Płaskorzeźby LADNINI. Z miłości do modernizmu i natury
Marcin Ładny i Zuza Dzięgielewska – para w życiu i pracy. Od ponad roku tworzą markę LADNINI (czyli LADNI I INNI), która zajmuje się ręczną produkcją drewnianych płaskorzeźb. Ich projekty zostały docenione przez jury konkursu MUST HAVE podczas Łódź Design Festival 2023.
Pytani o to, jak dzielą się pracą, projektanci zgodnie przyznają, że działają razem, wspólnie ustalając kierunki nowych kolekcji. Marcin zajmuje się projektowaniem reliefów od zera i ich malowaniem, działaniami technologicznymi oraz rozmowami z klientami. Zuza z kolei jest content-creatorem, dba o wizerunek marki w social mediach, prowadzi sklep internetowy, robi zdjęcia oraz nadzoruje ostatnie szlify reliefów. „Oczywiście, jak to w życiu, czasami nasze role się odwracają, co powoduje że czerpiemy z naszej pracy niesamowitą satysfakcję” - mówią projektanci.
Obydwoje są absolwentami Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej. Podczas wymiany studenckiej na uniwersytecie La Salle w Barcelonie Zuza i Marcin dostrzegli wagę projektowania przestrzeni. „Poznaliśmy tam ludzi, który pokazali nam, że architektura oraz architektura wnętrz to przede wszystkim dbałość o detale. W Barcelonie mieliśmy też okazję podziwiać pawilon projektu Ludwiga Miesa van der Rohego, któy pozwolił nam zrozumieć, że oprócz projektu na papierze, należy obcować z materiałem” - wyjaśniają. To właśnie niemiecki architekt był jedną z pierwszych inspiracji dla projektantów - spodobało im się, jak łączył w swojej pracy doświadczenie zarówno z materiałami budowlanymi, jak i dekoracyjnymi.
Przełomowym wydarzeniem był dla projektantów wyjazd do Amsterdamu. Zuza pracowała tam w studio HofmanDujardin, a Marcin w pracowni René van Zuuk Architects. W Holandii projektanci mogli podglądać dzieła swojego kolejnego guru – architektka i projektanta mebli Gerrita Thomasa Rietvelda. „Odwiedziliśmy jego dom w Utrechcie, gdzie zakochaliśmy się w naszym ulubionym materiale - sklejce. Kompozycje brył, kolorów oraz klimat jego realizacji zaczęły kształtować nasz charakter oraz warsztat projektowy” - mówią.
W Amsterdamie rozpoczęły się pierwsze próby pracy ze sklejką. Marcin zostawał po godzinach w pracowni René van Zuuka. Architekt dał mu możliwość eksperymentowania z laserowo wycinanymi elementami. Tak powstał pierwszy relief - prezent urodzinowy dla Zuzy.
Dziś marka LADNINI może pochwalić się portfolio produktów, w których zamknięte są fascynacje projektantów. Kolekcja „Geometria” to ukłon w stronę modernizmu. Linie pionowe i poziome tworzą siatkę uzupełnioną o kształty obłe, półkola i łuki. „Botanica” to z kolei seria, która jest hołdem dla natury i idei człowieka będącego jej częścią.
Płaskorzeźby wykonywane są w pracowni LADNINI w Białymstoku. Każdy egzemplarz wytwarzany jest ręcznie ze sklejki, a następnie pokrywany warstwą tynku lub farby strukturalnej. Proces ten może trwać nawet do dwóch tygodni, jednak przy zamówieniach customowych czas produkcji może się wydłużyć.
Reliefy dostępne są w palecie neutralnych kolorów oraz w wyrazistych odcieniach kobaltowego błękitu czy mocnej czerwieni oraz klasycznej czerni. Bez trudu można je więc zaaranżować w przestrzeni na wskroś nowoczesnej, w stylu japandi czy modern organic.