Ciao, Italia! Książki o Włoszech, które warto przeczytać przed podróżą do tego kraju
Włochy to kraj, który od wieków fascynuje podróżników swoją kulturą, historią, sztuką i kuchnią. Zanim wyruszysz w podróż do Bel Paese, warto sięgnąć po lektury, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ducha tego niezwykłego miejsca. Od kulinarnych sekretów miast po esejowe wędrówki po mało znanych regionach, od renesansowych pracowni po współczesne paradoksy włoskiego życia – każda z tych książek oferuje inną perspektywę na kraj pizzy i Michała Anioła. Oto 11 książek, które sprawią, że Twoja podróż do Włoch rozpocznie się jeszcze przed wyjazdem z domu.
Delizia! Wielka historia Włochów i ich jedzenia
Autor: John Dickie
Wydawnictwo: W.A.B.
To książka, której nie można czytać z pustym brzuchem – John Dickie tak smakowicie opisuje włoskie potrawy, że ślinka sama cieknie. Autor obala mit o tym, że sekrety włoskiej kuchni leżą w idyllicznych wiejskich krajobrazach, pokazując prawdę: przez wieki to właśnie włoskie miasta były magnesem dla najlepszych składników, utalentowanych kucharzy i władzy. Zabiera nas w kulinarną podróż od średniowiecznego Mediolanu po Rzym czasów faszyzmu, odkrywając, jak przemoc, intrygi i kreatywność połączyły się w jedną smakowitą całość. Fascynująca lektura pełna anegdot i historii, która na zawsze zmieni twoje postrzeganie włoskiej kuchni.
Neapol. Łakomym okiem.
Italia do zjedzenia.
Autor: Bartek Kieżun
Wydawnictwo: Wydawnictwo Buchmann
We wspaniałą podróż po Włoszech zabierze Was Krakowski Makaroniarz, z którym wywiad przeczytacie tutaj. Łącząc pasję do gotowania z miłością do włoskiej sztuki i historii, Bartek o Italii pisze wspaniale! Obie książki to więcej niż przewodniki – to połączenie sprawdzonych adresów (często daleko od turystycznych szlaków) z niebanalnymi przepisami, które pozwalają odtworzyć włoskie smaki we własnej kuchni. Idealne dla tych, którzy chcą poznać prawdziwe Włochy – od kulinarnych tradycji po najgorętsze zakątki Neapolu.
Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku
Autor: Grażyna Bastek
Wydawnictwo: PWN
Od Belliniego do Tintoretta – fascynująca opowieść o tym, jak naprawdę wyglądała codzienność mistrzów renesansu w weneckich pracowniach. Historyczka sztuki Grażyna Bastek zabiera nas za kulisy twórczości wielkich artystów, pokazując jak mieszali pigmenty, planowali kompozycje i eksperymentowali z technikami malarskimi. Książka oparta na najnowszych badaniach technologicznych – analizach warstw malarskich, rentgenogramach i reflektogramach – odkrywa tajniki epoki, w której malarstwo było nie tylko sztuką, ale i alchemią. Nieoceniona lektura dla miłośników sztuki, która pozwala spojrzeć na dzieła mistrzów nie tylko z zachwytem, ale ze zrozumieniem.
Gdzieś dalej, gdzie indziej
Autor: Dariusz Czaja
Wydawnictwo: Czarne
To nie jest podróż konesera sztuk pięknych – muzea omija się szerokim łukiem, a zamiast tego szuka sensów skrytych pod materią wrażeń. Antropolog kultury Dariusz Czaja zabiera nas w esejową wyprawę po nieznanym włoskim południu, głównie po Apulii, gdzie odwiedza pole bitwy pod Kannami, grotę świętego Michała Archanioła i wpada w muzyczny trans podczas notte della taranta. To książka gatunkowo nieczysta – ani przewodnik, ani reportaż, ani klasyczny dziennik podróży, która nieustannie miesza poziomy i języki, przechodząc od zapisu chwili do zdystansowanej refleksji. Idealna dla tych, którzy pragną odkrywać świat w sposób głęboki i refleksyjny, daleko od turystycznych utartych szlaków.
Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii
Autor: Jacek Cygan
Wydawnictwo: Marginesy
Kto dobrze poznał Włochy, a zwłaszcza Rzym, ten już nigdy nie będzie całkiem nieszczęśliwy – tak mawia Goethe, a Jacek Cygan przez prawie dwadzieścia lat sprawdzał tę tezę na własnej skórze. Autor tekstów najpiękniejszych polskich przebojów podążał śladami wielkiego poety od Tyrolu po Sycylię, stając przed tymi samymi obrazami, wdychając nieświeże powietrze Wenecji i zachwycając się zachodem słońca na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. W ciągu lat tej literackiej podróży Cygan zaprzyjaźnił się z Goethem, poznał jego pasje i sposób patrzenia na świat, tworząc fascynującą opowieść o sztuce podróżowania w czasie i przestrzeni. To podróż w podróży, przygoda w przygodzie – dla wszystkich, którzy wierzą, że najlepsze wyprawy to te, które zmieniają nas samych. Wspaniała książka!
Włosi
Autor: John Hooper
Wydawnictwo: W.A.B.
Dlaczego Włosi mają kilkanaście określeń na wieszak, a ani jednego na kaca, i dlaczego gnocchi jada się w Rzymie głównie w czwartki? Brytyjski dziennikarz John Hooper, który spędził 15 lat w Rzymie jako korespondent zagraniczny, rozprawia się z stereotypami o beztroskich, głośnych i kochających życie Włochach. Pisze z sympatią, ale nie bezkrytycznie, pokazując jak geografia, historia i tradycja wpływają na wszystkie aspekty włoskiego życia – od futbolu po masonerię, od seksu po operę. To zabawna i wnikliwa książka pełna fascynujących spostrzeżeń niedostępnych w przewodnikach, która zaskakuje nawet najbardziej zagorzałych miłośników Italii odkrywając kraj niekończących się paradoksów, gdzie nawet prawda jest negocjowalna.
Książka o Sycylii
Autor: Jarosław Iwaszkiewicz
Wydawnictwo: Austeria
To nie jest relacja z jednej podróży, lecz owoc dwudziestu pięciu lat estetycznych wypraw na Sycylię – wyspę, do której miłość zaraził Iwaszkiewicza Karol Szymanowski. Pisarz przez dziesięciolecia wracał tam, by kontemplować metopy z Selinuntu, normańskie katedry i wszystkie te skarby sztuki, które sprawiły, że człowiek z Północy zatęsknił do słonecznego Południa. Łączy w tej książce rozważania o sztuce z refleksjami historycznymi i osobistymi wspomnieniami, tworząc fascynujący portret wyspy, która była dla niego miejscem duchowej przemiany. Idealna lektura dla tych, którzy wierzą, że prawdziwe podróże zmieniają nie tylko nasze plany, ale przede wszystkim nas samych...
W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji
Autor: Piotr Kępiński
Wydawnictwo: Czarne
Abruzzo forte e gentile, Abruzja twarda i uprzejma – tak o swoim regionie mówią mieszkańcy tej krainy, która ma mniej gracji niż Toskania, nie wypełnia jej gwar jak Kampanii, a turyści nie tłoczą się tu jak w pobliskiej Apulii. Piotr Kępiński, mieszkający w Rzymie poeta i krytyk literacki, zjednał sobie lokalną społeczność i przez lata poznawał istotę abruzyjskiej duszy, od trabocchi (starych maszyn rybackich) po niedźwiedzia Juan Carrito, który wsławił się kradzieżą słodyczy w cukierni. To nie tylko zapis rozmów i obserwacji, ale fascynująca przeprawa przez literaturę, film, sztukę i lokalną kuchnię regionu zawieszonego między Apeninami a Adriatykiem. Książka dla tych, którzy szukają prawdziwych Włoch z dala od turystycznych szlaków – w miejscach, gdzie życie toczy się wolniej, a muzyka jest zawieszona w powietrzu jak rybackie sieci.
Neapol słodki jak sól
Autor: Piotr Kępiński
Wydawnictwo: Czarne
Zapach pizzy i smród śmieci, piękno architektury i brzydota pobazgranych kamienic, słodycz pomarańczy i słoność Morza Tyrreńskiego – Neapol to miasto, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Piotr Kępiński zabiera nas w literacką podróż po zakamarkach neapolitańskiego świata, gdzie pijemy limoncello i bulion z ośmiornicy, zwiedzamy peryferia i nowoczesne stacje metra, podziwiamy sztukę uliczną i oglądamy filmy z Totò w roli głównej. To próba redefinicji miasta kontrastów, wychodząca poza utarte schematy klasyków i popkultury, żywa i błyskotliwa opowieść o miejscu.Mimo poważnego tonu i niełatwych tematów, czytanie tej książki to jak jazda vespą po opustoszałych nocą ulicach tego wspaniałego miasta.
Mamma mia. Włochy dla dociekliwych
Autorki: Monika Utnik-Strugała, Anna Ładecka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
I na koniec coś dla najmłodszych! Dlaczego dla całego świata to Italia, a dla nas Włochy, czy pizza ma swoją królową i czy to prawda, że Włosi jeżdżą na osach? Ta kolorowa książka to pierwszy tom serii Świat dla Dociekliwych – przewodnik po najsłynniejszych ikonach włoskiej kultury, który potrafi zaskoczyć nawet dorosłych. Italianistka Monika Utnik-Strugała i ilustratorka Anna Ładecka zabierają nas w podróż od starożytnego Rzymu po współczesność, wyjaśniając dlaczego wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i jak powstała Nutella. Pełna anegdot i ciekawostek opowieść łączy kulturę wysoką z najbardziej popularną, pokazując zarówno zasługi królowej Bony dla polskiej kuchni, jak i tajniki najmniejszego państwa świata – Watykanu. Idealna dla rodzin planujących podróż do Włoch i wszystkich, którzy chcą poznać kraj makaronów, kawy i futbolu w przystępny i zabawny sposób.