Podróż po świecie pięknej ceramiki i wyśmienitej kuchni

Na sześciotygodniowy kreatywny projekt IDE TO POLAND / CERAMIC & FOOD ROUTE do Warszawy przybył międzynarodowy zespół projektantów i ekspertów zjednoczonych w kolektywie International Design Expedition (IDE). Ich pobyt w Polsce miał na celu stworzenie swoistego nomadycznego studia projektowego, które we współpracy z miejscowymi twórcami w dziedzinie sztuki, ceramiki i kulinariów wytworzy nowe przedmioty osadzone w kontekście lokalnego dziedzictwa.

Autor: AS

Zdjęcia: materiały prasowe, Maria Popkowska, Goliath, StudioArgot, Anka Simone, Karolina Czyż

http://international-design-expeditions.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Czym jest IDE/CERAMIC & FOOD ROUTE?

IDE / CERAMIC & FOOD ROUTE to ambitny program, polegający na tworzeniu w czasie rzeczywistym nowego tygla kultury i sztuki, który połączy międzynarodowe terytoria oraz twórców. Skupia projektantów w różnym wieku i różnego pochodzenia, szefów kuchni, architektów, artystów, rzemieślników, producentów, szkoły projektowania i strategów w jeden „jazzowy” model improwizacji i oryginalnej twórczości. Celem jest wspólne opracowanie praktyki współtworzenia, gdzie koncepcja i produkcja są równoczesne.

Do udziału w tej ekstremalnej choreografii na sześciotygodniową rezydencję wybierani są projektanci i partnerzy, tacy jak projektant potraw Marc Bretillot w roli eksperta kulinarnego używającego lokalnych składników.Ożywiony, wciągający i intuicyjny proces pracy dokonuje się w czasie rzeczywistym – tu i teraz. Przyjmując model z pola na stół, IDE wprowadza nowe formy oparte na głębokim połączeniu z danym miejscem, poprzez mieszanie twórczej energii i nowych rozwiązań.

Kto odpowiada za projekt?

International Design Expeditions miał miejsce w Polsce od 23 sierpnia br. do 3 października 2021. Wraz z warszawską Fundacją Creative Project, belgijska organizacja non-profit IDE wędrowała po miejscach związanych z polskim wzornictwem i kulturą z misją stworzenia nowego języka projektowania. W duchu nowej, współczesnej kreatywności ekspedycja umieściła historię danego miejsca oraz oddala hołd tradycji ceramicznej lokalnych twórców, artystów i rzemieślników.

Podkreślając bezpośrednie lokalne narracje jako podstawę innowacyjnych rozwiązań projektowych i tworzenia nowych prototypów, zasada IDE Haute Collaboration motywuje designerów i wytwórców do opracowania nowego skutecznego modelu ekonomicznego.

International Design Expeditions realizuje w Polsce CERAMIC & FOOD ROUTE

To wyprawa po dania serwowane w naczyniach i na ceramice odwołującej się do tysiącletniej historii i tradycji. Pasja patrzenia na miejscową historię i lokalne zwyczaje, które tworzą polski alfabet doświadczeń – nowymi oczyma, z nową koncepcją projektową i nową świadomością – wprowadziła magię do kuchni i pracowni ceramicznych, aby stworzyć wizję tejże kultury i jej artefaktów. Od ciepła dawnego rodzinnego paleniska i pieca opalanego drewnem, poprzez uwspółcześnioną wersję starodawnych przysmaków, aż do eksperymentowania i odważnej reinterpretacji.

IDE CERAMIC & FOOD ROUTE pomaga zrozumieć, że każdy przedmiot jest ważny i wypełnia lukę w pamięci – zarówno osobistej, jak i zbiorowej. Na tę wirtualną społeczność Europy środkowo-wschodniej składa się ponad 1900 miast, miasteczek i wsi położonych w historycznych granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obejmujących tereny dzisiejszej Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Estonii, Rosji i Mołdawii. Każde skupisko ludności ma historie do opowiedzenia, tradycje rodzinne, specjały, kulinarne rarytasy, przepisy oraz bogactwo świątecznych obrzędów.

