„Nigdy nie porzuciłam myślenia plastycznego” – rozmowa z Magdą Jurek

Co łączy Marię Skłodowską-Curie i Magdę Jurek? Fakt, że obie pracowały z probówkami. Różnica tkwi w tym, że ta pierwsza przy ich pomocy odkrywała pierwiastki, ta druga zaprojektowała z nich żyrandol. Rozmawiamy z Magdą Jurek, artystką i projektantką, założycielką marki „Pani Jurek”.

Autor: JS

Zdjęcia: Joanna Bylicka, PION studio, materiały prasowe

https://www.panijurek.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Co sprawiło, że postanowiłaś zająć się projektowaniem?

Studiowałam malarstwo na warszawskiej ASP. Po studiach projektowanie przyszło do mnie w sposób naturalny. Spowodowane było trochę pragmatyką i życiową koniecznością. Wymyśliłam wtedy żyrandol wykonany z probówek „Maria S.C.”, który szybko wszedł na rynek i to z dużym sukcesem. Stało się to w sposób nie do końca przeze mnie zaplanowany, ale zdefiniowało to, co robię obecnie.

 

Czy fakt ukończenia studiów malarskich wpływa na to, co tworzysz? 

Moja obecna działalność to pewnego rodzaju kontynuacja mojego poprzedniego zajęcia. Jest to rozwój tych samych wątków i myśli. Nigdy nie porzuciłam myślenia plastycznego.

Twoje projekty są bardzo energetyczne, wyróżniają się formą, kolorem, nazwą. Skąd czerpiesz inspiracje do ich tworzenia? Czy brakuje Ci czasem pomysłów?

Nie, nie brakuje mi pomysłów, raczej moim problemem jest znalezienie czasu na ich realizację. Po ukończeniu malowania obrazu, szybko mogę pójść dalej. Każdy z obrazów jest zamkniętym światem. Natomiast w procesie projektowym droga jest długa, żmudna, na dodatek pod koniec bywa mało kreatywna. Doprowadzenie projektu do końca wymaga ogromnej wytrwałości.

Pomysły do tworzenia projektów czerpię z przeróżnych źródeł. Często z natury, czasem podłożem jest jakaś potrzeba czy przewrotny koncept. Projekt, który powstał ostatnio miał podłoże bardziej osobiste. Wróciłam do moich malarskich korzeni i zainspirowałam się malarstwem Jana Tarasina, którego zawsze bardzo ceniłam.

Moje pomysły często ze sobą rywalizują, dlatego bywa, że potrzebny jest zewnętrzny impuls, który spowoduje, że akurat dany pomysł w danym momencie zostanie zrealizowany. Dodatkowa trudność w moim wypadku polega na tym, że przedmioty, które wymyśliłam, wytwarzam w mojej pracowni. Oprócz zaprojektowania produktu, muszę więc zaplanować cały proces jego powstania. Trudno jest trafnie przewidzieć, jak dokładnie będzie on wyglądał, bo nie zawsze da się przewidzieć zainteresowanie danym produktem. W przypadku małej, manufakturowej pracowni jak moja, trudno z góry zakładać, że każdy projekt osiągnie wielki sukces. Należy być elastycznym i podążać za zmieniającą się sytuacją. Bywa, że rzeczywistość prześciga oczekiwania. Najnowsza kolekcja TRN cieszy się dużym powodzeniem i na ten moment kłopotliwe, a wręcz niemożliwe jest sprostanie potrzebom rynku. Żeby tworzyć przedmioty, trzeba więc łączyć wiele kompetencji i cały czas uczyć się nowych rzeczy.

Jak wygląda Twój proces twórczy? Od czego zaczynasz pracę nad nowym obiektem?

Od momentu powstania pomysłu trzeba go skrupulatnie i starannie przepisać – przenieść z głowy do świata rzeczywistego. Zaczynam zawsze od rysowania, od prac plastycznych. Nie zawsze mają one charakter stricte techniczny czy użytkowy. Nigdy nie jest tak, że pomysł, który pojawia się w mojej głowie, jest całkowicie jasny. Jest raczej czymś nieoczywistym, mglistą substancją, którą trzeba zmaterializować. Jak już jestem przekonana co do wyglądu przedmiotu, wtedy zaczynam prace techniczne. Wchodzę w szczegóły, rozrysowuję detale, szukam proporcji. Robię próby z materiałem, makietuję, zastanawiam się nad skalą, robię model tego, co chcę stworzyć. Później zaczyna się etap produkcji. 

W rzemiośle praca nad przedmiotem nie kończy się po stworzeniu prototypu. W produkcji fabrycznej finalna forma produktu zwykle nie podlega zmianom. Natomiast w procesie rzemieślniczym przez wiele kolejnych miesięcy usprawnia się i udoskonala zarówno sam produkt, narzędzia używane do jego tworzenia jak i  umiejętności wytwórcy.

