Miejsce dobre jak chleb

„Pokusiłabym się o stwierdzenie, że Charlotte to codzienna celebracja: przystępna, bez zadęcia. Wierzę, że drobiazgi i pojedyncze wybory dają w szerszej perspektywie lepszą codzienność. A taką, mam nadzieję, dają odwiedziny w Charlotte, pachnącej świeżym pieczywem i dobrą kawą” – mówi Justyna Kosmala, założycielka sieci Charlotte.

Autor: MS

Zdjęcia: Paulina Zięcik, Arek Budkiewicz, Jacek Kołodziejski

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Spotykamy się w momencie trudnym dla gastronomii. Tym bardziej cieszą śmiałkowie, którzy na przekór obecnej atmosferze decydują się na otwarcie nowego lokalu, czego gratuluję! 

Justyna Kosmala: To prawda, dziękuję. Nie jest łatwo, ale działanie jest dla mnie najlepszym sposobem na trudny czas. Tworzenie, kreacja dają siłę i nadzieję. Można powiedzieć, że dziś bardziej niż kiedykolwiek Charlotte wraca do swoich korzeni, bo jest przede wszystkim piekarnią, w której można kupić dobry chleb. Wszystkie punkty Charlotte sprzedają teraz również produkty na wynos. Z myślą o  Świętach szykujemy zestawy świąteczne pełne naszych słodkich konfitur i czekolad, które robimy sami oraz francuskich win.

Charlotte przyzwyczaiła nas już do jakości, do której chce się wracać. Niedawno do rodziny Charlotte dołączyło nowe miejsce na warszawskim Wilanowie. Co jest wspólnym mianownikiem każdego z miejsc z szyldem Charlotte?

 J.K.: W Charlotte najważniejszy jest dobry chleb. Wypiekamy go według starej francuskiej  receptury. Jest ręcznie formowany i wypiekany na kamieniu przez doświadczonych piekarzy. A druga połówka Charlotte to ludzie, których przyciągają nasze miejsca - ciekawi, pełni życiowej pasji. To daje Charlotte autentyczną energię. 

Przy tworzeniu kolejnego miejsca korzysta się już ze zdobytego doświadczenia i obserwowania klientów – kim są, co lubią, czego potrzebują. Co Wam jako twórcom marki ta wiedza podpowiedziała i czy jest coś, czym zaskoczy nowa Charlotte? 

J.K.: Zadaliśmy sobie wiele pytań – czego potrzebują mieszkańcy Wilanowa, dzielnicy zupełnie innej niż Śródmieście, bardzo rodzinnej, która pęka w szwach od kawiarni i miejsc, w których można kupić np. pieczywo. Chcieliśmy dać im coś więcej, dostrzec styl życia i wartości, które cenią. Dlatego mamy dużo bardzo dobrych jakościowo produktów „to go”. Można zajrzeć do nas po coś pysznego na wynos i zabrać np. na rower z dziećmi. Mamy dziś wszyscy mniej czasu, żyjemy szybciej, ale dla wielu z nas to czas z rodziną jest najcenniejszy. My staramy się, żeby był przyjemniejszy i smaczniejszy. 

Połączenie klimatycznej kawiarni-piekarni z miejscem, do którego wstępujemy po croissanty, wydaje się być wyzwaniem.

J.K.: Zgadza się. Dlatego z ogromnym zaangażowaniem pracowałam ze wspaniałym architektem Maciejem Dudkiewiczem. Celem było stworzenie takiego wnętrza Charlotte, które nie straci ducha przytulnego miejsca sprzyjającego spokojnym rozmowom. I w którym zakupy przy ladzie „to go” nie przysłonią tego, co najważniejsze. Mamy poczucie, że udało się nam połączyć – co wcale nie było proste – te dwie potrzeby i stworzyć klimatyczne miejsce, które zachęca do spędzenia w nim czasu. Adresu, pod którym można kupić smaczną, świeżą kanapkę czy ciastko, idąc na spacer. Mówiąc o wyzwaniach, warto też wspomnieć, że Charlotte działa zarówno rano, jak i wieczorem. To wymaga bardzo dużego nakładu pracy i energii, ale (jak widać) lubimy wyzwania i podchodzimy do nich z radością. 

Sekretem miejsc, w których chcemy spędzać czas i niespiesznie jeść posiłki, jest – poza świetną kuchnią – atmosfera. W jej stworzeniu dużą rolę gra projekt wnętrza. 

J.K.: To prawda. Naprawdę nie chcieliśmy tworzyć miejsca miejsca, które dostanie etykietkę „trendy”, „modne”, „instagramerskie”. Ono miało być czymś więcej. Wszystkie lokale Charlotte projektował ze mną Maciej Dudkiewicz. Połączenie jego doświadczenia w projektowaniu z moją pasją dało świetną energię. Macej widzi bryłę, wyzwania wynikające z jej położenia, czy parametrów technicznych. Natomiast ja zauważam detale, dbam o szczegół i nie odpuszczam. Mam też odwagę, żeby realizować niesztampowe pomysły, a Maciej otwartość, która pozwala mu moje rozwiązania wdrożyć do projektu.  Jestem osobą całym sercem oddaną Charlotte, którą stworzyłam. Lokal ma duszę, bo są tu emocje, moje doświadczenia i wiedza, jakie powinno być to miejsce, z czym powinno się kojarzyć. Na te pytania mogę odpowiedzieć tylko ja – jak matka dobrze znająca swoje dziecko. To dlatego tak cenna jest współpraca z architektem, a nie oddanie projektu stworzenia miejsca firmie zewnętrznej, która od A do Z podejmuje decyzje. 

Maciej Dudkiewicz doskonale przełożył na język projektowania te emocje, ale też funkcjonalność i estetykę, na których mi zależało. Szukając pomysłu na aranżację Charlotte w dzielnicy Wilanów, wzięliśmy pod uwagę usytuowanie lokalu. Prym wiedzie tu nowoczesność. Bardzo nienaturalne byłoby wykorzystanie sztukaterii, bo przecież nie jesteśmy w krakowskiej kamienicy. Chcieliśmy wejść w lokalną społeczność, tworząc ciepłe wnętrze, które pasuje do lokalnego klimatu. Zdecydowaliśmy się też na pokrycie ściany drewnem, co jest dość rzadkim zabiegiem – podobnie jak stworzenie tak dużych wygodnych schodów, zachęcających do wejścia na antresolę. Mam poczucie, że Charlotte jest dobrze zaprojektowana. Że ta wspólna wizja i smak są wyczuwalne. Jestem dumna, że udało się nam wzajemnie wysłuchać, zrozumieć i wykreować coś „więcej” niż kopię poprzednich projektów.

Ciągłe podwyższanie poprzeczki i stałe dążenie do stworzenia czegoś lepszego, nowego to domena ludzi ambitnych i kreatywnych. Ale także mających odwagę przekraczać granice, zaskakiwać i sprawdzać nowe możliwości. 

J.K.: Trudno się nie zgodzić, bo czy nie byłoby łatwiej „1 do 1” odtworzyć Charlotte ze Śródmieścia, która jest już sukcesem? Na pewno łatwiej, ale nie taki jest cel mojej pracy. Dzięki tworzeniu czegoś nowego cały czas czuję, że się rozwijam, uczę. Że wychodzę poza strefę tego, co dobrze znam, i wiem, jak to smakuje. Stawiam sobie nowe wyzwania także z myślą o tych, którzy przychodzą do Charlotte. Chcemy im dać nową jakość, aby nieustannie czuli, że zasługują na to, by czuć się u nas bardzo dobrze. I właśnie o tym myślę, pracując nad każdym detalem – począwszy od asortymentu, po naklejki na słoiczkach. Nie interesuje mnie droga na skróty. Jakość jest niezmienną wartością naszej codziennej pracy. 

Cechą charakterystyczną lokali Charlotte jest common table. Jest on także tutaj i to jaki! Trudno od niego oderwać wzrok.  

J.K.: To zdecydowanie najbardziej szalony mebel ze wszystkich, które możemy spotkać w naszych lokalach! Stół jest z plastiku pozyskanego z butelek pet i opakowań po jogurtach. Bardzo mnie to cieszy, bo świadomość i ekologia to dla nas kluczowe hasła – a właściwie nie hasła, ale styl życia. Wydaje mi się, że nie można już mówić o projektowaniu, pomijając kwestie środowiska. Stół jest także symbolicznym wyjściem poza ramę. Wydawało mi się kiedyś, że common table będzie zawsze klasycznym, stałym elementem Charlotte. Dziś jestem pewna, że zmiany są niezbędne. Idea jest ta sama – siedzenia razem przy stole. Ale czy nie może to być stół z plastiku otrzymanego z butelek? Odważny jest nie tylko kolor stołu. My też tacy jesteśmy. 

Wizyta w Charlotte kojarzy mi się ze słowem celebracja, które w czasie, w którym się znajdujemy, ma nieco inne znaczenie. Wydaje mi się, że właśnie teraz wyjątkowo mocno potrzebujemy małych przyjemności. 

J.K.: Idealnie to wyczuwasz, ponieważ chcieliśmy, żeby wizyta w Charlotte była czymś miłym. Żeby niespieszne śniadanie, na które (nie oszukujmy się) nie ma czasu w codziennym pędzie, było momentem zatrzymania.  Szczerze mówiąc, 10 lat temu, kiedy otwieraliśmy Charlotte, nie spodziewaliśmy się, że słoiczki z naszymi specjałami okażą się świetnym pomysłem na prezent. I że Ci, którzy odwiedzają Charlotte będą je tak chętnie kupowali z myślą o sobie i swoich bliskich. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że Charlotte to codzienna celebracja – przystępna, bez zadęcia – która nie dystansuje. Wierzymy, że pozorne drobiazgi i pojedyncze wybory dają w szerszej perspektywie lepszą codzienność. A taką (mam nadzieję) dają odwiedziny Charlotte – pachnącej świeżym pieczywem i dobrą kawą. 

Charlotte, ul. Krzysztofa Kieślowskiego 7, Warszawa 

www.bistrocharlotte.pl

 

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych