Praca cyfralna, czyli jak design może wspierać efektywność pracy hybrydowej

Przyspieszony przez pandemię trend pracy skądkolwiek przyniósł wiele darów takich jak: wolność, elastyczność, mobilność oraz lepszą integrację życia i pracy, ale także sporo wyzwań. Jednym z kluczowych jest umiejętne wykreowanie warunków do połączenia pracy offline i online, czyli kooperacji i realizacji celów biznesowych w nowym, mieszanym modelu zwanym hybrydowym. Co zrobić, aby – przy tak dużej złożoności – najlepiej wspierać zespoły i organizacje w prowadzeniu biznesu? Na co zwracać uwagę i co stawiać na pierwszym miejscu, planując modyfikację biura? Odpowiedzi na te pytania znalazła Aqina.

Autor: MP

Zdjęcia: Aqina

https://www.aqina.eu/pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Swoją analizę Aqina oparła na wynikach badań prowadzonych przez swoich dwóch międzynarodowych partnerów: firmę Knoll i firmę Wilkhahn, które słyną z tego, że w centrum ich zainteresowania jest troska o komfort i efektywność miejsc pracy na całym świecie. My zaś chętnie tymi informacjami dzielimy się z Wami.

Dane
74% firm planuje przenieść część swoich pracowników na stałe do pracy zdalnej (Gartner).
20% pracowników stwierdziło, że współpraca i komunikacja wymagają największego wysiłku w  przypadku pracy zdalnej Buffer.
25-30% pracowników będzie pracować zdalnie z domu do końca 2021 roku Global Workplace Analytics.

Praca cyfralna (cyfrowa+realna)
Nowa era i nowa normalność  oznacza tak naprawdę reorganizację środowiska pracy na zawsze. To wyjątkowa okazja, by zbudować nowe, bardziej elastyczne otoczenie, które będzie wspierać pracowników holistycznie, dbając o cztery kluczowe sfery: osobistą, społeczną, psychiczną i fizyczną.
Skoro geografia przestała ograniczać naszą pracę, to po co więc zawracać sobie głowę biurami w ogóle? W dużym skrócie: z powodu wielu korzyści, jakie profesjonalne biura wnoszą  w obszarze organizacji pracy oraz osiągania celów biznesowych.
A także dlatego, że bez względu na to, jak profesjonalna byłaby konfiguracja stanowiska pracy w domu czy idealne warunki osobiste, żadne z nich nie są do końca w stanie wykreować atmosfery, jaka tworzy się podczas wspólnej, zorganizowanej pracy w biurze.
Powstanie biur umożliwiających pracę w wymiarze cyfralnym jest niezbędne, by wspierać identyfikację z organizacją i wpływać na  utrzymanie ducha zespołów. Tożsamość i innowacyjność firmy lub organizacji są bardziej niż kiedykolwiek zależne właśnie od tego, czy będziemy umieć odpowiednio na nie oddziaływać. Jak zatem powinny wyglądać cyfralne miejsca pracy?

Miejsce pracy skoncentrowane na człowieku
Pomimo różnorodności branż, kultur i rynków występujących na naszej planecie, globalne megatrendy, takie jak cyfryzacja, zrównoważony rozwój i chęć posiadania zdrowych miejsc pracy, będą coraz bardziej wpływać na sposób kształtowania przyszłych środowisk biurowych. Wg ekspertów uwaga będzie musiała przenieść się na wymagania, talenty i umiejętności ludzi.
Neurobiolodzy uważają, że naszym zachowaniem w znacznym stopniu kieruje otoczenie. Jeśli mają się zmienić wzorce zachowań, środowisko powinno podążać za nimi, aby zapobiec powrotowi do starych nawyków. To najlepszy sposób na skuteczne zarządzenie globalną zmianą, w której wszyscy bierzemy udział.
Nowoczesne miejsca pracy ułatwiające współpracę w wymiarze cyfralnym to dobrze wyposażone miejsca zaprojektowane z myślą o interakcjach zdalnych i osobistych, które wspierają flow w pracy i inne aktywności obecnych na miejscu uczestników, ale jednocześnie usprawniają kooperację z uczestnikami zdalnymi.

Wybierając odpowiednie wyposażenie, priorytetem powinno być myślenie o komforcie pracy dla zespołów pracujących hybrydowo oraz możliwości elastycznego dopasowania go do potrzeb spotkań w różnym składzie i o różnym charakterze (praca przy biurku, zebranie, spotkanie zespołu projektowego etc.). Zawrotne tempo rozwoju sprawia, że ​​uczenie się przez całe życie stanie się standardem nie tylko na poziomie jednostek, ale i organizacji. Dlatego w przestrzeniach dedykowanych pracy hybrydowej niezbędne będzie odpowiednie zaprojektowanie zintegrowanych obszarów do szkoleń i nauki.

Dzisiejsza zdigitalizowana praca biurowa jest  bardzo wymagająca dla naszych umysłów, ale zbyt mało wymagająca od naszych ciał. W konsekwencji kluczowe stało się zachęcanie do ruchu podczas wykonywania obowiązków służbowych, a inwestycja w profesjonalne krzesła biurowe, które pozwalają na utrzymanie zdrowej postawy i wydajność przed ekranami komputerów, stała się priorytetem.
Nowoczesne krzesła biurowe są ważne także z tego powodu, że umożliwiają pracownikom wychylanie, pod różnym kątem, ułatwiające lepszy odbiór treści z różnych źródeł (ekran, laptop, tablet etc.).

Idealnie w tej roli sprawdzą się uniwersalne krzesła Knoll, wyposażone w mechanizm  przeciwwagi automatycznie dopasowujący się do użytkownika. Do wyboru mamy aż trzy modele: Life, Generation i ReGeneration. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także inwestycja w fotele biurowe od firmy Wilkhahn. Największą popularnością ze względu na wykorzystanie zaawansowanych ergonomicznie rozwiązań cieszą się modele: AT, ON czy IN.

Mobilność oraz elastyczność
W czasach pracy cyfralnej można zapomnieć o tradycyjnych salach konferencyjnych, wyposażonych w duże, kwadratowe i mało mobilne meble, ukierunkowane na wymianę informacji face to face. W to miejsce warto pomyśleć o rozwiązaniach, które pozwalają łatwo i elastycznie dopasować przestrzeń do wielu różnych potrzeb i sytuacji oraz ułatwią odbiór treści niezależnie od miejsca, w którym ktoś wykonuje obowiązki służbowe. 

W nowo zaprojektowanych przestrzeniach do pracy  dobrze sprawdzą się mniejsze gabarytowo stoły trapezoidalne albo okrągłe, takie jak np. system modułowy stołów KEI od Bulo, MAX od Wilkhahna albo stoły firmy BLOG. Można przy nich łatwiej posadzić większą ilość uczestników przed kamerą, a także łatwiej nimi zarządzać. Stół Rockwell Unscripted® Sawhorse z Knolla pomaga dopasować pomieszczenie do różnych potrzeb, jakie pojawiają się podczas współpracy cyfralnej. Innym elastycznym meblem ułatwiającym pracę hybrydową jest  Scope Team Table od Knolla. To jeden mebel, przy którym ludzie mogą pracować jako zespół albo indywidualnie. Stół można w każdej chwili podzielić na odrębne deski, wykorzystując do tego specjalnie zaprojektowane ekrany Universal.

Do stworzenia odpowiednich warunków do pracy w erze pracy cyfralnej można wykorzystać kolekcję Timetable Wilkhahna. To mobilny system mebli, w którym znajdziemy stoły z odchylanym blatem oraz panele Foldscreen umożliwiające przekształcenie wszystkich modeli z kolekcji Timetable w bardziej intymne, pojedyncze, osłonięte miejsca pracy. Panele są lekkie i łatwe w montażu, mogą być umieszczone na stole lub przymocowane za pomocą zacisków, bez żadnych dodatkowych narzędzi. 
Oddzielenie biurek, stołów od siebie ułatwić mogą designerskie meble, parawany i mobilne ścianki z kolekcji BLOG.

Akustyka
Wykorzystane w przestrzeniach dedykowanych hybrydowej współpracy elementy wyposażenia wnętrz i designu powinny poza mobilnością zapewniać odpowiednią akustykę. Dlatego w nowoczesnych przestrzeniach do pracy cyfralnej, w których rzadko wykorzystuje się sufity podwieszane, szczególnie ważny staje się wybór odpowiednich wykładzin o wysokiej izolacyjności i pochłanialności akustycznej.

