Polecamy: Książka „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk.”
10 rozdziałów. 288 stron. 8 rodzajów rzemiosła. 2 autorów zafascynowanych tematem. 18 rozmówców. 1 pies. I mnóstwo inspiracji do zmiany własnego życia i odwagi do podejmowania lepszych decyzji na co dzień. To (i wiele więcej) oferuje książka Katarzyny Młynarczyk i Bartłomieja Raka „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk”.
Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN „rzemiosło” to:
1. «drobna wytwórczość obejmująca wykonywanie i naprawianie przedmiotów użytkowych ręcznie lub prostymi narzędziami»,
2. «umiejętność wykonywania takich przedmiotów»,
3. «w odniesieniu do dziedzin sztuki: opanowanie techniki, warsztat twórczy»,
4. dawniej «zawód, zajęcie».
Z ogromną przyjemnością obserwujemy, że to szlachetne zajęcie wraca do łask. Znudzeni jednorazowymi produktami i powszechną bylejakością szukamy rzeczy odznaczających się trwałością, wysoką jakością i – tak nieuchwytną – duszą. Rzemieślnicy w swojej pracy kładą na te aspekty szczególny nacisk.
Maciek i Ewa rzucili dotychczasowe życie. Teraz, z dala od miasta, prowadzą agroturystykę zgodnie z rytmem przyrody. Jako prawdziwi gospodarze dzielą się swoją filozofią z gośćmi.
Mieczysław produkuje w pełni wartościową żywność bez zbędnych „ulepszaczy”. Uważa, że „trzeba okazywać radość, sprzedając komuś swój produkt”, i tym kieruje się w życiu.
Asia i Michał tworzą piękne meble i wierzą w świadomy proces produkcji, który kontrolują od początku do końca.
Agata, Tomasz i Mariusz zdecydowali się zmienić swoje życie i zacząć robić buty. Dziś wiedzą, że skupienie na detalach, indywidualne podejście do konkretnego modelu oraz przemyślany wybór techniki i materiału to klucze do sukcesu.
Dla nich i dla kilku innych osób, których historie znajdują się w książce, „slow life” to coś więcej niż hashtag na Instagramie. To filozofia, która może się okazać lekarstwem dla społeczeństwa wyniszczonego przez rozszalałą konsumpcję. Jedni przejęli rodzinne biznesy i kultywują wieloletnie tradycje, inni rzucili świat korporacji, by odnaleźć spełnienie. Mimo że przebyli różne drogi, łączy ich wiele. Bycie współczesnym rzemieślnikiem to nie tylko praca. To styl życia, który determinują pasja, czułość wobec materiałów, postawa proekologiczna i szacunek do klienta.