Biennale Kultura Futura, czyli artystyczna narracja przyszłości
Jak w sztuce i działaniach artystycznych wykorzystać nowoczesne technologie? Jak tworzyć przy pomocy VR, AI i rozszerzonej rzeczywistości? Na te i wiele innych pytań starają się odpowiedzieć twórcy i uczestnicy "Kultura Futura. Interdyscyplinarnego Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości", projektu organizowanego z inicjatywy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Artykuł sponsorowany
W to, że nowoczesne technologie będą odgrywać jeszcze większą rolę w naszym życiu, nikt nie wątpi. Coraz chętniej sięgają po nie też artyści i twórcy z różnych dziedzin kultury. Głównym celem Biennale Kultura Futura jest stworzenie platformy do namysłu nad współczesnością przy użyciu praktyk i strategii artystycznych wykorzystujących nowe technologie, jak również promocja nowych technologii, które wykorzystywane są do tworzenia narracji artystycznych. Integralną częścią projektu jest działanie wortalu internetowego, który służy do prezentacji nowych tendencji w budowaniu przyszłości opartych na technologii VR, AR, XR oraz innych innowacyjnych rozwiązań. Odbywające się w ramach projektu wydarzenia, stać się mają platformą dialogu wokół takich pojęć jak rzeczywistość, wirtualność i wyobraźnia.
Tematem pierwszej edycji Biennale jest ePOLIS – miasto przyszłości. Centralnym elementem projektu będzie przegląd prac zgłoszonych w ramach międzynarodowego konkursu, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki jesienią 2023 roku. Twórczość artystyczna ma być zaprezentowana w formie cyfrowej wykonanych za pomocą sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej i rzeczywistości wirtualnej.
Jednym z głównych partnerów projektu “Kultura Futura” jest Carte Blanche - norweski narodowy zespół tańca współczesnego. Często określany mianem prekursora innowacji, prezentacji i rozwoju tańca. Jesienią w ramach wernisażu zostanie zaprezentowany spektakl partnera projektu pt. „Game”.
W ramach projektu w maju odbyła się dwutygodniowa rezydencja artystyczna partnera projektu. W Krakowie gościli przedstawiciele Norweskiej Instytucji Tańca Współczesnego Carte Blanche. W tym czasie jeden z artystów – Dawid Lorenc poprowadził warsztaty pt. „Świadomość i intuicja w pracy performera”. Celem warsztatu było pogłębianie świadomości ciała w odniesieniu do procesu twórczego i pracy scenicznej. Poprzez rozwijanie wyobraźni cielesnej oraz zwiększenie kontroli nad ciałem dążono do bardziej autentycznego i ekspresyjnego wyrażania siebie. Zajęcia zostały poprowadzone w sposób holistyczny, uwzględniając nie tylko aspekty fizyczne, ale także emocjonalne i mentalne.
Podsumowaniem projektu będzie spotkanie otwarte dla przemysłów kreatywnych z udziałem 100 przedstawicieli branży, które odbędzie się jako finisaż projektu.
„Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości” jest projektem współfinansowanym z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie.
Projekt „Kultura Futura. Interdyscyplinarne Biennale Sztuki i Techniki Przyszłości” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i funduszy norweskich.
Więcej informacji na www.kulturafutura.pl