7 najlepszych sklepów vintage w Warszawie
Uwielbiamy vintage za jakość, ponadczasowość i magię zawartą w przedmiotach nadgryzionych zębem czasu. Prawdziwe perły z przeszłości można znaleźć na lokalnych targach starci, strychu babci, a nawet we własnej piwnicy. Mieszkańcom stolicy, którym jednak wciąż mało piękna z ubiegłych lat, przyda się przygotowana przez nas lista najlepszych sklepów vintage w Warszawie. Zaczynamy odliczanie!
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Lata 60-te
ul. 11 Listopada 54
„Niektórym stylistyka lat 60. kojarzy się z PRL. Jedni to lubią, inni nie. My uważamy, że niezależnie od mody i upodobań w tamtym okresie było wiele dobrych pomysłów. Dlatego staramy się przywracać do życia przedmioty z tamtych lat i znów wprowadzać je do polskich wnętrz” – czytamy w mediach społecznościowych sklepu Lata 60-te prowadzonego przez Agatę i Tomasza.
W ich królestwie dominuje dizajn z lat 50. i 60.: ceramika, szkło, lampy, zegary i oczywiście meble. Można jednak znaleźć tu również rzeczy wyprodukowane we wcześniejszych bądź późniejszych latach.
Właściciele sklepu, dobierając asortyment, są wierni podstawowej zasadzie: jeśli coś jest w ich odczuciu ładne, metryka nie ma żadnego znaczenia. Każdy oferowany produkt najchętniej zatrzymaliby dla siebie, ale nie dysponują już wystarczającą ilością miejsca w swoim domu.
2. Michael’s Bazaar
ul. Kwiatowa 22
Michał Nowocin to prawdziwy miłośnik wzornictwa, który swoją pasję postanowił zamienić w biznes. Już jako dziecko uwielbiał chodzić z dziadkiem na bazary, gdzie z przyjemnością przyglądał się starym przedmiotom. Z biegiem lat, poświęcając się nauce, studiom i pracy, odsuwał tę fascynację od siebie. Jednak gdy w wieku 23 lat odwiedził pchli targ w Kutnie, jego pasja odżyła w nim na nowo. Zaczął poszukiwać, odnawiać i sprzedawać najpiękniejsze okazy dizajnu sprzed lat.
Początkowo skupiał się na lustrach, lecz szybko postanowił porzucić to ograniczenie. Dziś z sukcesem rozwija swoją działalność – przemierza Europę w poszukiwaniu wyjątkowych rzeczy, otworzył nowy sklep stacjonarny przy ul. Kwiatowej 22 i z optymizmem patrzy w przyszłość.
3. Hemma Store
ul. Paryska 16/54
Hemma Store to sklep vintage i pracownia renowacji w jednym. Miejsce tworzą Joanna, której rolą jest renowacja mebli, Michał, zajmujący się wyszukiwaniem pereł z lat 50., 60. i 70., oraz Amelia, która w hemma odpowiada m.in. za zdjęcia mebli, stronę sklepu i media społecznościowe. Jak piszą na swojej stronie internetowej: „Nasza praca to hołd dla ponadczasowego, niestarzejącego się dizajnu i jego twórców”. Zainteresowanie zespołu meblami vintage nie wzięło się jedynie z fascynacji ich estetyką. Duży nacisk kładą na ekologiczny aspekt swojej pracy. Odnawiając meble, stosują zasady zrównoważonego rozwoju w praktyce, tym samym skutecznie współtworzą kulturę ponownego wykorzystywania przedmiotów.
4. Vintage Kolektyw
Al. J. Waszyngtona 30/36
Vintage Kolektyw łączy w sobie wszystko to, co najlepsze – czyli vintage i pyszną kawę! W ich sklepie stacjonarnym można zaopatrzyć się w jedno i drugie. Swoją działalność prężnie rozwijają nie tylko w Warszawie, ale także online. Prowadzą sklep internetowy wypełniony oryginalnym dizajnem, nierzadko w bardzo dobrej cenie. Pasjonaci staroci znajdą tam mnóstwo przedmiotów z duszą: kolorowe szkło, oryginalną porcelanę, dywany, a nawet plakaty z czasów PRL.
5. yestersen
ul. Lekarska 5
Yestersen już od ponad sześciu lat specjalizuje się w sprzedaży pereł dizajnu i niepowtarzalnych projektów vintage – początkowo na platformie internetowej, od niedawna też stacjonarnie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że marka miała niemały wpływ na popularyzację „mody na vintage” w Polsce. Yestersen w swojej ofercie online posiada ogromną kolekcję niezwykłych produktów, warto jednak również odwiedzić showroom marki. To świetnie zaprojektowana przestrzeń ze zmienną ekspozycją, która stanowi nieskończone źródło inspiracji.
6. Rzeczy Stefana
ul. Hoża 51
Ten mały sklepik jest dosłownie po brzegi wypełniony pięknem. Przeważa tu dizajn vintage: szkło, ceramika, plakaty, stare przypinki, dewocjonalia w wielu odsłonach. Nie brakuje tu jednak również nowinek, które pokocha każdy wielbiciel niebanalnych przedmiotów, w tym świec i ceramiki. W „rzeczy Stefana” można zaopatrzyć się także online. Odwiedziny w sklepie to nie tylko szansa na zakup ciekawych rzeczy, ale też okazja do wsparcia Ukrainy w obliczu wojny z Rosją. Znajduje się tu strefa z produktami na sprzedaż, z których cały dochód przeznaczany jest na pomoc dla Ukrainy.
7. Galeria Connaisseur
ul. Grzybowska 12/14
Istniejąca od 1991 roku galeria Connaisseur to idealne miejsce dla miłośników sztuki i wzornictwa. Antykwariat prowadzony jest przez Aleksandrę Werbanowską, która uważa kolekcjonerstwo za coś więcej niż zwyczajne gromadzenie pięknych czy urokliwych przedmiotów. Jak podkreśla, to sposób na życie i fachowe przewodnictwo na drodze odkrywania kultury, które świadczy. Dzięki pośrednictwu Galerii dzieła sztuki dawnej trafiły między innymi do Muzeum Watykańskiego, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz wielu kolekcji prywatnych.