„Gastronomia jest moim przeznaczeniem”. Rozmowa z restauratorem, Michałem Niemcem

O miłości do gotowania, drodze zawodowej i pomyśle na biznes - opowiada Michał Niemiec, właściciel restauracji OT.Warta oraz sieci lokali działających pod szyldem WHY THAI, w rozmowie z Olgą Kisiel-Konopką, właścicielką agencji OKK PR.

Autor: PM

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.ot-warta.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Jak rozpoczęła się twoja przygoda z branżą kulinarną? Kiedy postawiłeś pierwszy krok na drodze, która zaprowadziła cię do sukcesu?

Michał Niemiec: Muszę przyznać, że już jako dziecko lubiłem gotować. W kuchni - razem z mamą i babcią – spędzałem naprawdę dużo czasu. To były cudowne chwile. Tym bardziej, że w moim rodzinnym domu zawsze coś się działo. Odbywały się imprezy, przyjęcia, spotkania rodzinne... Nic dziwnego, że gościnność mam we krwi. Lubię gościć przyjaciół i dla nich gotować. Rodzice chcieli, żebym poszedł do szkoły ogrodniczej, jednak postawiłem na swoim i zdecydowałem się kontynuować naukę w gastronomii. Najpierw skończyłem zawodówkę o tym profilu, następnie technikum, a na koniec wybrałem studia gastronomiczne w Poznaniu. Po studiach z powodów rodzinnych musiałem wrócić do domu. Po 6 latach zatęskniłem jednak za gastronomią. W efekcie otworzyłem w Warszawie restaurację WHY THAI, po dwóch latach zdecydowałem się na kolejną, tym razem w Poznaniu. Obecnie funkcjonuje 5 restauracji pod szyldem WHY THAI. Z kolei 1,5 roku temu w Poznaniu, nad Wartą otworzyłem restaurację OT.Warta. Gastronomia jest moim przeznaczeniem - odkąd pamiętam, chciałem być kucharzem, mieć restauracje, myślałem też o hotelu. Lubię przebywać wśród ludzi, mieć gości i dbać o nich, by nikt nie opuścił moich progów głodny.

Restauracja OT.Warta w Poznaniu
Michał Niemiec

Jak – twoim zdaniem – powinna wyglądać droga prowadząca do sukcesu?

M.N.: Drogę do sukcesu wyznaczają determinacja i pokora. Restauracje odwiedzają różni ludzie. Z każdym należy nawiązać relację, aby znać potrzeby naszych gości i spełniać ich oczekiwania. Wiadomo, że praca w gastronomii jest bardzo ciężka. Panuje duża konkurencja, trzeba stale nadążać w naszej branży za licznymi trendami. A to z kolei generuje stres. Czy osiągnąłem sukces? Nie wiem. Wielu biznesmenów nawet nie ma czasu cieszyć się swoimi sukcesami. Ja przede wszystkim jestem kucharzem i restauratorem, bardzo lubię gotować, a kuchnia jest moją miłością.

Pięknie mówisz o swojej pracy, czuć w tym prawdziwą pasję. Co cię w niej najbardziej kręci?

M.N.: Hmm... Przede wszystkim gościnność i zadowolenie gości, którzy wracają do restauracji. Niesamowitą wartością jest dla mnie widok zadowolonych gości. Cieszy mnie też gwar w restauracji, bo to znak, że wiele się tam dzieje. Kręci mnie też bardzo to, że każdy dzień przynosi coś innego, dlatego nie grozi mi monotonia. Choćby zmieniające się pory roku, do których mogę dopasować nowe karty menu. Owszem, jest dużo pracy, ale praca mnie nie męczy, lecz przeciwnie - nakręca.

Niespełna 1,5 roku temu otworzyłeś w Poznaniu restaurację o nazwie OT.Warta. Muszę przyznać, że brzmi ona intrygująco. Skąd ten pomysł?

M.N.: Pomysł powstał, gdy mijałem ten budynek podczas spaceru z psem. Przykuł moją uwagę swoim pięknem, ale też ponad 100-letnią historią. Niegdyś były tam łazienki rzeczne, powstał niewielki kurort, do którego ludzie przychodzili wypocząć. Sugerując się lokalizacją nad Wartą, jedna z firm zaproponowała taką właśnie nazwę. Nie ukrywam, że bardzo przypadła mi do gustu, bo wiele komunikuje. Jesteśmy OT.Warci na każdą okoliczność, bo taki jest właśnie nasz kurort nad Wartą, OT.Warty dla wszystkich i na każdą okazję.

