Śniadanie z polską ceramiką
Nakrapiane kubki, egzotyczne filiżanki i pozłacane uszka — oto polskie marki, które tworzą autorską i zachwycającą ceramikę nie tylko dla kolekcjonerów.
Autor: MC
Zdjęcia: materiały prasowe
Niedzielne śniadanie, przerwa w pracy na kawę lub chwila z rozkosznie słodkim deserem — takie krótkie momenty przyjemności i szczęścia wymagają odpowiedniej oprawy. A czy może być lepszy sposób niż połączenie przepysznego jedzenia i głębokiego w smaku espresso z wyjątkową i oryginalną ceramiką? Autorskie, dobrej jakości i wykonane z dbałością o nawet najmniejszy detal kubki i filiżanki to nie tylko sposób na to, by każdy podwieczorek czy śniadanie stały się wyjątkowe. To także inwestycja na lata i niebanalny sposób na dekorację salonu oraz stołu. Wybraliśmy najciekawsze i kreatywne projekty oraz wzory od polskich marek ceramicznych, które wzbogacą każdą domową kolekcję.
Mosko — wszystko, co się świeci
To małe studio ceramiczne prowadzone jest przez Monikę Skorupską. Jej filiżanek nie sposób z niczym pomylić — ceramika z kolekcji Macchia, Crema czy Jewel mają swój niepowtarzalny i charakterystyczny wzór, który podkreśla wnętrze filiżanek zdobione 24-karatowym złotem.
Czarki idealne do espresso czy popołudniowej kawy powstają w małych seriach, a do tego wszystkie tworzone są ręcznie w warszawskiej pracowni artystki. Tym samym ceramika od Mosko przypomina małe dzieła sztuki, które nie dość, że urzekają swoim niepowtarzalnym pięknem, to jeszcze są funkcjonalne.
Aoomi Design Studio — minimalistyczna i naturalna ceramika
Aoomi to studio projektowe, które założyły Patrycja Szmura, Sara Makuch i Kasia Sojka. Dziewczyny uwielbiają eksperymentować z użyciem lokalnych materiałów, nierzadko odwołują się w swoich pracach do naturalnego, polskiego krajobrazu. Inspiracją do powstania pierwszej kolekcji była struktura kamieni i minerałów.
Filiżanki i kubki od nich są minimalistyczne, proste i utrzymane w stonowanych kolorach — bieli, różu i czerni. Wszystko produkowane jest z najwyższej jakości kamionki, a po wyrobieniu jest ręcznie szkliwione przez lokalnych rzemieślników. Co więcej, ceramikę z różnych kolekcji można z powodzeniem ze sobą łączyć i mieszać, tworząc niepowtarzalne wzory i style. Dzięki takim przedmiotom słoneczny poranek z kawą albo błogie śniadanie w łóżku staną się jeszcze piękniejsze.
Fenek — humorystyczna ceramika
Z przymrużeniem oka — tak najlepiej można opisać porcelanę wychodzącą ze studia Fenek. Niezależna pracownia mieszcząca się na warszawskiej Tamce to miejsce, któremu nie jest obce eksperymentowanie z formą.
Ich porcelana doskonale sprawdza się na co dzień, a co więcej, zawsze wywołuje uśmiech na twarzy. Patrzące na klientów wielkimi oczami kubki oraz cudownie kolorowe i nakrapiane czarki od razu urzekają i z powodzeniem mogą się stać ulubionym przedmiotem każdego kawosza czy miłośnika herbaty. Właścicielkom, Tosi i Agacie, udało się stworzyć niebanalne połączenie funkcjonalności z dziełem sztuki.
Hadaki — powrót do ziemi
Ceramika od Hadaki to głównie naczynia użytkowe zaprojektowane z myślą o tych, którzy cenią sobie oryginalne i autorskie przedmioty. Cechuje ich prostota, surowość formy i organiczne kształty.
Kubki, filiżanki, talerze, a nawet fantastyczne figurki wykonywane są z nieszkliwionej, matowej glinki, która jest bardzo przyjemna w dotyku. W każdym przedmiocie jest coś naturalnego, budzącego skojarzenia z morzem albo powierzchnią Księżyca, a także nadzwyczajny rys, który sprawia, że ceramika od Hadaki jest tak wyjątkowa.
Trzask Ceramics — swoboda i niezależność w detalu
Założycielka Trzask Ceramics, Marta Kachniarz, w swojej twórczości stawia na proste formy i swobodę twórczą. Od podstawowych, geometrycznych kształtów po nieco bardziej organiczne formy — każda filiżanka, kubek czy stożek na pierścionki cechuje nowoczesny styl i rysunkowa kreska.
W połączeniu z jasną paletą barw ceramika od Trzask sprawdzi się na każdym stole i stworzy ponadczasową zastawę. Tym bardziej że na porcelanie znajdziecie soczyste owoce, egzotyczne zwierzęta oraz kwietne wzory. Z takich fantazyjnych filiżanek i naczyń aż chce się pić i jeść. A nawet wyeksponować na ścianie w centralnym miejscu jadalni.
Fusku ceramika — niecodzienna codzienność na porcelanie
Ceramika od Fusku sprawdza się najlepiej przy porannej kawie, bułce z dżemem albo pachnącej i jeszcze ciepłej cynamonce. Na filiżankach, kubkach i talerzach znajdują się drobne, minimalistyczne wzory, które za sprawą subtelnych kolorystycznych akcentów lub pociągnięć kreski nadają im niepowtarzalnego charakteru.
Kuszące kobiece sylwetki, niepozorne różowe skarpetki i głowa charta — niewielkie ilustracje właściciele Fusku projektują sami. Następnie ręcznie przenoszą je na świetnej jakości porcelanę, która później jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Tak powstają wyjątkowi towarzysze codziennych spotkań przy kubku ulubionej herbaty lub mocnego espresso.
ENDE — elegancka zastawa na co dzień
Projekty tworzone przez ENDE doskonale łączą ze sobą funkcjonalność, oryginalną i estetyczną formę oraz wysokiej jakości luksusowe materiały.
Projektowane przez Natalię Gruszecką filiżanki do latte, kubki czy czarki charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do tradycji i elegancki detal. Nic dziwnego, że porcelana od Ende jest sprzedawana nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz w Australii i Nowej Zelandii.
Czynie Ceramics — ceramika z tatuażem
Czynie Ceramics specjalizuje się w cieniutkiej porcelanie, na której królują geometryczne kształty, abstrakcyjne wzory czy ociekające złotem i platyną linie. Takie motywy ciekawie łączą się z pozłacanymi obwódkami naczyń oraz intensywnym odcieniem kobaltu, który często pojawia się na tutejszej ceramice.
Warto zaznaczyć, że wszystkie przedmioty powstają ręcznie i są produkowane w krótkich seriach. Ciekawą kolekcją jest wynik współpracy Czynie Ceramics z Bianką Szlachtą. Porcelana z tej serii wyróżnia się wyrazistym akcentem w postaci tatuażu w stylu ignorant.