5 pytań do… stylistki wnętrz Anny Salak

Anna Salak zajmuje się stylizowaniem wnętrz na potrzeby sesji zdjęciowych. Jej atrybuty to ceramika o niebanalnych kształtach, rośliny i tekstylia o ciekawych fakturach. Pracę Anny można porównać do „magicznego składnika” wyśmienitego dania. Tak jak ten składnik wydobywa smak potrawy, tak stylizacja podkreśla piękno danego wnętrza.

Autor: JS

Zdjęcia: Anna Salak, Dariusz Jarząbek, Martyna Rudnicka, Paulina Haak, Mateusz Kowalik, Jola Wachel, Ola Szewczul

https://annasalak.pl

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. W jaki sposób zaczęła się Twoja droga twórcza?

To była dość długa i kręta droga. Pochodzę z rodziny, której pokolenia związane były z budownictwem, więc projekty techniczne domów, budynków użyteczności publicznej, mostów, konstrukcji stalowych są ze mną od 42 lat. W momencie wybierania drogi zawodowej budownictwo było na końcu mojej listy. Jakieś ciche artystyczne zapędy zabijał zdrowy rozsądek rodziny i głos pokolenia komuny: „wybierz zawód, który da Ci żyć”. Więc wybrałam kolejno ekonomię przemysłową, rachunkowość i finanse, zarządzanie i marketing, prawo i administrację. Dziś mam zawód, który daje mi żyć.

Wszystko, co widzicie w związku z moją pracą we wnętrzach, to mój „drugi” pełen etat. Trafiłam do niego poprzez fotografię, która również w mojej rodzinie ma swoją historię. Zenithy, Kodaki, klisze, ciemnia w wc i albumy z klaserami pełne czarno białych zdjęć. Najpierw pojawiła się fascynacja do fotografii portretowej, potem zajawka modowa, w końcu przed czterdziestką w wyniku wielu zbiegów okoliczności trafiłam do wnętrz.

Stylizacja sesji wnętrz stała się początkiem mojej twórczej drogi, która trwa ponad 3 lata. Czy mogłam trafić do tego punktu 10-15 lat wcześniej? Tak, ale wtedy nie miałam ani tej dojrzałości estetycznej, ani odwagi do podjęcia tej próby, możliwości życiowych, ani poduszki bezpieczeństwa, którą niewątpliwie daje mi podstawowa praca. Myślę, że każdy, kto pracuje w branży kreatywnej i jest freelancerem, wie doskonale, o czym mówię. To właśnie dzięki etatowi mam dość dużą swobodę na twórczym polu. Dlatego szanuję miejsce, w którym jestem i z ciekawością rozwijam kolejne części tej twórczej przygody. Kilka lat temu nie pomyślałabym nawet, że będę doradzać w zakresie artystycznym polskim i zagranicznym markom z branży wnętrz. Jednak dzięki nietwórczemu wykształceniu i doświadczeniu pracy twórczej we wnętrzach, jestem w stanie doradzać im nawet w zakresie zapasów magazynowych dekoracji, stanowiących istotny składnik bilansu aktywów. Trochę nietypowa twórczość, prawda?

2. Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?

To zależy, o który dzień pytasz. Od poniedziałku do piątku wstaję o godz. 5.00, pracę rozpoczynam o godz. 6.00, a po 8 godzinach pracy w korporacji, rozpoczynam drugi etat związany z wnętrzami. Dzień kończę naprawdę różnie, bywa że nawet o 1.00-2.00 w nocy. Zakupy, konsultacje, spotkania, usługi dekoratorskie, tematy około projektowe, moodboardy, listy zakupowe, maile, telefony, oferty, aspekty prawne pracy, korekty do materiałów z sesji, artykuły, wyszukiwanie wnętrz, zamówienia dodatków, logistyka… jest tego sporo, wygląda to nawet czasem na chaos, ale to zdecydowanie mój żywioł. Jeśli klient jest z innej strefy czasowej lub czasowo przebywa w takiej w trakcie np. procesu zakupowego asortymentu, łączę się z nim nawet w środku nocy. Przy sesjach wnętrz lub produktowych pracuję w weekendy, święta i w dniach wolnych od podstawowego etatu. Wtedy też wstaję o godz. 5.00 i w godzinach 8.00-14.00 jestem na planie zdjęciowym. Po sesji, w zależności od tego, co powstało, bo widzę to na podglądzie w procesie, potrzebuję albo ciszy, albo bardzo głośnej muzyki do odreagowania.

3. Skąd czerpiesz inspiracje?

Mam głębokie przekonanie, że kodujemy w podświadomości obrazy, które oglądamy, i mniej lub bardziej świadomie odtwarzamy je potem z różnym stopniem podobieństwa. Dlatego też minimalizuję do granic możliwości to, co przeglądam, zwłaszcza w zakresie wnętrz. Oczywiście na potrzeby klienta muszę mu czasem coś zwizualizować obrazem, to, o czym rozmawiamy. Jeśli nie mam przykładu w zasobach sesji, przy których pracowałam, zasięgam wtedy po obrazy, żeby pokazać mu kierunek, o jakim myślę, lub tworzę jakąś prezentację. To jedyny moment, w którym posiłkuję się obrazami z zasobów zewnętrznych. Im czystszą i wolną od obrazów mam głowę, tym lepsze rzeczy powstają. 

