Plecionka wiedeńska – dlaczego uwielbiamy ten kultowy wzór?
Jak sprawić, aby przestrzeń była jednocześnie przytulna i elegancka? Można postawić na meble oraz dodatki z plecionką wiedeńską. Ten popularny wzór wprowadzi do wnętrza atmosferę niczym w wiedeńskiej kawiarni. Przyglądamy się mu bliżej!
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
Tradycyjny wzór bliski naturze
Plecionka wiedeńska charakteryzuje się ośmiokątnym wzorem i gęstą strukturą. Została stworzona w XVII wieku, jednak uległa rozpowszechnieniu nieco później, głównie dzięki kultowemu projektowi krzesła Ton No. 14 austriackiej marki Thonet z 1859 roku.
Wzór ten – pomimo że ma delikatny wygląd i pozornie kruchą strukturę – w rzeczywistości jest niezwykle wytrzymały. Estetyka i trwałość mebli z plecionki wiedeńskiej sprawiły, że szybko podbiła serca ludzi na całym świecie. Początkowo zdobiła głównie wnętrza eleganckich kawiarni, ale szybko zaczęła się pełnić istotną rolę w wystroju prywatnych mieszkań i domów.
Plecionka wiedeńska tworzona jest z rattanu, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego najczęściej z palmy rotangowej bądź innych palm pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej. Sprawia to, że produkty z plecionki wiedeńskiej są nie tylko piękne, ale też ekologiczne. Z tego względu przedmioty z tym wzorem zyskały na popularności szczególnie w ostatnich latach. Obecnie bowiem coraz częściej konsumenci, dokonując swoich wyborów, zwracają uwagę na to, aby dany produkt miał jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Różne oblicza
Pomimo że plecionka wiedeńska początkowo zdobiła głównie krzesła, obecnie korzysta się z niej także przy projektowaniu innych mebli oraz dodatków, na przykład komód, zagłówków łóżka, parawanów czy lamp. Atutem tego wzoru jest fakt, że dzięki ciasnemu splotowi jest trwały, ale wygodniejszy niż drewno. Oprócz tego przepuszcza światło, co nadaje meblom i dodatków stworzonym przy użyciu plecionki wiedeńskiej niebywałej lekkości.
Komodę z plecionką wiedeńską Vienna (3779 zł) znajdziemy na Westwing. Oprócz tego na stronie sklepu znajdziemy m.in. łóżko z drewna i plecionki wiedeńskiej Jones (3199 zł), fotel wypoczynkowy z plecionką wiedeńską Sissi (1429 zł), a także lampę wiszącą z plecionką wiedeńską Vienna (329,90 zł), które bez wątpienia nadadzą wnętrzu domowego ciepła przy zachowaniu eleganckiego charakteru.
Z kolei na yestersen znajdziemy krzesło 811 Black Grain z ratanową plecionką Cane, TON (1590 zł). Wzór krzesła oparto na projekcie Josefa Hoffmana z 1930 roku.
Jak łączyć?
Do jakich wnętrz plecionka wiedeńska pasuje najbardziej? Odpowiedź „wszystkich” nie będzie przesadą, bo ma ona niezwykle uniwersalny charakter. Bez wątpienia dobrze odnajduje się w jasnym wnętrzach oraz w przestrzeniach w stylu boho, skandynawskim czy rustykalnym, ale sprawdzi się też w loftowych czy industrialnych aranżacjach. Doskonale łączy się z innymi meblami rattanowymi, złotymi dodatkami i motywami botanicznymi. Szczególnie dobrze czuje się także w towarzystwie naturalnych surowców, zwłaszcza drewna czy kamienia.
Przykładowo w realizacji mieszkania projektu „Alternatywnego Studia Doroty Januszewicz” meble z plecionki wiedeńskiej oraz rattanu stanowią serce projektu. W aranżacji Magdaleny Milejskiej ze studia „Odwzorowanie” kinkiet z plecionki wiedeńskiej zdobi ścianę w sypialni w kolorze terakoty. Z kolei w apartamencie, za którego projekt odpowiada Alicia Holgar, krzesła z plecionką wiedeńską pięknie prezentują się na tle muralu autorstwa Jessalyn Brooks.
Natomiast we wnętrzu domu projektu studia „PUNTOFILIPINO” głównym surowcem wykorzystanym w przestrzeni jest beton. Został on przełamany drewnianymi meblami, kolekcją dzieł sztuki oraz meblami z plecionki, takimi jak chociażby zagłówek łóżka wykonany z plecionki wiedeńskiej. W projekcie wnętrza „SKANDAL STUDIO” krzesło z plecionką wiedeńską intrygująco prezentuje się w odważnej przestrzeni, w której króluje Bauhaus.
Zważywszy na swoje pochodzenie, plecionka wiedeńska świetnie prezentuje się także we wnętrzach w stylu retro. Świadczą o tym projekt wnętrza mieszkania Natalii Stosio z „La Folie Studio” czy aranżacja przytulnej przestrzeni autorstwa Magdaleny Zalewskiej.
Więcej ciekawostek o dizajnie i porad wnętrzarskich można znaleźć w LABEL 47 „ZAKWITAMY!”!