Restauracja OT.Warta w Poznaniu

Uwagę zwraca nie tylko bryła budynku, w którym znajduje się restauracja OT.Warta, ale też wnętrze, które zaprojektowała pracownia mode:lina. Jak doszło do waszej współpracy?

M.N.: Początkowo zleciłem ten projekt innej pracowni oraz mode:linie, i mode:lina wygrała, z czego bardzo się cieszę. Pracownia ta przygotowuje piękne projekty komercyjne, niekomercyjne zresztą też. Wiedziałem, że znają miasto i jego historię, gdyż są z Poznania, mają przy tym duży zespół młodych, kreatywnych ludzi. Dzięki temu powstał gotowy przepis na udaną współpracę, z której jestem bardzo zadowolony. Zależało mi, żeby każdy w tym miejscu czuł się dobrze, nieważne czy przyjdzie w dresach, czy elegancko ubrany. Chciałem, żeby restauracja żyła, żeby w dzień można było przyjechać do niej na rowerze, a wieczorem urządzić elegancką imprezę. Projekt spełnił moje oczekiwania, ale też gości, więc wszyscy są zadowoleni. Z pełnym przekonaniem mogę każdemu polecić tę pracownię. Uważam, że stanęli na wysokości zadania i zrealizowali projekt na bardzo wysokim poziomie. Jest tu dużo zieleni i brązów nawiązujących do natury i do historii budynku, mamy piękny półokrągły bar, stylowe lampy czy półokrągłe okna, które dodają restauracji uroku. Projektanci wprowadzili szereg niewielkich, ale znaczących akcentów, które zbudowały klimat tego miejsca.

Kilka tygodni temu jako agencja OKK PR organizowaliśmy w twojej restauracji Kolację Architektów, zresztą premierową w Poznaniu, i nasi goście byli szczerze zachwyceni tym miejscem i panującą w nim atmosferą. Wielu z nich podkreślało, że chcieliby tu wrócić... Rozmawiamy o projekcie wnętrza, ale podstawą każdej restauracji jest kuchnia...

M.N.: Nasza restauracja specjalizuje się w kuchni polskiej, z lekką nutą nowoczesności, ale smaki pozostają typowo wielkopolskie. Dominik Powstański, szef kuchni, oraz jego zespół są genialnymi kucharzami, gotują z pasją i zaangażowaniem, dzięki czemu łączą smak tradycji z nowoczesnymi technikami gotowania.

Podczas prywatnej rozmowy Dominik zdradził, że te smaki odkrywał, gotując z mamą. Nie możemy zapomnieć też o zespole kelnerskim, który jest bardzo zgrany, i to również oni tworzą atmosferę restauracji, na której czele stoi manager restauracji, Jakub Bryl.

Na koniec nie mogę się oprzeć pokusie i muszę zapytać, co będzie dziś serwowane w twojej restauracji...

M.N.: Dzisiejszego wieczoru będzie można spróbować na przykład węgorza z agrestem, zielonymi szparagami, liśćmi botwinki, doprawione estragonem. Z kolei dla miłośników dań w stylu wege będzie wielkopolski ser smażony z kozieradką, agrestem, liśćmi botwinki i estragonem. Jako zupę podamy ślepe ryby [to tradycyjna zupa powszechnie gotowana w Wielkopolsce – przyp. OKK!] z maślanką, chlebem żytnim i czosnkiem niedźwiedzim. Drugim daniem wegetariańskim będzie seler konfitowany z orzechami laskowymi, zielonym jabłkiem, kalarepą i lubczykiem. Natomiast w roli dania mięsnego wystąpią skoki z królika, tarta ze szpinakiem i duszona szalotka, młoda marchew i morela. Na koniec deser... Będzie to coś naprawdę pysznego i orzeźwiającego - to kropla deszczu aromatyzowana kwiatami hyćki. Jestem przekonany, że ten deser na długo zapadnie w pamięci naszych gości.

O restauracji OT.Warta przeczytacie w naszym albumie „Polska. Miejski przewodnik”. To już kolejny z cyklu przewodników, w któym polecamy ponad 200 wyselekcjonowanych adresów z 7 polskich miast.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.