„Nigdy nie porzuciłam myślenia plastycznego” – rozmowa z Magdą Jurek

Co łączy Marię Skłodowską-Curie i Magdę Jurek? Fakt, że obie pracowały z probówkami. Różnica tkwi w tym, że ta pierwsza przy ich pomocy odkrywała pierwiastki, ta druga zaprojektowała z nich żyrandol. Rozmawiamy z Magdą Jurek, artystką i projektantką, założycielką marki „Pani Jurek”.

Autor: JS

Zdjęcia: Joanna Bylicka, PION studio, materiały prasowe

https://www.panijurek.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Co sprawiło, że postanowiłaś zająć się projektowaniem?

Studiowałam malarstwo na warszawskiej ASP. Po studiach projektowanie przyszło do mnie w sposób naturalny. Spowodowane było trochę pragmatyką i życiową koniecznością. Wymyśliłam wtedy żyrandol wykonany z probówek „Maria S.C.”, który szybko wszedł na rynek i to z dużym sukcesem. Stało się to w sposób nie do końca przeze mnie zaplanowany, ale zdefiniowało to, co robię obecnie.

 

Czy fakt ukończenia studiów malarskich wpływa na to, co tworzysz? 

Moja obecna działalność to pewnego rodzaju kontynuacja mojego poprzedniego zajęcia. Jest to rozwój tych samych wątków i myśli. Nigdy nie porzuciłam myślenia plastycznego.

Twoje projekty są bardzo energetyczne, wyróżniają się formą, kolorem, nazwą. Skąd czerpiesz inspiracje do ich tworzenia? Czy brakuje Ci czasem pomysłów?

Nie, nie brakuje mi pomysłów, raczej moim problemem jest znalezienie czasu na ich realizację. Po ukończeniu malowania obrazu, szybko mogę pójść dalej. Każdy z obrazów jest zamkniętym światem. Natomiast w procesie projektowym droga jest długa, żmudna, na dodatek pod koniec bywa mało kreatywna. Doprowadzenie projektu do końca wymaga ogromnej wytrwałości.

Pomysły do tworzenia projektów czerpię z przeróżnych źródeł. Często z natury, czasem podłożem jest jakaś potrzeba czy przewrotny koncept. Projekt, który powstał ostatnio miał podłoże bardziej osobiste. Wróciłam do moich malarskich korzeni i zainspirowałam się malarstwem Jana Tarasina, którego zawsze bardzo ceniłam.

Moje pomysły często ze sobą rywalizują, dlatego bywa, że potrzebny jest zewnętrzny impuls, który spowoduje, że akurat dany pomysł w danym momencie zostanie zrealizowany. Dodatkowa trudność w moim wypadku polega na tym, że przedmioty, które wymyśliłam, wytwarzam w mojej pracowni. Oprócz zaprojektowania produktu, muszę więc zaplanować cały proces jego powstania. Trudno jest trafnie przewidzieć, jak dokładnie będzie on wyglądał, bo nie zawsze da się przewidzieć zainteresowanie danym produktem. W przypadku małej, manufakturowej pracowni jak moja, trudno z góry zakładać, że każdy projekt osiągnie wielki sukces. Należy być elastycznym i podążać za zmieniającą się sytuacją. Bywa, że rzeczywistość prześciga oczekiwania. Najnowsza kolekcja TRN cieszy się dużym powodzeniem i na ten moment kłopotliwe, a wręcz niemożliwe jest sprostanie potrzebom rynku. Żeby tworzyć przedmioty, trzeba więc łączyć wiele kompetencji i cały czas uczyć się nowych rzeczy.

Jak wygląda Twój proces twórczy? Od czego zaczynasz pracę nad nowym obiektem?

Od momentu powstania pomysłu trzeba go skrupulatnie i starannie przepisać – przenieść z głowy do świata rzeczywistego. Zaczynam zawsze od rysowania, od prac plastycznych. Nie zawsze mają one charakter stricte techniczny czy użytkowy. Nigdy nie jest tak, że pomysł, który pojawia się w mojej głowie, jest całkowicie jasny. Jest raczej czymś nieoczywistym, mglistą substancją, którą trzeba zmaterializować. Jak już jestem przekonana co do wyglądu przedmiotu, wtedy zaczynam prace techniczne. Wchodzę w szczegóły, rozrysowuję detale, szukam proporcji. Robię próby z materiałem, makietuję, zastanawiam się nad skalą, robię model tego, co chcę stworzyć. Później zaczyna się etap produkcji. 

W rzemiośle praca nad przedmiotem nie kończy się po stworzeniu prototypu. W produkcji fabrycznej finalna forma produktu zwykle nie podlega zmianom. Natomiast w procesie rzemieślniczym przez wiele kolejnych miesięcy usprawnia się i udoskonala zarówno sam produkt, narzędzia używane do jego tworzenia jak i  umiejętności wytwórcy.