IDE W POLSCE / CERAMIC AND FOOD ROUTE – WYDARZENIA

1) Pokaz „Za kulisami” IDE w Polsce / Ceramic and Food Route – wystawa prototypów, prywatne spotkania w dniach 30.09–1.10 w Pawilonie Hotelu Raffles Europejski Warsaw. Gościom serwowane były koktajle na bazie Polskiej Wódki – Chronionego Oznaczenia Geograficznego, wykreowane przez food designera Marca Bretillot i ambasadora Polskiej Wódki Macieja Starosolskiego.

2) Epoka – kolacja IDE stworzona przez szefa kuchni EPOKA Marcina Przybysza – serwowana jest w dniach od 29 września 2021 do końca listopada 2021 w Restauracji Epoka. Uczcie kulinarnej towarzyszy gra w ‘’Gęś i Jabłko” zaprojektowana przez Marca Bretillota.

Gra w Gęś to alegoria życia i jego perypetii. Jabłko może symbolizować zakazany owoc lub owoc miłości. Łącząc gęś i jabłko na tej samej ścieżce gastronomicznej inicjacji, Marc Bretillot i Laurent Denize d'Entrees tworzą grę dla smakoszy odzwierciedlającą pełną niespodzianek naturę życia i miłości. To coś więcej niż gra złożona z pułapek i zasadzek. Dwójka przyjaciół oferuje degustację o oryginalnym smaku we współpracy z szefem kuchni Marcinem Przybyszem z Restauracji Epoka.

3) Wydarzenie finałowe i wystawa wszystkich projektów IDE / Ceramic & Food Routes we Włoszech, Polsce i Kambodży odbędzie się w Fondation d’entreprise Martell w Cognac we Francji w drugiej połowie 2022 roku.

WARSZTAT IDE DLA SCHOOL OF FORM

Podczas ekspedycji IDE w Polsce jego zespół poprowadził dwudniowe warsztaty dla studentów School of Form o doświadczaniu, analizie i rysowaniu intuicyjnym. Prezentacje projektanta potraw Marca Bretillota oraz ceramika Arkadiusza Szweda pokazały otwarte umysły i eksperymentowanie jako podstawę kreatywności.

Opowieść „O jabłku i gęsi” autorstwa Laurenta Denize d’Estrées była odskocznią do opowiadania historii.

Jak silne symbole i urocze detale mogą motywować do koncepcji i stworzenia wciągającego doświadczenia? Sam warsztat był swoistym performance przeczytaj bajkę/ poczuj bajkę/ podziel się bajką.

IDE W POLSCE / CERAMIC AND FOOD ROUTE – ZESPÓŁ 

Projektanci:
- Eimear Ryan
- Goliath Dyevre
- Zhuo Qi
Dyrektorki kreatywne:
- Mathilde Bretillot
- Miska Miller- Lovegrove
Wytwórcy:
- Majolika Nieborow
- Donde
- Mosko Ceramics
- Kolodziej Ceramika
Food Designer: Marc Bretillot
Eksperci i ekspertki IDE:
- Jill Silverman van Coenegrachts
- Pierangelo Caramia
- Laurent Denize D’estrées
Grafik: Robert Czerniawski
Producentka: Anka Simone
Fotografia: Maria Popkowska i Karolina Czyż z SoF, Marcin Oliva Soto  - Muzeum Polskiej Wodki
Filmowanie: Elliot Sindall
Sponsorzy i Partnerzy: Instytut Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Instytut Francuski w Warszawie, Instytut Francuski, Muzeum Polskiej Wódki, Raffles Europejski Warsaw, Autor Rooms
Potrawy: Restauracja Epoka, Antonius Caviar
Instytucja akademicka: School of Form
Komunikacja: Agencja PR  14septembre
Partner medialny: Kukbuk
Specjalne podziękowania dla: Marty Mauberg, Roberta Trzópka – Bez Gwiazdek, UAU Project

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.