LPP podsumowuje kolejny rok realizacji strategii zrównoważonego rozwoju

Ubiegły rok dla całego rynku upłynął pod znakiem trudności wynikających z pandemii. Również dla LPP był to czas olbrzymich wyzwań. Jednak, pomimo kryzysu i walki o przetrwanie, spółka konsekwentnie kontynuowała realizację zobowiązań podjętych w ramach strategii zrównoważonego rozwoju „For People For Our Planet”, przewidzianej na lata 2020-2025.

Autor: MP

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.lppsa.com/zrownowazony-rozwoj/raporty

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
  • Już niemal co piąta rzecz w ofercie wszystkich marek spółki LPP pochodzi z linii produktów bardziej przyjaznych środowisku Eco Aware, we flagowym Reserved jest to już co trzecie ubranie.
  • Wszystkie zamówienia online oferty marek LPP są już wolne od jednorazowego plastiku. W 2020 roku firma wyeliminowała łącznie 300 ton tego tworzywa. 
  • W ub. r. gdańska firma wdrożyła program Eco Aware Production i przystąpiła do międzynarodowej organizacji ZDHC, by wdrażać najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa chemicznego w całym łańcuchu dostaw. 
  • W 2020 r. spółka odnotowała spadek emisji CO2 o 2,2 proc. w przeliczeniu na sztukę sprzedanej odzieży. 

Równolegle, coraz większego znaczenia na rynku nabierają standardy pozafinansowej oceny spółek ESG.

- Idea oceny przedsiębiorstw zakładająca konieczność prowadzenia biznesu z troską nie tylko o interes ekonomiczny, ale również społeczny i środowiskowy, jest w LPP realizowana od lat. Ogłoszona przez nas w 2017 roku pierwsza strategia zrównoważonego rozwoju „LPP More” oraz 2 lata temu kolejna – „For People For Our Planet”, to nasza odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne i społeczne. Dziś nasza uwaga koncentruje się wokół czterech filarów: projektowanie i produkcja, zarządzanie plastikiem, bezpieczeństwo chemiczne produkcji oraz ekologiczne budynki. To kompleksowe podejście do naszej działalności. Strategia zrównoważonego rozwoju jest integralnym elementem planów biznesowych spółki i wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość coraz bardziej podporządkowaną standardom ESG. Widzimy, że kwestie społeczne i  środowiskowe nabierają coraz większego znaczenia dla wszystkich uczestników rynku - rośnie świadomość klientów, doświadczamy też wymagań inwestorów i instytucji finansowych, które oczekują od firm spełniania standardów klimatycznych. Z jednej strony motywuje nas to do wdrażania kolejnych pozytywnych zmian, z drugiej wymaga konsekwencji w dążeniu do realizacji celów. Dlatego z dumą możemy powiedzieć, że w 2020 roku, mimo trudności wywołanych pandemią, udało nam się wypełnić wszystkie cele przewidziane na ten rok, a część z nich zrealizować nawet w większym zakresie, niż to pierwotnie zakładaliśmy – mówi Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP. 

Sukcesywnie wdrażając ideę zrównoważonej mody w minionym roku polska firma istotnie zwiększyła udział kolekcji bardziej przyjaznych środowisku – do 19 proc. we wszystkich markach. 

We flagowym Reserved ubrania z metką Eco Aware stanowiły już 32 proc. Spółka planuje, że na koniec tego roku obrotowego udział Eco Aware w ofercie wszystkich marek z jej portfela wzrośnie do 25 proc.

Bardziej przyjazna środowisku moda to nie tylko ekologiczne surowce, ale także zrównoważony proces produkcji ubrań. Dlatego w 2020 roku. LPP zainicjowało skierowany do swoich dostawców program Eco Aware Production rozpoczynając konsultacje z 40 producentami z Azji Południowo-Wschodniej. W ramach programu, który ma na celu redukcję zużycia wody i energii w procesie wytwarzania odzieży, wypracowano standardy jakościowe oraz środowiskowe, takie jak m.in. wykorzystanie w fabrykach systemów odzyskiwania energii czy wprowadzenie zamkniętego obiegu wody. Obecnie już 16 fabryk szyje kolekcje LPP zgodnie z tym standardem, a kolejne się do tego przygotowują. Zgodnie z założeniami jeszcze w tym roku programem zostanie objętych 30 proc. południowoazjatyckich fabryk szyjących dla spółki.

Współpraca z dostawcami w zakresie zrównoważonej mody dotyczy również bezpieczeństwa chemicznego produkcji. Intensyfikując swoje działania w tym zakresie, w sierpniu  minionego roku, spółka - jako pierwsza polska firma - przystąpiła do międzynarodowej inicjatywy Zero Discharge of Hazardous Chemicals, wspierając swoich dostawców w dążeniu do wyeliminowania z ich fabryk szkodliwych substancji chemicznych w procesach produkcyjnych. Dzięki temu już 23 fabryki w Pakistanie i 42 w Bangladeszu, które szyją kolekcje marek LPP, to zakłady zrzeszone w ramach tej inicjatywy, a zapewnienie całkowitej zgodności ze standardami ZDHC w całym tekstylnym łańcuchu dostaw LPP planowane jest do 2025 roku.

Wypracowując standardy zrównoważonej produkcji spółka równocześnie wspiera ideę odpowiedzialnej konsumpcji wśród klientów prowadząc w swoich salonach zbiórkę używanej odzieży. 

- W ciągu dwóch lat, od kiedy prowadzimy akcję zebraliśmy i przekazaliśmy już 5,3 tony ubrań, które za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta trafiają do potrzebujących w całym kraju. W 50 wybranych salonach Reserved, House i Mohito, zlokalizowanych w większości dużych miast w Polsce, przyjmujemy odzież z dowolną metką nadając jej w ten sposób drugie życie i ograniczając ilość odpadów tekstylnych, a jednocześnie wspierając w ten sposób osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Planujemy, że do 2023 r. system zbiórki używanej odzieży będzie działał już w całej sieci sprzedaży LPP – opowiada Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP.

Spółka, zaangażowana w działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, działając w ramach takich organizacji jak New Plastics Economy Global Commitment czy Polski Pakt Plastikowy, w 2020 r. kontynuowała proces eliminacji jednorazowego plastiku. W tym czasie z opakowań do wysyłki zamówień online marek Mohito i Reserved firma usunęła 100 proc. tego surowca, a w pozostałych wykorzystuje wyłącznie folię z recyklingu. LPP wprowadziło także dywersyfikację gabarytów przesyłek, co - oprócz zminimalizowania zużycia surowców do produkcji opakowań – pozwoliło wyeliminować sztuczne wypełniacze, ale też zoptymalizować wielkość przesyłek kurierskich i ograniczyć liczbę kursów w transporcie do klientów. Ponieważ redukcja jednorazowej folii dotyczy również łańcucha dostaw, spółka zwróciła się do swoich kontrahentów, by rezygnowali z plastiku podczas pakowania próbek handlowych, ograniczając to zjawisko o 50 proc. 

- Sukcesywnie realizując kolejne działania w obszarze zarządzania plastikiem udało nam się zredukować zużycie tego surowca aż o 300 ton – podwajając tym samym wynik z 2019 roku. Łącznie, w ciągu ostatnich 4 lat daje to już 570 ton jednorazowego plastiku mniej w naszych opakowaniach. Dzięki wszystkim podejmowanym przez nas działaniom, do 2025 roku chcemy korzystać wyłącznie z opakowań nadających się do ponownego użycia, poddających się recyklingowi lub kompostowaniu – podsumowuje Sławomir Ronkowski, dyrektor komunikacji wewnętrznej i CSR w LPP.

Strategia zrównoważonego rozwoju, którą kieruje się LPP, obejmując cały łańcuch wartości w firmie, dotyczy także budynków centrali czy sieci sprzedaży. Dlatego wszystkie nowopowstałe obiekty biurowe, jak choćby najnowszy budynek w kompleksie LPP Fashion Lab, spełniają wymogi certyfikacji BREEAM. Ponadto, obecnie już 88 salonów LPP zlokalizowanych jest w centrach handlowych z takim certyfikatem. W zeszłym roku spółka rozpoczęła także wdrażanie programu Eco Aware Stores, w ramach którego prowadzona jest optymalizacja instalacji HVAC czy oświetleniowych. Natomiast tam, gdzie firma miała możliwość wyboru dostawcy, 25% energii zużywanej przez salony LPP pochodziło ze źródeł odnawialnych. W ubiegłym roku w wybranych lokalizacjach spółka wprowadziła również technologię SolarCool, która wykorzystuje energię słoneczną w układzie chłodniczym urządzeń klimatyzacyjnych.

W efekcie wszystkich podjętych przez LPP działań w ubiegłym roku spółce udało się ograniczyć emisję CO2 o 2,2% r/r w przeliczeniu na sztukę sprzedanego produktu. W 2019 roku firma, jako jedyna w branży odzieżowej w Polsce, przeliczyła swój ślad węglowy w oparciu o wolumen sprzedanego towaru, uwzględniając w nim m.in. proces wytworzenia czy wyhodowania surowców, produkcję ubrań, transport czy emisję na etapie sprzedaży, a także fazę użytkowania produktów przez klientów. 

- W oparciu o te dane wyznaczyliśmy cel na 2025 rok - redukcję gazów cieplarnianych o 15 proc. Co prawda w 2020 roku odnotowaliśmy zmniejszenie GHG na poziomie 14 proc., a w przeliczeniu na sztukę sprzedanej odzieży o 2,2 proc, ale wiemy, że na ten rekordowy wynik największy wpływ miało zamknięcie salonów sprzedaży w związku z pandemią COVID-19. Dlatego zdajemy sobie sprawę, że w tym obszarze mamy jeszcze wiele do zrobienia – zauważa Sławomir Ronkowski.

Miniony rok był trudnym czasem olbrzymich wyzwań – w sferze biznesowej, ale też społecznej, gdzie odpowiedzialność za ludzi i otoczenie nabrała szczególnego znaczenia. Także dla pracowników LPP, którzy oddolnie angażowali się w niesienie pomocy.

- Już pierwszy lockdown zmobilizował naszych pracowników zarówno do wsparcia lokalnych społeczności, jak i krajowych beneficjentów - począwszy od produkcji maseczek i fartuchów ochronnych, przez posiłki dla seniorów czy wolontariat pracowniczy. Taka postawa zespołów bardzo nas cieszy i dodaje energii do dalszych działań – podkreśla Patrycja Zbytniewska, prezes zarządu Fundacji LPP. 

LPP wraz z Fundacją LPP, pomimo kryzysu i toczącej się walki o przetrwanie firmy, w 2020 roku przeprowadziły największą w swojej historii akcję pomocową #LPPpomaga. Fundacja realizowała również projekty w ramach swojej działalności statutowej. W sumie w ubiegłym roku blisko 500 placówek medycznych, domów pomocy społecznej, domów dla dzieci i fundacji opiekujących się osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym otrzymało wsparcie rzeczowe oraz finansowe o wartości 9 mln zł. 

Pełna wersja raportu zintegrowanego za rok obrotowy 2020/21 dostępna jest na stronie LPP.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.