w realiach projekty wzorowych dzielnic i całych metropolii – od monumentalnych, autorytatywnych założeń będących manifestacją władzy po utopijne miasta ogrody. Czy można znaleźć w nich genezę współczesnych koncepcji takich jak smart city czy miasto 15-minutowe? Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie te perspektywy mogą rzucić nowe światło na dzisiejsze bolączki urbanistyczne.

Wśród pozostałych ekspozycji znalazły się m.in. „More Less” będąca refleksją nad współczesną architekturą w kontekście wrażliwości i wspólnotowym wymiarze oraz przegląd „Kolekcje”, na którym pokazane zostały prywatne kolekcje osobistych przedmiotów – zarówno tych mających obiektywną wartość materialną, jak i kryjących wartość jedynie emocjonalną (kolekcjonerzy to m.in. Mariusz Szczygieł, Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek). Na wystawie „Miejskie legendy – słownik łodzianizmów” zaprezentowano zaś współczesne prace ilustrujące legendy związane z miastem włókniarek, dla której kontekstem jest obchodzone w tym roku 600-lecie Łodzi.

W piątek 26.05 będzie także można wziąć udział w warsztatach z tworzenia materialboardów organizowanych przez firmę Cosentino, producenta wielkoformatowych powierzchni Dekton, Silestone oraz kamieni Sensa. Zaś 28.05 w ramach bloku Miejskie Innowacje odbędzie się dyskusja na temat problemu z dostępnością do toalet publicznych w polskich przestrzeniach miejskich organizowana przez firmę Geberit.

Łódź Design Festival 2023 odbywa się w dniach 18-28 maja. Główne wystawy i wydarzenia mają miejsce w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Centrum Festiwalowym jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy (informacje w programie).

Więcej informacji o programie można znaleźć na www.lodzdesign.com/edycja-2023/program

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.