8 książek o sztuce, architekturze i wnętrzach, które warto zabrać na wakacje

Na plaży, w hamaku, pod gruszą - nieważne, gdzie, byle z książką! Oto 8 naszych propozycji na pasjonującą, wakacyjną lekturę o sztuce, architekturze i wnętrzach.

Autor: MB

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

"Frida Kahlo. The Complete Paintings", wyd. TASCHEN

Kto czuje niedosyt po wystawie Fridy Kahlo w warszawskich Łazienkach, niech sięgnie po monumentalne opracowanie wydawnictwa TASCHEN, zawierające wszystkie prace meksykańskiej artystki. To wydanie w formacie XXL oprócz reprodukcji 152 obrazów, pokazuje także mniej znane zdjęcia Kahlo, przedstawia karty z pamiętnika malarki oraz jej ilustrowaną biografię.

"Atlas dziur i szczelin", Michał Książek, wyd. Znak Literanova

O tym, jak przyroda umościła się w miejskiej tkance opowiada najnowsza książka reportażysty, a z wykształcenia leśnika i ornitologa, Michała Książka. Autor zagląda pod adres Metro Świętokrzyska 02, gdzie zamieszkała rodzina sikorek, odwiedza Muzeum Lotnictwa, by przyjrzeć się gniazdu szpaków uwitemu w starym bombowcu i ogląda neon Teatru Dramatycznego, do którego wprowadziły się wróble. "Atlas dziur i szczelin" to spojrzenie na sekretne życie miasta, w którym dzieje się znacznie więcej, niż nam się wydaje.

"Świdermajerowie", Katarzyna Chudzyńska-Szuchnik, wyd. Dowody

Autorka bada przeszłość architektury uzdrowiskowej, która powstała przed II wojną światową na tzw. linii otwockiej. Tworzy swój osobisty leksykon świdermajerów - są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie. Kiedyś zachwycały, dziś wiele z nich bezpowrotnie straciło dawną świetność. Katarzyna Chudzyńska-Szuchnik opowiada również o współczesnych, często tragicznych, losach świdermajerów.

"Słup. The Polish Poster Column", Zupagrafika, wyd. Zupagrafika

Znani z miniaturowych modeli bloków i budynków twórcy z kolektywu Zupagrafika wydali kolejną interaktywną książkę, tym razem poświęconą Polskiej Szkole Plakatu. Czytelnicy zapoznają się z pracami takich tuzów grafiki, jak Jan Lenica, Henryk Tomaszewski, Wojciech Fangor, Wiktor Górka, Jerzy Flisak, Maria ‘Mucha’ Ihnatowicz, Witold Janowski i Jakub Erol. Wszystkie przedstawione w książce plakaty można oderwać z jej kart i przyczepić do modeli słupów umieszczonych w drugiej części publikacji.

"Interiors: The Greatest Rooms of the Century" (Pink Edition), wyd. Phaidon

Jak mieszkali Yves Saint Laurent czy Salvador Dali? Jak swoje domy urządziły Jennifer Aniston i Anjelica Huston? Nowa edycja popularnego tytuły wydawnictwa Phaidon zabiera nas w podróż po 400 wnętrzach znanych postaci ze świata kultury, sztuki i show biznesu. W tym odświeżonym wydaniu z okładką w ultramodnym kolorze różowym zamieszczono też wnętrza zaprojektowane przez sławy współczesnej architektury i świata dizajnu (m.in. Anouska Hempel czy Karim Rashid) oraz klasyczne projekty Elsie de Wolfe czy Billiego Baldwina.

„Polska. Nieoczywisty przewodnik. Tom II. W mieście i na łonie natury odkrywaj miejsca pełne inspiracji”, wyd. LABEL

To nasz kolejny przewodnik po atrakcjach różnych regionów kraju. Dzięki niemu – jak w przypadku poprzedniej części publikacji – poznacie niebanalne miejsca i historie ludzi, którzy je z ogromną pasją tworzą. W przeciwieństwie jednak do części pierwszej tym razem planowanie wypraw po Polsce zaczęliśmy nie od zadania sobie pytania „Dokąd dokładnie jedziemy?”, ale „Dlaczego?”.

"Abakanowicz. Trauma i sława", Paweł Kowal, wyd. Agora

Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza biografia jednej z największych polskich artystek. Jej prace są w zbiorach najważniejszych muzeów i galerii sztuki na świecie i wciąż są przez nie wystawiane (jak chociażby niedawna retrospektywa w londyńskim Tate Modern). Ale o jej życiu prywatnym widzieliśmy niewiele. Tę tajemnicę stara się rozwikłać Paweł Kowal, historyk i muzealnik, ale też polityk i człowiek zafascynowany życiem i sztuką Magdaleny Abakanowicz.

"Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u", Filip Springer, wyd. Karakter

To klasyczna już pozycja reporterska w odświeżonym wydaniu z nową okładką autorstwa Przemka Dębowskiego. Choć wielu budynków, które opisuje autor, już nie ma, książka będzie świetnym przewodnikiem po Polsce i miejscach mniej oczywistych. "Źle urodzone" to również fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach.

Szukasz ciekawych lektur?

Zajrzyj do sklepu LABEL-a! Znajdziesz tam nie tylko aktualne i archiwalne numery magazynów LABEL oraz &living, ale także nasze albumy.

 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.