Zawsze najbardziej inspirujące dla mnie było to, co nas otacza: barwy zachodu słońca, faktury lasu czy plaży, struktury tynku w kamienicy, tkanina na sukience, stragany w warzywniaku, kwiaty na polu… 

Zawsze najbardziej inspirujące dla mnie było to, co nas otacza: barwy zachodu słońca, faktury lasu czy plaży, struktury tynku w kamienicy, tkanina na sukience, stragany w warzywniaku, kwiaty na polu…

Absolutnie wszystko jest dla mnie obrazem. Widzę, „robię zdjęcie”, wkładam w szufladkę, wyjmuję, kiedy potrzebuję.

4. Jak byś opisała swoje idealne miejsce pracy?

Pracowałam w niezwykłych wnętrzach, w różnych estetykach, poziomach wykończenia, budżetach realizacji, przy unikatowych projektach, w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Z całym szacunkiem do nich i powstałych współprac, żadne z nich nie było moim „idealnym miejscem”. Każde z nich miało coś w sobie, czymś mnie zachwyciło, zatrzymało na moment, inspirowało rozwiązaniami, urzekło kolorami, wiele z nich sprawiło, że czułam się tam naprawdę dobrze. Do kilku z nich mam niebywały sentyment, głównie dzięki ludziom z nimi związanymi. Ale wciąż daleko im do ideału. 

Myślę, że wynika to bezpośrednio z mojej prywatnej estetyki. We wnętrzach cenię sobie skrajny minimalizm, nawiązania do nurtu brutalizmu, surowość faktur i struktur oraz sztukę wielkoformatową. Najlepiej jeśli wszystko to zawarte jest jeszcze w dobrej bryle projektowej.

Czy kojarzycie dom z filmu „Autor Widmo” Polańskiego? Umówmy się, że jest to moje idealne miejsce pracy.

Nie trafiłam jeszcze w Polsce na taki projekt, który byłby umiejętną mieszanką tego, czego szukam. Myślę, że Polacy wciąż interpretują minimalizm jako styl pusty, zimy, mało przytulny, bez wyrazu. Ja postrzegam go zupełnie inaczej. Dobry minimalizm jest dla mnie wybitną formą projektową, powściągliwą, czystą, niezwykle wymagającą, zmuszającą do zastosowania niewielu rozwiązań i wyborów tych najlepszych, spektakularnych, na umiejętnej pracy z przestrzenią i światłem, perfekcyjnym panowaniu nad formą. Pracując tak intensywnie, przerzucając tony kolorowych produktów miesięcznie, malując nieustannie dodatkami jakieś obrazy, marzę o przestrzeni wolnej od tego wszystkiego. To jak wejście do zupełnie innej bajki. W moim przypadku byłoby to bardzo kojące doświadczenie, zwłaszcza gdyby to miejsce posiadało okna z widokiem na morze. Chętnie poproszę o taką lokację, resztę już jakoś sobie dopełnię.

5. Jakie masz plany na przyszłość?

Planów niestety mam w standardzie całą paletę. Nieustannie generuję jakiś pomysł, który popycha kolejny pomysł, ten się rozrasta, a jeszcze inny ewoluuje.  Życie, zdrowie, ludzie, ta branża, wszystko to po trochu nauczyło mnie jednak, żeby nie planować zbyt wiele a raczej dalekosiężnie. Jesteśmy w czasie pewnej zmiany branży wnętrz. Inflacja, wyhamowanie rynku nieruchomości, mniejsze, większe problemy różnych podmiotów, znikanie tytułów wnętrzarskich z rynku prasy, przewaga sprzedaży produktów online, sztuczna inteligencja tworząca obrazy… Tu zdecydowanie odzywa się moje wykształcenie i analityczny umysł. Poczekam, poobserwuję, zdecyduję, wybierając te najbardziej rokujące catchy ones. 

Mam jednak poczucie, że jestem w dobrym momencie swojego życia.

Wiem, co lubię, a na co nie ma mojej zgody, sporo mogę, nic nie muszę i wreszcie udało mi się zgromadzić wokół siebie grono naprawdę fajnych osób, z którymi uwielbiam pracować i którym ufam. To bardzo duży komfort, który sprawia, że o przyszłości myślę spokojnie, bez galopu i z uśmiechem. W tym najbliższym czasie jednak mój plan to poświecić więcej czasu rodzinie. Te ponad 3 lata intensywnej pracy kosztowało nas wspólnie wiele wyrzeczeń, chwil, emocji. Pora im to trochę wynagrodzić.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.