Detal, zrewitalizowane przestrzenie i designerskie wnętrza. Odwiedź z nami Centrum Praskie Koneser
Kiedyś potężna wytwórnia alkoholu, która po XX-wiecznym okresie prosperity wpadła w tarapaty i na początku obecnego tysiąclecia zakończyła swoją działalność. Obecnie to ponad 125-letnia historia zapisana w murach i serce odradzającej się warszawskiej Pragi-Północ oraz jasny punkt na kulturalnej, rozrywkowej, handlowo-usługowej i gastronomicznej mapie miasta. Zabieramy Cię w podróż po Centrum Praskim Koneser – lifestylowym hubie, który koniecznie musisz odwiedzić tej wiosny i tego lata!
Na teren Centrum Praskiego Koneser wchodzimy okazałą, zabytkową bramą, która wita nas przy ulicy Ząbkowskiej. Dochodzimy tu po krótkim, zaledwie kilkuminutowym spacerze od stacji metra i kolei Dworzec Wileński. W to miejsce niezwykle łatwo dotrzeć również tramwajem bądź autobusem oraz otwartą w 2024 roku kładką pieszo-rowerową, ulicą Okrzei od strony Starego Miasta, Mariensztatu i Powiśla. Po przekroczeniu wrót, z lewej strony mijamy Budynek Dyrekcji i Kordegardy, dziś pełniący funkcje biurowe. Wchodzimy na przestronny plac Konesera, udekorowany w ciepłych miesiącach instalacją uznanego artysty Jarosława Koziary: wielkoformatowymi lampionami-tulipanami.
– Historia Centrum Praskiego Koneser sięga lat 1895-1897. Wówczas powstały dwa zakłady: Rektyfikacja Warszawska oraz Warszawski Skarbowy Skład Win. Pierwszy oczyszczał spirytus, drugi produkował z niego trunki – mówi nam Łukasz Ostoja-Kasprzycki, varsavianista, twórca popularnego projektu PoWarszawsku, przybliżającego nie tylko mieszkańcom stolicy, ale także innych miast ciekawostki związane z syrenim grodem. – Przed 1914 r. wytwarzano tu aż 150 gatunków wódek i likierów – dodaje, wskazując na imponujący Budynek Rektyfikacji i Kotłowni.
Czteropiętrowy Budynek Rektyfikacji i Kotłowni to najbardziej znany z zabytkowych gmachów Konesera. Ceglany obiekt, oddający blask całego kompleksu, jest dziś między innymi siedzibą interaktywnego Muzeum Polskiej Wódki. Tutaj poznajemy dzieje wytwarzanego od wieków na terenie naszego kraju trunku. – W muzeum nasi przewodnicy przybliżają historię w niezwykle przystępny sposób. Zwiedzanie rozpoczynamy od pokazu filmowego w klimatycznej sali kinowej z pięknymi, miedzianymi ścianami. Kolejne galerie pełne są natomiast unikatowych eksponatów i nowoczesnych multimediów – podkreśla Mariusz Dampc z Muzeum Polskiej Wódki.
Stylowe restauracje
Po odwiedzeniu Muzeum Polskiej Wódki, warto coś przekąsić. Wybór jest szeroki – Centrum Praskie Koneser to kilkanaście pełnowymiarowych konceptów gastronomicznych. Każde z nich wyróżnia się zarówno doskonałą kuchnią, jak i oryginalnym designem. Poznając to miejsce, skupiamy się właśnie na tym aspekcie.
W Koneser Grill, docenianym za swoje niepowtarzalne smaki w kultowym przewodniku Michelin, znajdujemy klimatyczną, otwartą kuchnię z żywym ogniem.
Setki Powodów to neonowe, kolorowe i nowoczesne wnętrze. Świetne miejsce na niezobowiązujące, wieczorne spotkanie w gronie przyjaciół.
