Wystawa „Made by Fire”. Czesi to geniusze szkła i porcelany

Dla Czechów szkło i porcelana są jak dobro narodowe. Kilkusetletnia tradycja wciąż żywa jest wśród nowego pokolenia projektantów i rzemieślników. Na wystawie „Made by Fire”, którą można oglądać w Galerii Morawskiej w Brnie, pokazano ponad 50 prac ze szkła, porcelany i ceramiki. To dotąd największa ekspozycja czeskich twórców w tej dziedzinie. LABEL jest głównym zagranicznym patronem medialnym wystawy. 

Autor: MB

Zdjęcia: Hana Knížová, Marek Kubáček, materiały prasowe

https://moravska-galerie.cz

 

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Popularne czeskie powiedzenie mówi, że „Czesi mają ręce ze złota”. Te słowa podkreślają manualne zdolności naszych sąsiadów. Od wieków słyną oni z ręcznie wyrabianego szkła i porcelany, które rozgłos zyskały daleko poza granicami kraju. Projekt "Made by Fire" to próba pokazania tego tematu w postcyfrowej erze, skonfrontowania go zagadnieniami ekologii i zrównoważonego rozwoju oraz funkcjonalności.

fot. Hana Knížová
Wystawa "Made by Fire", Galeria Morawska w Brnie, fot. materiały prasowe
Stanislav Muller "Mirror Man"

Ekspozycja podzielona jest na cztery sekcje tematyczne: Przemysł, Adaptacja, Tożsamość i Eksperyment.  Na wystawie prezentowane są dzieła od prestiżowych producentów i eksporterów szkła, wyroby czołowych czeskich zakładów porcelany, uznanych projektantów, a także twórców dopiero zyskujących rozgłos. Są wśród prac obiekty na granicy sztuki użytkowej, które poruszają problemy, takie jak konkurencyjność przemysłu, jego wpływ na środowisko, wykorzystanie klasycznych form i wdrożenie nowych technologii.

Tereza Hruskova "Selfie vazy"

Wystawa „Made by Fire” jest częścią obchodów 150-lecia Galerii Morawskiej w Brnie, która powstała w 1873 roku, co czyni ją jedną z najstarszych tego typu instytucji na świecie. Projekt swoją premierę miał podczas tegorocznego Salone del Mobile w Mediolanie, pokazano go również podczas ostatniej edycji międzynarodowego festiwalu dizajnu Designblok w Pradze. W Brnie ekspozycja kończy swój obieg w rozszerzonej wersji – organizatorzy zgromadzili dwa razy więcej eksponatów niż podczas poprzednich edycji wystawy.

Luba Bakičová "Yes name"

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy rozszerzyć wystawę w Brnie o instalację „Happiness” autorstwa Julie Šiškovej Feixovej. Odwiedzający mogą zdecydować, czy rzucić porcelanowym spodkiem o ścianę, czy też zabrać go ze sobą do domu jako pamiątkę. W zabawny sposób stawiamy pytanie: W sytuacji, gdy planeta znajduje się na krawędzi ekologicznej katastrofy, czy naprawdę tak istotne jest rozróżnianie jakości porcelany? Przeciętna fabryka produkuje średnio 350 ton rozbitej porcelany, której wciąż nie potrafimy zrecyklingować. Czyż nie nadszedł czas, aby zresetować system? To odwiedzający kształtuje zasady na wystawie „Made by Fire”" - mówi kuratorka wystawy, Eva Slunečková.

Johan Pertl "Utopia"
Tereza Sluková "Cukrátko"
Jiří Krejčiřík "Luna", fot. Marek Kubáček
Praca Martina Janeckiego

Na wystawie można zobaczyć prace takich twórców jak Michal Bačák, Luisa Bělohlávková, Paula Benčaťová, Jakub Berdych Karpelis, Jiří Černický, Tomáš Černý, Studio deFORM (Jakub Pollág i Václav Mlynář), Dechem Studio (Jakub Janďourek i Michaela Tomišková), Markéta Držmíšková & Petr Hák, Eva Eisler, Julie Feixová Šišková, Dominik Forman, Herrmann & Coufal, Hidden Factory (Eva Pelechová i Gabriel Vach), High Temp (Tomáš Bárta), Johana Hnízdilová, Klára Horáčková, Yulin Huang & Lukáš Houdek, Tereza Hrušková, Martina Hudečková, Chiaramonte Marin (Alfred Chiaramonte i Marc Marin), Prokop Chludil, Šárka Ištvánová, Anna Jožová, František Jungvirt, Joo Kawasumi, Sebastian Kitzberger, Boris Klimek, Hana Knížová, Lucie Koldová, Jiří Krejčiřík, Kengo Kuma, Gréta Kušnírová, Vendula Kvíz Radostová, Arik Levy, Zdeněk Lhotský, Live Longer (Adéla Fejtková i Silvie Luběnová), LLEV (Marcel Mochal i Eva Mochalová), Nonna Lorenz, Monika Martykánová, Elis Monsport, Stanislav Müller, Nalejto (Markéta Kalivodová, Lucie Vasilová i Lenka Záhorková), Jakub Nepraš, Lukáš Novák, Óda (Johana Němečková i Barbora Kolerusová), Olgoj Chorchoj (Michal Froněk i Jan Němeček), Ľubomír Ontkonc, P3L1 (Petra Sošťáková i Libor Sošťák), Milan Pekař, Jiří Pelcl, Eva Pelechová, Johan Pertl, Jakub Petr, Dominika Petrtýlová, Daniel Piršč, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký, Matěj Polách, Tomáš RachUnek, Vojtěch Říha, Lada Semecká, Tereza Sluková, Markéta Spružinová, Tono Stano, Ota Svoboda, Roman Šedina, Jakub Špaček, Markéta Špundová, Barbora Štefánková, Klára Šumová i Veronika Vlková oraz Jan Šrámek, Marieta Tedenacová, Antonín Tomášek, Quynh Trang Tran, Tyformy (Pavla Vachunová), David Valner, David Valovič, Vasku & Klug, Veronika Velčovská Jiroušková, Maxim Velčovský, Karolína Vintrová, Henry Wielgus, Studio Wrinkle (Aylin Irfanová i Helena Patelisová), Lenka Záhorková, Zeitgeist (Jakub Pollág), Adam Železný.

Wystawa "Made by Fire", Galeria Morawska w Brnie, fot. materiały prasowe

"Wystawa „Made by Fire”, przygotowana przez Galerię Morawską w Brnie we współpracy z Designblok, stanowi przełomowy moment dla współczesnego czeskiego dizajnu. Jej otwarcie w Brnie to wielkie i długo oczekiwane zwieńczenie całego projektu. Wersja brneńska będzie oferować wiele dodatkowych eksponatów stworzonych specjalnie dla Galerii Morawskiej. „Made by Fire” jest niewątpliwie kluczową wystawą dizajnu XXI wieku, i jestem dumna, że mogliśmy być tego częścią" - mówi Jana Zielińska, dyrektor festiwalu Designblok i ekspert projektu „Made by Fire”.

Anna Joov "Resurectio"
Jakub Berdych "Robot"

Wystawę „Made by Fire” można oglądać w muzeum Galeria Morawska w Brnie do 31 sierpnia 2024 roku. LABEL jest głównym zagranicznym patronem medialnym wydarzenia.

PRaca Davida Valnera
Marketa Spundova "Manifest Onanie"

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.