Jak przechowywać jedzenie, by nie trafiało do kosza?

Wyniki Raportu „Better Living” przeprowadzonego na zlecenie marki Electrolux, pokazują, że aż 30% całej wyprodukowanej żywności jest wyrzucana do śmieci. To ok. 1,3 miliarda ton marnowanej żywności każdego roku. Z tego aż ok. 9 mln ton marnują Polacy. Z tego względu marka Electrolux w ramach nowej kampanii pod hasłem „Szwedzki sposób na gotowanie bez marnowania” i na co dzień chce zachęcać ludzi, aby spożywali, pozyskiwali i traktowali żywność w sposób niosący korzyści zarówno im samym, jak i naszej planecie.

Artykuł sponsorowany

Autor: AK

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.electrolux.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

9 mln ton jedzenia marnowana przez Polaków każdego roku wystarczyłaby, by nakarmić miliony potrzebujących ludzi na całym świecie. Jak wspomina Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia oraz Ekspertka marki Electrolux: „To jest ilość, która byłaby w stanie nakarmić mieszkańców jednego dużego miasta przez co najmniej 10 lat”.

Ogromna ilość żywności marnowana jest przez grupę ludzi, którzy jej najbardziej potrzebują – czyli przez samych konsumentów. Szacuje się, że aż połowa całkowitej ilości wyrzucanej żywności pochodzi z naszych własnych kuchni. „Polska rodzina wyrzuca średnio do kosza 2,5 tysiąca złotych rocznie w postaci nieskonsumowanej żywności” – podkreśla Agnieszka Cegielska Dlatego, chcąc rozpocząć globalną walkę z marnowaniem żywności, powinniśmy zacząć od zmiany naszych codziennych zachowań i ograniczenia marnowania jedzenia w domu.

Zgotowaliśmy planecie duży problem

Marnowanie żywności wyrządza wiele szkód w naszym środowisku. Przekłada się na ilość odpadów komunalnych oraz straty cennych ilości wody i energii. Skoro szkody są tak duże, to nasuwa się pytanie, dlaczego tak wiele osób w dalszym ciągu nie robi nic w celu zminimalizowania ilości marnowanego jedzenia? Nadal robimy za duże i nieprzemyślane zakupy, wyrzucamy przejrzałe warzywa i owoce oraz nie przechowujemy prawidłowo poszczególnych produktów. A szkoda, ponieważ to właściwe przechowywanie żywności może spowolnić proces psucia się produktów i pomóc w ograniczeniu marnowania jedzenia.

Jak prawidłowo przechowywać jedzenie?

Teraz, gdy wiemy, że nieprawidłowe przechowywanie jedzenia przyczynia się do szybszego psucia żywności, możemy przyjrzeć się praktycznym przykładom, jak poprawnie to robić. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym zachowamy świeżość produktów na dłużej. „Pamiętajmy, aby dokładnie przyglądać się datom na opakowaniu” – dodaje Agnieszka Cegielska. „Jest duża różnica pomiędzy wskazówkami „należy spożyć do”, a „najlepiej spożyć przed”. Nie wyrzucajmy tego, co jeszcze nadaje się do spożycia”.

1. Przechowywanie poza lodówką

Nie wszystkim produktom służy przechowywanie ich w lodówce. Część z nich zachowa dłuższą świeżość, jeżeli będą znajdowały się w temperaturze pokojowej. Ponadto, przechowując żywność poza lodówką, nie będziemy zajmować w niej niepotrzebnie miejsca, tym samym generując wyższe zużycie energii.

Warzywa

Na przykład ziemniaki, pomidory, czosnek, ogórki i cebula to warzywa, których nie powinniśmy przechowywać w lodówce. 

Chleb

Jeśli planujesz konsumpcję chleba w ciągu dwóch dni, przechowuj go w temperaturze pokojowej w pudełku na pieczywo, lnianym worku lub papierowej torbie, aby zmniejszyć utratę wilgoci i zachować chrupiącą skórkę. Chleb w lodówce szybciej wyschnie, ale trzymanie go tam zapobiegnie rozwojowi pleśni. Dlatego jeżeli chcesz zjeść go później, możesz schować go do lodówki lub zamrozić. Jak podkreśla Agnieszka Cegielska: „Szanujmy pieczywo tym bardziej, że jest to jeden z produktów najczęściej wyrzucanych przez Polaków”.