Punktem wyjścia do stworzenia Twojej najnowszej kolekcji TRN była fascynacja malarstwem i grafiką Jana Tarasina. Przedstawiał on przedmioty jako proste znaki, symbole. A jak jest w Twoim przypadku, jaka myśl przyświecała Ci podczas tworzenia tej linii?

W malarstwie Tarasina nie chodziło nigdy o nadanie znakom konkretnego znaczenia, ale o stworzenie jakiejś zasady, reguły. Sama też nie przenoszę tych znaków w sposób dosłowny, nie są to symbole bezpośrednio wyciągnięte ze obrazów Tarasina. Podczas rysowania przedmiotów z tej kolekcji starałam się stworzyć syntezę tego, czym miały one być – lampą, stolikiem czy lustrem. Można powiedzieć, że ten system znaków jest zapisem mojego procesu myślowego samego w sobie. 

Jakiś czas temu można było oglądać Twoje projekty na wystawie „UKŁAD” w ramach Łódź Design Festival. Co więcej możesz powiedzieć o tym wydarzeniu?

Wystawa była konsekwencją wyróżnienia mnie nagrodą Mazda Design Award 2020. Z powodów pandemicznych festiwal miał trochę zmienioną formułę. Wystawy przeniosły się na zewnątrz i dostałam do dyspozycji kontener, swego rodzaju akwarium wolnostojące w przestrzeni miasta. Postanowiłam potraktować je jak duży, przestrzenny obraz, czyli pokazać swoje projekty w kontekście bardziej malarskim i kompozycyjnym niż domowym.

Wykreowana przeze mnie przestrzeń odbiegała od tradycyjnego myślenia o wnętrzu. Zapewne nie nadawałaby się za bardzo do życia, ale zrobiłam to świadomie, bo dekorowanie wnętrz nie jest czymś, co mnie interesuje. W projektowaniu chciałabym być od tego jak najdalej. 

Ściany i elementy scenograficzne, które się tam pojawiły, były tak naprawdę płótnami malarskimi o nietypowych kształtach, które malowałam samodzielnie. Tym samym praca nad tą instalacją była moim powrotem do malarskich korzeni.

Na Twojej stronie internetowej można znaleźć informację, że jesteś zwolenniczką zrównoważonego rozwoju. Czy przekładasz to w jakiś sposób na swoją pracę?

Wytwarzam rzeczy, dlatego trudno nie mieć refleksji nad ich nadmiarem w dzisiejszym świecie. Sam fakt, że przedmioty, które powstają w mojej pracowni są  produkowane na konkretne zamówienie, sprawia, że moją markę można określić jako działającą w sposób zrównoważony. Nie generuję nadprodukcji, nie szukam na siłę zbytu. Staram się tworzyć przedmioty mądre, niosące refleksję poza przyjemnością estetyczną. Stojące obok ulotnych mód. Korzystam też z przede wszystkim z materiałów naturalnych, które dobrze znoszą upływ czasu.

Jak myślisz, jaka jest przyszłość polskiego dizajnu?

Obecnie wszystko wydaje mi się takie kruche i niepewne. COVID-19 pokazał, że świat jest mniej przewidywalny, niż nam się wydawało. Jesteśmy społeczeństwem rozwijającym się, jeszcze się nie nasyciliśmy konsumpcją, więc nasze potrzeby ciągle rosną. Ale z tego względu potrzeby się różnicują, rośnie grupa świadomych odbiorców. Myślę, że dobrych projektów będzie coraz więcej, bo jest na nie zapotrzebowanie. Nadal też będzie dużo złych projektów, ale takie są prawa rynku.

A jakie są Twoje plany na przyszłość?

Obecnie marzę o tym, aby odpocząć, choć to pewnie się nie wydarzy. Na pewno muszę usprawnić produkcję najnowszej kolekcji, aby sprostać wszystkim zamówieniom. Pracuję także nad kolekcją lamp dla dużej firmy meblowej. Jest to moja pierwsza praca na zamówienie. Okaże się, czy to będzie współpraca zgodna z moim charakterem, bo wymaga całej masy kompromisów, do których nie byłam przyzwyczajona. Liczę też na inne ciekawe propozycje z zewnątrz. Przez najbliższy czas nie będę miała fizycznie miejsca na rozpoczęcie produkcji nowych przedmiotów, bo dopiero rozbudowaliśmy naszą pracownią pod obecną kolekcję. Przede wszystkim jednak chciałabym nadal móc pracować kreatywnie i twórczo, bo w tym czuję się najlepiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Pani Jurek.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych