Uśmiech, proszę! 8 ikon dizajnu, które poprawiają nastrój
Wysokiej jakości dizajn powinien nie tylko pełnić jedną, podstawową funkcję nadaną mu formą, lecz działać na odbiorcę w złożony sposób. Na przykład może uspokajać fakturą, przywoływać wspomnienia kształtem czy pobudzać do działania kolorem. Letni, wakacyjny nastrój zainspirował nas do stworzenia zestawienia ikon wzornictwa, które łączy jedno – wszystkie wywołują uśmiech.
Autor: JS, IZ
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Korkociąg „Anna G.”, projektant: Alessandro Mendini, producent: Alessi
Ten zabawny korkociąg wykonany z cynku i kolorowej żywicy Mendini zaprojektował w 1994 roku. Nazwę przedmiot zawdzięcza Annie Gili, artystce i projektantce, która przyjaźniła się z Mendinim. „Anna G.” doczekała się kilku wersji kolorystycznych, a w 2003 roku projektant stworzył jej towarzysza – korkociąg „Alessandro M.”, którego wygląd jest inspirowany wyglądem Mendiniego.
2. Wieszak „Hang it all”, projektanci: Ray i Charles Eamesowie, producent: Vitra/Herman Miller
Zaprojektowany w 1953 roku, z założenia miał być produktem dla dzieci. Okazało się jednak, że połączenie metalu i drewnianych kolorowych kulek spodobało się nie tylko najmłodszym. Dziś marka Vitra oferuje ten produkt w wielu kolorystycznych konfiguracjach.
3. Sofa „Bocca”, projektant: Franco Audrito, producent: Gufram
To sofa, którą w 1970 roku zaprojektował Włoch Franco Audrito. Inspiracją do jej powstania były usta Marylin Monroe i siedzisko w kształcie ust, który zaprojektował Salvador Dali. Mebel wypełnia miękka pianka, którą pokrywa tapicerka z tkaniny (np. wełniana lub kaszmirowa) – oczywiście w czerwonym kolorze. W 2008 roku pojawiły się dwie nowe, rockowe wersje sofy „Bocca”. „Dark Lady” (czarna z zawieszką przypominającą kolczyk) i „Pink Lady” (w odważnym różu). Z kolei w 2018 stworzono limitowaną edycję w złocie.
4. Drewniane figurki ptaków „Songbird”, projektant: Kay Bojesen, producent: Kay Bojesen
Różnokolorowe ptaki zostały zaprojektowane w 1950 roku. To element dekoracyjny inspirowany domem projektanta z lat młodości i jego wspomnieniami z dzieciństwa. Figurki są częścią legendarnej kolekcji drewnianych zwierząt, która znana jest niemal na całym świecie.
5. Stołek „Plopp”, projektant: Oskar Zięta, producent: Zieta Prozessdesign
Unikatowy kształt tego stołka, który przypomina zabawkę, jest efektem formowania z użyciem FIDU – innowacyjnej technologii obróbki stali. Podczas procesu dwie cienkie blachy są ze sobą spawane po obrysie, a następnie nadmuchiwane pod wysokim ciśnieniem w celu uzyskania obiektu trójwymiarowego. Od premiery rynkowej „Plopp” był pokazywany na wystawach na całym świecie. Zdobył też wiele prestiżowych nagród, m.in. Red Dot Design Award 2008, German Design Council Award 2008 i Forum AID Award 2009.
6. Drewniana figurka „Wooden Doll No. 9”, projektant: Alexander Girard, producent: Vitra
Figurkę w 1952 roku zaprojektował Alexander Girard – jeden z czołowych amerykańskich projektantów czasów powojennych. „Wooden Doll No. 9” pochodzi z kolekcji „Wooden Dolls”, która powstała w wyniku inspiracji sztuką ludową Afryki, Europy i Azji. Każda z lalek jest nawiązaniem do kultury innego regionu. Girard stworzył kolekcję jako dekorację do swojego domu w Santa Fe. Dziś figurki są pięknym elementem dekoracyjnym produkowanym przez firmę Vitra.
7. Fotel „Heart Cone Chair”, projektant: Verner Panton, producent: Vitra
To projekt z 1959 roku. Wygodne siedzisko w kształcie serca i w kolorze energetycznej czerwieni, z laminatu z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym oraz stalowa podstawa tworzą harmonijną kombinację. „Heart Cone” doskonale prezentuje się nie tylko w hotelowym lobby.
8. Figurki „Totem”, projektant: Ettore Sottsass, producent: Studio Ettore Sottsass Srl
Sottsass zwykł mówić: „Nie ratujesz duszy, utrzymując wszystko w bieli”. Tak wyjaśniał swoje zamiłowanie do koloru. Jego rzeźby totemowe z 1966 roku można zobaczyć m.in. w filmie „Ból i blask” Pedro Almodóvara. Inspiracją do ich powstania były... hydranty przeciwpożarowe i pompy gazowe.