Punktem wyjścia do stworzenia Twojej najnowszej kolekcji TRN była fascynacja malarstwem i grafiką Jana Tarasina. Przedstawiał on przedmioty jako proste znaki, symbole. A jak jest w Twoim przypadku, jaka myśl przyświecała Ci podczas tworzenia tej linii?

W malarstwie Tarasina nie chodziło nigdy o nadanie znakom konkretnego znaczenia, ale o stworzenie jakiejś zasady, reguły. Sama też nie przenoszę tych znaków w sposób dosłowny, nie są to symbole bezpośrednio wyciągnięte ze obrazów Tarasina. Podczas rysowania przedmiotów z tej kolekcji starałam się stworzyć syntezę tego, czym miały one być – lampą, stolikiem czy lustrem. Można powiedzieć, że ten system znaków jest zapisem mojego procesu myślowego samego w sobie. 

Jakiś czas temu można było oglądać Twoje projekty na wystawie „UKŁAD” w ramach Łódź Design Festival. Co więcej możesz powiedzieć o tym wydarzeniu?

Wystawa była konsekwencją wyróżnienia mnie nagrodą Mazda Design Award 2020. Z powodów pandemicznych festiwal miał trochę zmienioną formułę. Wystawy przeniosły się na zewnątrz i dostałam do dyspozycji kontener, swego rodzaju akwarium wolnostojące w przestrzeni miasta. Postanowiłam potraktować je jak duży, przestrzenny obraz, czyli pokazać swoje projekty w kontekście bardziej malarskim i kompozycyjnym niż domowym.

Wykreowana przeze mnie przestrzeń odbiegała od tradycyjnego myślenia o wnętrzu. Zapewne nie nadawałaby się za bardzo do życia, ale zrobiłam to świadomie, bo dekorowanie wnętrz nie jest czymś, co mnie interesuje. W projektowaniu chciałabym być od tego jak najdalej. 

Ściany i elementy scenograficzne, które się tam pojawiły, były tak naprawdę płótnami malarskimi o nietypowych kształtach, które malowałam samodzielnie. Tym samym praca nad tą instalacją była moim powrotem do malarskich korzeni.

Na Twojej stronie internetowej można znaleźć informację, że jesteś zwolenniczką zrównoważonego rozwoju. Czy przekładasz to w jakiś sposób na swoją pracę?

Wytwarzam rzeczy, dlatego trudno nie mieć refleksji nad ich nadmiarem w dzisiejszym świecie. Sam fakt, że przedmioty, które powstają w mojej pracowni są  produkowane na konkretne zamówienie, sprawia, że moją markę można określić jako działającą w sposób zrównoważony. Nie generuję nadprodukcji, nie szukam na siłę zbytu. Staram się tworzyć przedmioty mądre, niosące refleksję poza przyjemnością estetyczną. Stojące obok ulotnych mód. Korzystam też z przede wszystkim z materiałów naturalnych, które dobrze znoszą upływ czasu.

Jak myślisz, jaka jest przyszłość polskiego dizajnu?

Obecnie wszystko wydaje mi się takie kruche i niepewne. COVID-19 pokazał, że świat jest mniej przewidywalny, niż nam się wydawało. Jesteśmy społeczeństwem rozwijającym się, jeszcze się nie nasyciliśmy konsumpcją, więc nasze potrzeby ciągle rosną. Ale z tego względu potrzeby się różnicują, rośnie grupa świadomych odbiorców. Myślę, że dobrych projektów będzie coraz więcej, bo jest na nie zapotrzebowanie. Nadal też będzie dużo złych projektów, ale takie są prawa rynku.

A jakie są Twoje plany na przyszłość?

Obecnie marzę o tym, aby odpocząć, choć to pewnie się nie wydarzy. Na pewno muszę usprawnić produkcję najnowszej kolekcji, aby sprostać wszystkim zamówieniom. Pracuję także nad kolekcją lamp dla dużej firmy meblowej. Jest to moja pierwsza praca na zamówienie. Okaże się, czy to będzie współpraca zgodna z moim charakterem, bo wymaga całej masy kompromisów, do których nie byłam przyzwyczajona. Liczę też na inne ciekawe propozycje z zewnątrz. Przez najbliższy czas nie będę miała fizycznie miejsca na rozpoczęcie produkcji nowych przedmiotów, bo dopiero rozbudowaliśmy naszą pracownią pod obecną kolekcję. Przede wszystkim jednak chciałabym nadal móc pracować kreatywnie i twórczo, bo w tym czuję się najlepiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Pani Jurek.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.