„Stolarstwo mam we krwi” – wywiad z Mateuszem Kozłowskim z Erkado

Czy da się połączyć tradycję i nowoczesność? Jakie wyzwania niesie ze sobą praca w rodzinnej firmie? Czy szybki, ale zrównoważony rozwój jest możliwy? Odpowiedzi na te pytania udzieli Mateusz Kozłowski, Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający w Erkado, rodzinnej firmie z 45-letnią historią, będącej w wąskiej grupie liderów producentów drzwi na polskim rynku.

Artykuł sponsorowany

Autor: RP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://erkado.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Label Magazine: Obecnie stoi Pan na czele firmy, która jest jednym z największych producentów drzwi w Polsce. Stery w Erkado przejmuje Pan od swojego taty, Zbigniewa Kozłowskiego, ale początki zamiłowania do stolarstwa w Pana rodzinie sięgają jeszcze wcześniejszego pokolenia? Jak na przestrzeni lat rozwijała się ta tradycyjna, rodzinna firma?

Mateusz Kozłowski: Stolarstwo w mojej rodzinie jest obecne od pokoleń. Pierwszy był mój dziadek, Stanisław Kozłowski, który w czasach powojennych zajmował się produkcją stolarki – to od niego wszystko się zaczęło. Dziadek przetarł szlaki i zaraził pasją do stolarstwa swojego syna. W latach 70-tych ubiegłego wieku mój ojciec – Zbigniew Kozłowski, przejął pierwszy zakład produkcyjny od mojego dziadka. Mogę więc śmiało powiedzieć, że stolarka była obecna w moim życiu od zawsze, a obserwowanie taty przy pracy moją codziennością, która również w moim przypadku przerodziła się w pasję. Rodzinna tradycja stała się największym atutem naszej firmy i przekłada się na nasze podejście do zarządzania, jakość produktów i chęć ciągłego rozwoju.

Model Nemezja 8:

 • Wersja bezprzylgowa
 • Lakierowana
 • Klamka bella slim okrągła mosiądz błyszczący
 • Ościeżnicą lakierowana
 • Listwa przypodłogowa lakierowana

LM: Bycie trzecim pokoleniem w firmie jest wyzwaniem. Jak Pan widzi swoją rolę w rozwijaniu marki oraz produktów?

MK: Oczywiście, dbam o dobre imię marki oraz wypracowane przez lata zaufanie klientów, a także utrzymanie tempa rozwoju firmy. Wielopokoleniowość w Erkado daje bardzo duże zaplecze w postaci wiedzy i doświadczenia. Bardzo doceniam wsparcie ojca – to przywilej dorastać, ucząc się i obserwując jak zarządza się firmą. Dzięki temu mogę unikać niepotrzebnych błędów. Zawsze mogę liczyć na jego rady, to nieoceniona pomoc. Praca w rodzinnej firmie pozwala mi wnieść świeże spojrzenie na jej rozwój i nowe pomysły na dywersyfikację oferty. Nowe technologie, które staram się łączyć z rzemieślniczą tradycją moich przodków, umożliwiają nam wychodzenie naprzeciw potrzebom klienta, ale także przyczyniają się do dalszej ekspansji firmy i ciągłego umacniania pozycji na rynku. 

LM: Rodzinna tradycja wiąże się także z przekazaniem pewnej specyfiki pracy. Czy tak było również w Pana przypadku? 

