8 wspaniałych książek na lato o sztuce, architekturze i podróżach
W hamaku, na plaży, w namiocie lub po prostu na kanapie - sposobów na wakacyjną lekturę jest wiele. Najważniejsze, by się przy tym nie nudzić. Oto 8 wybranych przez nas książkowych nowości, które umilą Wam czas urlopu. Będzie ciekawie i równie pięknie!
Autor: MB
„Polska. Miejski przewodnik”, wyd. Label
To nasz kolejny albumowy przewodnik po największych polskich miastach. Absolutny wakacyjny must have dla fanów miejskich wędrówek. Tym razem odwiedzamy Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto. Prowadzimy Was szlakiem świetnych lokali gastronomicznych, wyjątkowych butików i showroomów oraz miejsc poświęconych kulturze. Podpowiadamy też, gdzie znaleźć wspaniałe miejsca noclegowe. Naszymi przewodnikami po tej podróży są Jakub Józef Orliński, światowej sławy śpiewak operowy, który pokazał nam swoje ulubione miejsca w stolicy oraz projektant Oskar Zięta, z którym zwiedziliśmy Wrocław.
„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, wyd. Osnova
Jak mieszka reżyserka Małgorzata Szumowska i projektantka Maja Ganszyniec? Jakie przedmioty zgromadziła w domu historyczka sztuki i kuratorka Anda Rottenberg? Dwóch uznanych historyków sztuki ruszyło w stolicę, by zaprowadzić swoich czytelników pod 24 wyjątkowe adresy. To mieszkania osób kreatywnych i twórczych, opowieści o tym, czym jest dom, jakie znaczenie mają przedmioty i historie mieszkańców, u których gościli autorzy.
„Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji”, Katarzyna Stanny, wyd. PIW
Na zilustrowanych przez nich książkach wychowały się miliony Polaków. Isztwanek, malarz rudy jak cegła, Leonek i lew, to tylko niektóre z postaci, jakie powstały w ich bogatej wyobraźni. O tym jak tworzyli i żyli Janusz Stanny i Teresa Wilbik pisze córka ilustratorów, Katarzyną Stanny. To nie jest typowa biografia. Autorka tłem dla życia rodziców uczyniła także portret Polski czasów wojny, przygląda się zmieniającej się Warszawie oraz realiom życia w PRL. Publikacji towarzyszą liczne zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz wspaniałe ilustracje i plakaty Janusza Stannego i Teresy Wilbik.
„Kiosk. The Last Modernist Booths Across Central and Eastern Europe”, wyd. Zupagrafika
Duet Zupagrafika od lat przygląda się temu, co w naszej rzeczywistości jest „nie-piękne”: blokowiskom, słupom ogłoszeniowym i brutalistycznej architekturze. Tym razem swoją albumową publikację David Navarro i Martyna Sobecka poświęcili stałemu elementowi krajobrazu państw bloku wschodniego – kioskom. To chociażby seryjnie produkowane w latach 1970 – 1990 modułowe konstrukcje, takie jak pionierski K67, zaprojektowany przez słoweńskiego architekta Sašę J. Mächtiga, polski Kami czy radziecki 'Batyskaf'. Dzięki publikacji spojrzycie na ten element miejskiej tkanki zupełnie inaczej.
„Historia sztuki bez mężczyzn”, Katy Hessel, wyd. Marginesy
W najważniejszych amerykańskich muzeach dzieła sztuki autorstwa mężczyzn stanowią 87 procent kolekcji. W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią 1 procent zbiorów. Dopiero w 2020 roku zorganizowano pierwszą solową wystawę artystce klasycznej – była to Artemisia Gentileschi, której dzieła pokazała londyńska National Gallery. Autorka książki postanowiła napisać na nowo historię sztuki, uwzględniając perspektywę artystek – od renesansu po współczesność.
„Dear God, the Parthenon is still broken”, Yorgos Lanthimos, wyd. Void
Pięknie wydany album dokumentujący pracę nad głośnym filmem Yorgosa Lanthimosa „Biedne Istoty”. Obraz to prawdziwa wizualna i aktorska uczta, którą nagrodzono m.in. czterema Oscarami, dwoma Złotymi Globami i pięcioma wyróżnieniami przyznawanymi przez brytyjską Baftę. Pomiędzy pracą nad ujęciami Lanthimos wspólnie z odtwórczynią głównej roli, Emmą Stone, fotografowali na dużym i średnim formacie intymne momenty z planu filmowego, które później razem wywołali w ciemni.
„Brutalis Plants”, Oliwia Broome, wyd. Hoxton Mini Press
Kolejna pozycja dla miłośników nieoczywistego piękna. Autorka albumu prowadzi popularny na Instagramie profil, na którym pokazuje surową, brutalistyczną architekturę w towarzystwie zieleni. Album to kontynuacja poszukiwań Olivii Broome i ponad 150 zdjęć przedstawiających m.in. ikoniczny Barbican w Londynie czy sowieckie konstrukcje w byłej Jugosławii.
„My Window”, David Hockney, wyd. Taschen
To kontynuacja wydanej w 2020 roku limitowanej edycji albumów z rysunkami słynnego malarza wykonanymi za pomocą iPhone'a i iPada. 120 prac przedstawia to, w jaki sposób artysta widzi świat ze swojego okna w domu w Yorkshire.