8 książek o sztuce, architekturze i wnętrzach, które warto zabrać na wakacje
Na plaży, w hamaku, pod gruszą - nieważne, gdzie, byle z książką! Oto 8 naszych propozycji na pasjonującą, wakacyjną lekturę o sztuce, architekturze i wnętrzach.
Autor: MB
Zdjęcia: materiały prasowe
"Frida Kahlo. The Complete Paintings", wyd. TASCHEN
Kto czuje niedosyt po wystawie Fridy Kahlo w warszawskich Łazienkach, niech sięgnie po monumentalne opracowanie wydawnictwa TASCHEN, zawierające wszystkie prace meksykańskiej artystki. To wydanie w formacie XXL oprócz reprodukcji 152 obrazów, pokazuje także mniej znane zdjęcia Kahlo, przedstawia karty z pamiętnika malarki oraz jej ilustrowaną biografię.
"Atlas dziur i szczelin", Michał Książek, wyd. Znak Literanova
O tym, jak przyroda umościła się w miejskiej tkance opowiada najnowsza książka reportażysty, a z wykształcenia leśnika i ornitologa, Michała Książka. Autor zagląda pod adres Metro Świętokrzyska 02, gdzie zamieszkała rodzina sikorek, odwiedza Muzeum Lotnictwa, by przyjrzeć się gniazdu szpaków uwitemu w starym bombowcu i ogląda neon Teatru Dramatycznego, do którego wprowadziły się wróble. "Atlas dziur i szczelin" to spojrzenie na sekretne życie miasta, w którym dzieje się znacznie więcej, niż nam się wydaje.
"Świdermajerowie", Katarzyna Chudzyńska-Szuchnik, wyd. Dowody
Autorka bada przeszłość architektury uzdrowiskowej, która powstała przed II wojną światową na tzw. linii otwockiej. Tworzy swój osobisty leksykon świdermajerów - są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie. Kiedyś zachwycały, dziś wiele z nich bezpowrotnie straciło dawną świetność. Katarzyna Chudzyńska-Szuchnik opowiada również o współczesnych, często tragicznych, losach świdermajerów.
"Słup. The Polish Poster Column", Zupagrafika, wyd. Zupagrafika
Znani z miniaturowych modeli bloków i budynków twórcy z kolektywu Zupagrafika wydali kolejną interaktywną książkę, tym razem poświęconą Polskiej Szkole Plakatu. Czytelnicy zapoznają się z pracami takich tuzów grafiki, jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Wojciech Fangor, Wiktor Górka, Jerzy Flisak, Maria ‘Mucha’ Ihnatowicz, Witold Janowski i Jakub Erol. Wszystkie przedstawione w książce plakaty można oderwać z jej kart i przyczepić do modeli słupów umieszczonych w drugiej części publikacji.
"Interiors: The Greatest Rooms of the Century" (Pink Edition), wyd. Phaidon
Jak mieszkali Yves Saint Laurent czy Salvador Dali? Jak swoje domy urządziły Jennifer Aniston i Anjelica Huston? Nowa edycja popularnego tytuły wydawnictwa Phaidon zabiera nas w podróż po 400 wnętrzach znanych postaci ze świata kultury, sztuki i show biznesu. W tym odświeżonym wydaniu z okładką w ultramodnym kolorze różowym zamieszczono też wnętrza zaprojektowane przez sławy współczesnej architektury i świata dizajnu (m.in. Anouska Hempel czy Karim Rashid) oraz klasyczne projekty Elsie de Wolfe czy Billiego Baldwina.
„Polska. Nieoczywisty przewodnik. Tom II. W mieście i na łonie natury odkrywaj miejsca pełne inspiracji”, wyd. LABEL
To nasz kolejny przewodnik po atrakcjach różnych regionów kraju. Dzięki niemu – jak w przypadku poprzedniej części publikacji – poznacie niebanalne miejsca i historie ludzi, którzy je z ogromną pasją tworzą. W przeciwieństwie jednak do części pierwszej tym razem planowanie wypraw po Polsce zaczęliśmy nie od zadania sobie pytania „Dokąd dokładnie jedziemy?”, ale „Dlaczego?”.
"Abakanowicz. Trauma i sława", Paweł Kowal, wyd. Agora
Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza biografia jednej z największych polskich artystek. Jej prace są w zbiorach najważniejszych muzeów i galerii sztuki na świecie i wciąż są przez nie wystawiane (jak chociażby niedawna retrospektywa w londyńskim Tate Modern). Ale o jej życiu prywatnym widzieliśmy niewiele. Tę tajemnicę stara się rozwikłać Paweł Kowal, historyk i muzealnik, ale też polityk i człowiek zafascynowany życiem i sztuką Magdaleny Abakanowicz.
"Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", Filip Springer, wyd. Karakter
To klasyczna już pozycja reporterska w odświeżonym wydaniu z nową okładką autorstwa Przemka Dębowskiego. Choć wielu budynków, które opisuje autor, już nie ma, książka będzie świetnym przewodnikiem po Polsce i miejscach mniej oczywistych. "Źle urodzone" to również fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.
Szukasz ciekawych lektur?
Zajrzyj do sklepu LABEL-a! Znajdziesz tam nie tylko aktualne i archiwalne numery magazynów LABEL oraz &living, ale także nasze albumy.