MK: Zdecydowanie. Odkąd pamiętam tata zawsze podkreślał znaczenie każdego z pracowników dla odpowiedniego działania firmy. Patrząc przez lata jak zarządza firmą i tworzy relacje z ludźmi widziałem  jak wprowadza te zasady w życie, jak ważny jest dla niego wzajemny szacunek. Mogę dzisiaj z pewnością powiedzieć, że najważniejszą częścią każdej firmy są ludzie, którzy w naszym przypadku dodatkowo umacniają jej rodzinny charakter. W Erkado przykładamy dużą wagę do odpowiedniej atmosfery, a partnerskie relacje z pracownikami budujemy w przyjaznej atmosferze. To oni poprzez swoją pracę przykładają się do powstania produktu końcowego, budzącego zaufanie klientów. Każdy z naszych pracowników, niezależnie od tego czy pracuje w hali produkcyjnej, tworzy określone strategie czy innowacje produktowe zajmuje ważne miejsce w strukturze firmy. Każdy członek naszego zespołu przyczynia się do rozwoju naszego przedsiębiorstwa, solidnie i rzetelnie wykonując swoją pracę i wspólnie z nami budując markę Erkado.

Model Orchidea 4:

 • Wersja bezprzylgowa
 • Okleina czarny ST CPL
 • Szkło VSG bezbarwne z czarną aplikacją
 • Klamka Cube z kwadratowym szyldem w kolorze czarny mat
 • Ościeżnicą czarny ST CPL
 • Lamele dekoracyjne ERKADO
 • Adapter w kolorze czarny ST CPL
 • Listwy dekoracyjne w kolorze czarny ST CPL
 • Listwy końcowe w kolorze czarny ST CPL
 • Listwa przypodłogowa w kolorze czarny ST CPL

LM: Firma Erkado działa na rynku już od 45 lat, co czyni ją jedną z najstarszych firm w branży, działających na taką skalę. Co daje tak długi staż w połączeniu z byciem firmą wielopokoleniową?

MK: Są to lata doświadczenia, przekładające się na wiele elementów, jak sam proces produkcji, zaufanie klientów czy zarządzanie zespołem. Erkado to więcej niż tylko szyld pod którym tworzymy nasze drzwi, to 45 lat spędzonych na ciągłym dokształcaniu się i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, aby tworzyć produkty, które potrafią sprostać wymaganiom każdego klienta. Lata doświadczenia mojego dziadka i ojca są widoczne w każdej parze drzwi opuszczającej nasze zakłady produkcyjne. Rzetelność i dbałość o detale to wartości płynące z tradycji rzemieślniczej, dzięki której tworzymy drzwi dopracowane pod każdym względem. Poza tym, dzięki naszej wielopokoleniowości, wymianie doświadczeń i pomysłów Erkado stanowi idealne połączenie tradycji z nowoczesnością. Stale się rozwijamy, bo drzwi to nasz świat. Dlatego cały czas poszukujemy nowych rozwiązań,  korzystamy z najnowocześniejszych technologii, nie zapominając o rzemieślniczych początkach.

Model Miskant 2:

 • Wersja bezprzylgowa 
 • Okleina czarny ST CPL
 • Szyba hartowana mleczna z czarnymi liniami o szerokości 18 mm
 • Klamka bella slim z kwadratowym szyldem w kolorze czarny mat
 • Ościeżnicą w kolorze czarny ST CPL
 • Lamele dekoracyjne ERKADO
 • Adapter w kolorze czarny ST CPL
 • Listwy dekoracyjne w kolorze dąb ST CPL
 • Listwy końcowe w kolorze dąb ST CPL
 • Listwa przypodłogowa w kolorze czarny ST CPL

LM: Takie połączenie przynosi widoczne korzyści. Nie lepiej postawić tylko na innowacje?

MK: Erkado cały czas rośnie w siłę, a liczba produkowanych drzwi każdego roku wzrasta. Nasze produkty dostępne są nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na całym świecie. Pokazuje to, że nie trzeba wybierać pomiędzy tradycją, a innowacjami. Te dwa elementy potrafią ze sobą współistnieć i przełożyć się na korzyści. Dostarczamy produkty z jednej strony solidnie wykonane, z charakterystyczną dla rzemieślniczej pracy dbałością o najmniejsze detale, a z drugiej wykorzystujące nowe technologie, najnowocześniejsze rozwiązania i ułatwienia, chociażby dla montażystów. To pozwala nam tworzyć innowacyjny i wyróżniający się na rynku produkt.

LM: Jakie nowe rozwiązania wprowadziliście ostatnio do swojej oferty?

MK: Celem, którym kierujemy się przy produkcji jest jak największy komfort użytkowania naszych produktów przez klientów. Przykładem jest specjalna powłoka AntiFinger na okleinach dostępnych w ofercie czy też klamki z powłoką antybakteryjną zawierającą aktywne jony srebra. Ponadto systematycznie wprowadzamy nowe modele drzwi, aby nasza oferta była urozmaicona i zgodna z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi. Dużą popularnością cieszą się lamele ścienne oraz drzwi z intarsjami. Warto wspomnieć o stosowanej przez nas szybie VSG, która powstaje poprzez trwałe sklejenie dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnej folii. Nawet po silnym uderzeniu, takie szkło nie rozpada się na małe, ostre kawałki jak tradycyjna szyba, ale pęka trzymając się całości, eliminując do minimum ryzyko skaleczenia.

Model Baldur 1:

 • Wersja bezprzylgowa
 • Okleina dąb natur poprzeczny premium
 • Szkło VSG/ESG 441 szyba bezpieczna czarna, obustronnie gładka 
 • klamka QUBIK z kwadratowym szyldem w kolorze czarny mat
 • Ościeżnica w kolorze czarny ST CPL
 • Lamele dekoracyjne ERKADO
 • Adapter w kolorze czarny ST CPL
 • Listwy dekoracyjne w kolorze dąb natur premium
 • Listwy końcowe w kolorze czarny ST CPL
 • Listwa przypodłogowa w kolorze czarny ST CPL

LM: Nowe technologie przekładają się jednak nie tylko na nowoczesny produkt. W ostatnim czasie dużo mówi się o kwestiach środowiskowych, zrównoważonej produkcji. Jakie rozwiązania przyjazne dla środowiska i ludzi wdrażacie na liniach produkcyjnych Erkado?

MK: To prawda. Nowoczesne technologie to przede wszystkim nowe sposoby produkcji, czy procesy, które nie były dostępne kilkanaście lat temu. W Erkado, kwestie naszego oddziaływania na otoczenie są priorytetem. Obok troski o komfort konsumenta oraz bezpieczeństwo naszych pracowników, bardzo ważne jest dla nas ograniczenie wpływu środowiskowego w procesie produkcji. Posiadamy Certyfikat FSC, co gwarantuje, że nasze drzwi powstają z poszanowaniem ograniczonych zasobów planety i potwierdza, że drewno zostało pozyskane bez naruszenia bogactwa biologicznego i struktury lasów. 

Inwestujemy także w najnowsze technologie, zapewniające zrównoważoną produkcję i komfort pracy. Ponadto w procesach produkcyjnych koncentrujemy się na optymalizacji wykorzystania surowców i dbamy aby każdy, nawet najdrobniejszy skrawek materiału został odpowiednio zagospodarowany. Takie podejście pozwala także na ograniczenie ilości odpadów. Natomiast te, które powstają w procesie produkcji, jak szkło, aluminium czy stal są segregowane i poddawane recyklingowi, a odpady drewniane są wykorzystywane jako opał.

LM: A co z planami na przyszłość? Możemy spodziewać się kolejnych unowocześnień lub ekspansji na nowych rynkach?

MK: Mogę  zapewnić, że cały czas pracujemy nad nowymi koncepcjami i stale myślimy o rozwoju firmy, zarówno pod kątem rozszerzenia oferty, większej obecności na krajowym rynku, jak i ekspansji na rynki zagraniczne. O wszystkich nowych planach będziemy informować w odpowiednim czasie. Natomiast nasze nowości produktowe można obejrzeć w najnowszym katalogu drzwi wewnętrznych dostępnym na stronie erkado.pl.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych