5 pytań do… fotografki Hani Połczyńskiej z kroniki

Żeby być dobrym fotografem, trzeba umieć obserwować. Umiejętność tę bez wątpienia posiada Hania Połczyńska z kroniki, której wytrawne oko potrafi wychwycić piękno w każdej przestrzeni. Ten dar wykorzystuje w najlepszy sposób z możliwych – fotografując wnętrza i architekturę, czyli tematy bardzo bliskie jej sercu. Nie ogranicza się jednak jedynie do tego. W portfolio artystki można znaleźć również zachwycające reportaże z podróży. Wiele o Hani mówią wykonane przez nią zdjęcia, dziś jednak można uzupełnić tę wiedzę, zapoznając się z jej odpowiedziami na 5 naszych pytań.

Autor: JS

https://www.kroniki.studio/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

Nie wiem, skąd w człowieku bierze się ta nieposkromiona potrzeba tworzenia, ale ja mam ją w sobie od zawsze. Kiedyś realizowałam ją głównie poprzez teksty pisane na papierze, później, wraz z wkroczeniem w świat Internetu, pojawiły się blogi, które następnie zamieniłam na fotoblogi. Przez wiele lat tworzyłam treści o szeroko pojętym lifestyle’u, a z czasem, gdy zaczęłam rozwijać swoją pasję do wnętrz, architektury i dizajnu, to właśnie historie o miejscach i przestrzeni stały się moim głównym tematem. Skupiłam się na fotografii, bo lubię jej statyczność i spokój, jaki wywołuje we mnie harmonia dobrej kompozycji. Ale nigdy nie porzuciłam swojej słabości do tekstów pisanych i słowa mówionego (w wolnym czasie prowadzę własny podcast) i wciąż szukam sposobów na to, aby łączyć wszystkie swoje zainteresowania.

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

Wszystko zależy od tego, czy jest to dzień sesji czy pracy w biurze. 

I tak, w przypadku sesji, pracę na planie zaczynam zwykle koło 9 lub 10. Jeśli lokalizacja znajduje się poza Trójmiastem, gdzie mieszkam na co dzień, wcześniej muszę dojechać na miejsce pociągiem (co uwielbiam, bo to czas na odpoczynek, czytanie, słuchanie muzyki; słowem – pełen relaks). Wtedy wstaję koło 5 nad ranem, więc dzień mocno się wydłuża. Sesje trwają przynajmniej kilka godzin i wymagają bardzo intensywnego skupienia. Być może nie jest to takie oczywiste, ale fotografowanie wnętrz i architektury jest sporym wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Wchodzę wtedy w tryb ciągłego szukania światła i ciekawej perspektywy albo wypatruję spontanicznych scen – to pochłania naprawdę sporo energii. 

Na szczęście, każda sesja to też spotkanie z architektkami/_ami albo właścicielami danej przestrzeni, wciągające rozmowy o projektowaniu, tworzeniu swojego miejsca do życia/pracy, urbanistyce. Pozornie można uznać, że takie „backstage’owe” konwersacje nie mają wpływu na efekt końcowy sesji, ale poznanie kulis powstawania danego wnętrza/obiektu uważam za ważny etap mojej pracy. W ten sposób mogę lepiej zrozumieć tę przestrzeń, bardziej ją „poczuć”, a to ma realny wpływ na to, jakie zdjęcia z tego powstaną. Dużo się uczę dzięki takim spotkaniom na planie, a ponad wszystko, czego absolutnie nie ukrywam, czerpię z tego sporo frajdy, bo jestem po prostu ciekawa ludzi i tego, jak mieszkają i jak tworzą.

Na koniec dnia zdjęciowego, po wielu godzinach fotografowania, zbierania inspiracji i rozmów, czuję wyraźne zmęczenie, ale to ten przyjemny rodzaj zmęczenia.

Z kolei praca w biurze stanowi idealną przeciwwagę dla pracy na planie, bo to moment wyciszenia i odpoczynku przy komputerze. Do niedawna miałam swoje home office, ale odkąd pomieszczenie to zostało skolonizowane przez małego człowieka, czyt. moją dwuletnią córkę, musiałam znaleźć sobie nowe miejsce, już poza domem. I znalazłam – to tutaj zajmuję się odpisywaniem na maile, planowaniem postów na IG (czemu poświęcam stanowczo za dużo czasu) i przede wszystkim – retuszem zdjęć. Podobno nie jest to popularny pogląd, ale dla mnie obróbka graficzna jest bardzo relaksującym i satysfakcjonującym zajęciem. Zwykle towarzyszy temu słuchanie muzyki albo audiobooków. W takiej przyjemnej atmosferze mogę skupić się na prostowaniu, korygowaniu i kolorowaniu…

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Poza wspomnianymi wcześniej rozmowami z architektkami/_ami i projektantkami/_ami, sporo czasu spędzam na oglądaniu prasy wnętrzarskiej, przede wszystkim zagranicznej, oraz albumów, których uzbierałam już całkiem sporą kolekcję. Ale chyba największą inspiracją są dla mnie podróże i towarzyszące temu spacery po miastach (i mam tu na myśli nawet mini wycieczki do innych dzielnic mojego miasta, czyli Gdańska). To najlepszy sposób, aby poczuć przestrzeń, dosłownie jej doświadczać, wszystkimi zmysłami. Jak się okazało, jestem urodzoną flanerką. Uwielbiam zgubić się w nieznanym miejscu i przy okazji dokonać niezwykłych odkryć architektonicznych, zajrzeć w ukryte podwórka albo po prostu obserwować wnętrza mieszkań i domów z poziomu ulicy. Takie miejskie wędrówki to moje największe źródło inspiracji.

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy?

Chociaż zdarza mi się czasem wybrać z komputerem do kawiarni, to i tak najlepiej pracuje mi się w przestrzeni, którą mogłam sama zaaranżować. Moje obecne biuro, w którym urzęduję już ponad rok, wypełniłam meblami vintage po babci oraz zdobyczami z OLX (a nawet spod śmietnika – true story). Silnie oddziałują na mnie kolory, więc mam ich wokół siebie naprawdę sporo. Do pracy potrzebuję dużego biurka, na którym poza komputerem, obowiązkowo stoi lampa, pękaty kubek z herbatą (nigdy kawą, bo nie lubię) oraz zapalona świeczka (chyba powinnam zacząć prowadzić statystykę, ile świeczek wypalam w pracy). Muszę mieć też dostęp do naturalnego światła oraz możliwość spoglądania w dal, co pomaga mi zebrać myśli – dlatego biurko koniecznie musi być ustawione przy oknie. To też kolejna okazja, aby codziennie przyglądać się życiu miasta. I na koniec, potrzebuję też trochę wolnej przestrzeni, aby w przerwie od pracy móc sobie potańczyć. Nic nie odpręża mnie bardziej niż casualowy taniec po swojemu.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

Od dawna marzę, aby zrealizować większy projekt fotograficzny, wyjść poza ramy sesji edytorialowej, móc szerzej opowiedzieć o jakimś miejscu albo zjawisku, wykorzystując przy tym nie tylko zdjęcia, ale też słowa, może nagrania. Myślę, że formuła reportażu wymaga dużej dojrzałości i przede wszystkim – interesującego tematu. A ponieważ wszystko, co do tej pory wydarzyło się na mojej drodze twórczej, było w dużej mierze szczęśliwym zrządzeniem losu, czekam, aż temat sam mnie odnajdzie. Mam przeczucie, że to już całkiem niedługo, ale nim to nastąpi, chcę dalej uczyć się, odkrywać, doświadczać.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.