Unikatowy wystrój prezentuje również znajdująca się w zabytkowym Magazynie Spirytusu Zabawa – tutaj zachwycamy się oryginalnymi, wysokimi metalowymi zbiornikami. Stanowią one doskonale korespondującą z miejscem dekorację, nadającą temu bistro, które nocami zamienia się w klub rozrywkowy, jedyny w swoim rodzaju charakter.
Stylowo poczujemy się w Gama Food & Wine, gdzie elegancja widoczna jest w każdym calu.
O każdej porze dnia i nocy wita nas casualowy Moxy Bar – tak samo, jak i w hotelu Moxy możesz tu liczyć na swobodną atmosferę.
Naszym wielkim odkryciem jest Figa z Makiem Cheese Box Bar. Ten niewielki koncept powstał w 2024 roku. Serwuje doskonałe przekąski – przede wszystkim rewelacyjne sery – okraszone świetnym wyborem win. Ale to nie wszystko. To także mała galeria sztuki. – Figa z Makiem jest przestrzenią dla miłośników tego, co piękne i smaczne. Tworzymy zestawy z przekąskami w formie niepowtarzalnych kompozycji podawanych na miejscu oraz przygotowujemy na każdą okazję propozycje „na wynos” w eleganckich, ekologicznych pudełkach. Będąc wrażliwymi na sztukę, sama jestem też fotografką, postanowiliśmy w Fidze pokazywać interesujące prace równie ciekawych twórców – opowiada Inga Łańcuchowska z konceptu Figa z Makiem Cheese Box Bar.
Sztuka prezentowania sztuki
W tym miejscu, pozostając w świecie sztuki – który jest zdecydowanie uniwersum Konesera (to tu kilka lat temu odbywała się między innymi głośna wystawa The Art of Banks. Without Limits), nie sposób nie wspomnieć o Muzeum Sztuki Fantastycznej. Takie nazwiska jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wojciech Siudmak, Wiesław Wałkuski, Dariusz Zawadzki, czy też Jacek Szynkarczuk wzbudzają zainteresowanie zarówno rodzimych koneserów sztuki, jak i gości z zagranicy.
– Sztuka fantastyczna cieszy się wielką popularnością, o czym świadczy zainteresowanie wcześniejszymi edycjami naszych wystaw. Obejrzało je łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób, co pokazuje, jak publiczność spragniona jest tego rodzaju sztuki. Cyklicznie prezentujemy najnowsze prace nowego pokolenia artystów, którzy czerpiąc z dorobku klasyków takich jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz czy Wojciech Siudmak stworzyli swój własny, niepowtarzalny świat. Konfrontujemy te dwa artystyczne światy, a formuła taka jest entuzjastycznie odbierana przez odwiedzających – wyjaśnia Magdalena Jaworska, dyrektor Muzeum Sztuki Fantastycznej.
Obecnie, do 25 maja, w muzeum prezentowana jest 4. edycja wystawy Sztuka Fantastyczna w Warszawie. A spragnieni piękna w Koneserze znajdą również imponujące galerie sztuki: ToTuart, Leonarda Art Gallery czy Art Sułek Space.
Zobacz to na własne oczy!
Wizytę w Koneserze kończymy tam, gdzie ją rozpoczęliśmy – na placu Konesera, wśród kolorowych tulipanów. To ogólnodostępna przestrzeń, która powstała podczas rewitalizacji byłej fabryki. Dziś to miejsce tętni życiem i jest sercem nie tylko kompleksu, ale także całej dzielnicy. W ciągu roku odbywa się tu kilkaset różnorodnych eventów: wystaw, targów, koncertów, pokazów filmowych oraz spektakli teatralnych. Nie inaczej będzie w tym roku – Lato Konesera startuje, jak co roku, pod koniec czerwca i potrwa do końca wakacji.
Więcej informacji o Centrum Praskim Koneser i odbywających się w jego przestrzeni wydarzeniach można dowiedzieć się na stronie internetowej koneser.eu oraz na profilach Konesera w mediach społecznościowych – na Instagramie i Facebooku.