Amerykański producent wykładzin do wnętrz komercyjnych, firma Milliken w odpowiedzi na rosnące w obszarze akustyki potrzeby już 20 lat temu opatentowała podłoże wykonane z pianki poliuretanowej, tzw. podłoże Comfort Plus, które wykorzystywane jest w wykładzinach płytkowych producenta. Izolacyjność akustyczna wykładzin Milliken jest na poziomie – aż 36 dB! Pochłaniają one nawet do 50% więcej hałasów niż inne oferowane na rynku wykładziny na twardych podłożach. Wykorzystanie wykładzin Milliken pozwala nie tylko na stworzenie optymalnych akustycznie warunków do pracy, ale także na wykreowanie wrażenia mniejszych przestrzeni, bez stawiania dodatkowych ścian, (dzięki wielości wzorów)  oraz co równie ważne, odpowiednie ich oznakowanie. W tym celu często wybierane są płytki z unikalnej, dedykowanej pracy biurowej w erze post COVID-kolekcji Social Factor. Umiejętne zastosowanie elementów wyposażenia pozwala uzyskać odpowiednie wygłuszenie dla potencjalnego echa i pochłaniania fal dźwiękowych, a także podnosi komfort pracy, pozytywnie wpływając na koncentrację i jakość komunikacji.

By podnieść go jeszcze bardziej, wiele firm wyposaża popularne open space’y w tzw. budki akustyczne, przeznaczone do pracy w bardziej bezpiecznych i sterylnych warunkach. Do dyspozycji klientów jest wiele modeli w różnych cenach, ale my rekomendujemy takie, które poza oczywistymi walorami akustycznymi, mają dodatkowe funkcje, jak np. budka Bosselino. To nie tylko przykład pięknego designu, ale zaawansowana technologicznie prozdrowotna kapsuła. Producent zamontował w Bosselino, jednoosobowej budce akustycznej, jonizator o mocy do 60 milionów jonów ujemnych / cm3 · 1 ION, (taka występuje w okolicach wodospadu np. Niagary). Jonizator o takich parametrach pozwala na inaktywację patogenów (wirusa grypy A H1N1, koronawirusa kotów i gronkowca złocistego) w powietrzu oraz ma szansę zmniejszyć zakaźność nawet o 95%!

Technologia
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracy hybrydowej jest technologia. Na jakość współpracy wpływają: dobre złącze internetowe, wygodny dostęp do miejsc zasilania (najlepiej zamontowane w stołach i meblach), a także urządzenia umożliwiające łatwe i niezawodne  prezentowanie rozmówców, treści, prezentacji  oraz gwarantujące czysty dźwięk i obraz. Dobrze, by uwzględniały one różne poziomy intymności (1:1, 1:4, 1 na więcej osób) i dawały możliwość dopasowania do poszczególnych typów spotkań. Może pomóc montaż kamery na wysokości oczu, co stwarza szanse na bardziej naturalne interakcje. W przypadku spotkań z większą ilością osób warto mieć do dyspozycji więcej niż jeden monitor, by można było mieć lepszy kontakt z uczestnikami niezależnie od prezentowanych treści.

Bardzo ważne jest profesjonalne oświetlenie, które umożliwia odbiór treści bez dodatkowych cieni. Dużą popularnością cieszą się modele: AQ01 z Fritza Hansena i Leaf z Muuto.

Zmienność stałością
Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu know-how i designu mamy szansę  stworzyć standardy ułatwiające współpracę w rozproszonych zespołach i pchnąć firmy w kierunku uzyskania odpowiedniej efektywności współpracy w modelu hybrydowym, który – jak się zapowiada – stanie się powszechnym rozwiązaniem. I choć, jak pokazał ostatni czas, nie da się wszystkiego przewidzieć, to umiejętne wykorzystanie możliwości, jakie stwarza wiedza i doświadczenie ekspertów, może stanowić wymierne wsparcie przy tworzeniu miejsc do pracy cyfralnej. Już wiemy, że odpowiednio zaprojektowane biura są niezbędne, by zachęcać ludzi do dialogu, interakcji i współpracy. Dzięki nim organizacje mają szanse wspierać rozproszone zespoły w osiąganiu biznesowych celów i tworzeniu innowacji. 

Nowe biura mają szansę wpływać także pozytywnie na poziom energii do odpowiadania na szereg kolejnych wyzwań i zmian, które z pewnością nadejdą.

Więcej informacji: tutaj.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.