Kasze, makarony, ryż

Najlepszym miejscem dla tych produktów są suche i chłodne miejsca. Makaron należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, natomiast mąkę,  ryż i inne ziarna lepiej umieścić w szczelnych pojemnikach. Mogą to być, jak sugeruje Agnieszka Cegielska, szklane słoiki, które można dobrze zakręcić, tak aby nie dostały się do nich m.in. mole spożywcze. 

2. Przechowywanie w lodówce

Specjalne technologie w produktach marki Electrolux

Doskonałe środowisko utrzymujące jakość jedzenia na dłużej zapewniają na przykład chłodziarki Electrolux. Dzięki dostępnej szufladzie NaturaFresh™, gwarantującej idealne warunki do przechowywania produktów z możliwością regulacji temperatury i wilgotności, produkty takie jak mięso czy ryby zachowują swoją świeżość nawet do trzech razy dłużej. „To bardzo ważne, ponieważ są to produkty obok nabiału, które mają najkrótszy termin ważności” – podkreśla Agnieszka Cegielska. 

Dodatkowym udogodnieniem jest też duża szuflada na owoce i warzywa MaxiBox, która wydłuży okres, w którym dane produkty będą nadawały się do spożycia. Co więcej, umożliwia przechowywanie w chłodziarce także większych produktów – zmieści się w nawet niej cały arbuz. Lodówki marki Electrolux to także gwarancja świeżości na dłużej, dzięki funkcji Cooling 360°, zapewniającej stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, aby produkty dłużej zachowywały oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze. Dodatkowo ściana ze stali szlachetnej szybko stabilizuje temperaturę, szczególnie w przypadku otwierania jej drzwi. 

Ułożenie produktów w lodówce

Wyroby gotowe do spożycia, jak np. sałatki, gotowe dania, wędliny czy jogurty powinny być przechowywana na wyższych półkach lodówki. Niższe półki i szuflady przeznaczone są na produkty surowe (owoce, warzywa, mięso i ryby), z których może coś wyciekać na inną żywność i tym samym prowadzić do jej zepsucia. Z tego samego powodu nie należy też trzymać ich obok siebie. Dobrą praktyką przy układaniu produktów jest metoda „First-In, First-Out”. Na przykład, kupując nowy jogurt, umieść go za tym, który był już w lodówce. Dzięki temu starsza żywność zostanie zużyta szybciej i się nie zmarnuje. 

Swój sposób na to ma także Agnieszka Cegielska. „Produkty, które mają najkrótszy termin ważności, zawsze stawiam w swojej lodówce najbliżej, tak aby użyć je w pierwszej kolejności i aby nie zmarnowały się” – mówi. Pomocna może okazać się tu innowacyjna Półka Spin View, która oferowana jest jako dodatkowe akcesorium do lodówek Electrolux. Obraca się ona o 360 stopni, pozwalając wyraźnie zobaczyć składniki, które już masz, co skutkuje mniejszym marnowaniem żywności. 

To, co jest równie ważne przy przechowywaniu produktów, to temperatura. Wybrane produkty spożywcze mają różne optymalne temperatury przechowywania. Produkty łatwo psujące się należy przechowywać w temperaturze do 5°C w lodówce lub poniżej -20°C w zamrażarce. Jeżeli nie masz pewności w jakiej temperaturze powinien być przechowywany dany wyrób, najlepiej przechowuj go w takich samych warunkach, w jakich był przechowywany w sklepie. 

Czystość w lodówce

Aby na dłużej zachować świeżość i jakość produktów, zarówno lodówki, zamrażarki, jak i spiżarnie powinny być regularnie czyszczone. Mycie lodówki zaleca się przynajmniej raz w tygodniu, natomiast spiżarni przeznaczonej na suche produkty przynajmniej raz na miesiąc.

Im lepiej przechowujemy żywności, tym mniej jej marnujemy, ograniczając w ten sposób nie tylko ilość zmarnowanego jedzenia, ale również negatywny wpływ na nasze środowisko poprzez zmniejszenie zużycia wody przy produkcji, ograniczenie transportu i zmniejszenie ilości odpadów. Faktem jest też, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności pozwala również ograniczyć nasze wydatki. „Jeśli mądrze będziemy gospodarować naszą żywnością, bardzo szybko zauważycie, że w budżecie domowym zostają dodatkowe fundusze, które można przeznaczyć na inne przyjemności” – dodaje Agnieszka Cegielska.

Więcej informacji można znaleźć na stronie electrolux.pl/gotowanie-bez-marnowania.

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych