Siła napędowa

Poznajcie Tomiko Takeuchi, szefową projektu pierwszej elektrycznej Mazdy MX-30 i jedyną kobietę w zespole najbardziej doświadczonych fabrycznych kierowców testowych Mazdy.

Autor: MZ

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://www.mazda.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Duma była ogromna, ale nie obyło się bez autentycznych obaw. Gdy w 2015 r. Tomiko Takeuchi została pierwszą w historii Mazdy kobietą powołaną na stanowisko Kierownika Programu, po prostu nie mogła uwierzyć, że – po tylu latach – otrzymała wymarzoną pracę. Obowiązki, jakie wiązały się z tym stanowiskiem, były ogromne. Takeuchi miała nadzorować całe spektrum tworzenia nowego modelu od podstaw, w tym planowanie, projektowanie, marketing, logistykę, sprzedaż i obsługę posprzedażną. Musiała również opracować rentowny plan biznesowy.

Takeuchi wspomina: „Mój ówczesny szef powiedział mi o awansie podczas podróży służbowej do Kagoshimy, w południowej części wyspy Kiusiu. Pamiętam jak dziś, że nie mogłam zebrać myśli w pociągu Shinkansen w drodze powrotnej do siedziby Mazdy w Hiroszimie. Serce waliło mi jak oszalałe; znaczenie tej roli było bardzo ekscytujące, a jednocześnie byłam przerażona”. Takeuchi czuła ogromną presję, że zostaje jej powierzone opracowanie tak przełomowego pojazdu dla Mazdy. Jej szef był całkowicie przekonany, że jest ona odpowiednią osobą na to stanowisko i że otrzymała awans, ponieważ „w żadnym wypadku nie ulegnie presji”.

Nieustępliwość i determinacja to dwie cechy, które towarzyszyły Takeuchi w jej pracy w kolejnych latach. I tak rozpoczęła się jej przygoda w roli Kierownika Programu nowej Mazdy MX-30, pierwszego w historii firmy w pełni elektrycznego samochodu. Ale być może ona sama nie powinna być zaskoczona taką sekwencją zdarzeń, ponieważ tworzenie przełomowych projektów w Mazdzie nie było dla niej niczym nowym.

„W 2004 roku Takeuchi – jako jedyna kobieta – otrzymała jedno z trzech najważniejszych uprawnień kierowcy testowego Mazdy”.

Takeuchi dołączyła do zespołu firmy w 1997 roku, zaraz po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Kiusiu. Bardzo szybko odniosła sukces, obejmując po zaledwie dwóch latach pracy pozycję kierowcy testowego jako pierwsza kobieta w Maździe. Spoglądając w przeszłość, można odnieść wrażenie, że kariera Takeuchi była zapisana w gwiazdach. Gdy sama wspomina swoje dzieciństwo, mówi: „Moi rodzice w ogóle nie przepadali za samochodami, ale ja od dziecka miałam zamiłowanie do samolotów i pojazdów. Bezsprzecznie byłam uznawana za dziwaka w swojej rodzinie! Dla kogoś takiego jak ja, kto pierwszy samochód kupił sobie będąc na studiach i odkrył miłość do prowadzenia, a ponadto pochodzi z Hiroszimy, znalezienie pracy w Maździe było jedynym właściwym wyborem” - kontynuuje. „W 1999 r. zostałam delegowana do pracy jako kierowca testowy. Jak się okazało, przez następnych dziesięć lat miałam oceniać rozmaite modele produkcyjne i prototypy.”

 

Połączenie gotowości do ciężkiej pracy i naturalnych zdolności sprawiło, że Takeuchi, która w międzyczasie sama posiadała Mazdę Carol i Mazdę MX-5 pierwszej generacji, doskonale sprawdziła się w swojej roli. Mazda ma własny system licencjonowania, w którym kierowcy testowi o różnych umiejętnościach i zdolnościach są podzieleni na rozmaite kategorie, począwszy od poziomu początkującego, aż po mistrzowski.

 

W 2004 r. Takeuchi otrzymała jedną z trzech najlepszych licencji specjalnych (licencja klasy A) jako pierwsza kobieta w historii Mazdy. „Do dziś jestem jedyną kobietą-kierowcą testowym z tą specjalną licencją” - mówi Takeuchi, która zalicza Mazdę MX-5 i Mazdę 2 do modeli, w których tworzeniu miała znaczący wkład.

Chociaż jej umiejętności za kierownicą sprawiły, że szybko awansowała w Mazdzie, ma jedną słabą stronę, do której przyznaje się z uśmiechem. „W czasie pracy jako kierowca testowy siedziałam za kierownicą wielu samochodów i jeździłam po różnych krajach. Ale gdziekolwiek pojechałam, w jakiś sposób zawsze udawało mi się zgubić! Czy to w Niemczech, czy gdziekolwiek indziej, nigdy nie mogłam znaleźć drogi powrotnej do naszej bazy. Myślę, że po prostu brakuje mi poczucia orientacji. Raz nawet zgubiłam się w hotelu, w którym mieszkałam!” Ten brak orientacji w terenie szczęśliwie nie szedł w parze z brakiem orientacji w Maździe, gdzie dziesięcioletnie doświadczenie w roli kierowcy testowego okazało się nieocenione w jej przyszłym awansie.

Tłumacząc wpływ tych lat pracy mówi: „To szczególne doświadczenie pozwoliło mi na zdobycie niezbędnego słownictwa do oceny samochodów w najdrobniejszych szczegółach. Tworzyłam szczegółowe, dogłębne raporty napisane własnymi słowami, aby pomóc inżynierom w dopracowaniu różnych pojazdów testowych, nad którymi pracowałam, do ostatecznych wersji produkcyjnych.” Ta wyjątkowa umiejętność okazała się bezcenna podczas nadzorowania rozwoju całkowicie nowej Mazdy MX-30. W zespole 1000 pracowników z całego świata zaangażowanych w projekt, Takeuchi musiała jasno komunikować swoje pomysły, aby utrzymać koncentrację na zadaniach i doprowadzić do udanej premiery samochodu. Krótko mówiąc, czas spędzony przez Takeuchi w roli kierowcy testowego sprawił, że była ona idealną osobą do kierowania pracami nad pierwszym całkowicie elektrycznym samochodem Mazdy.

„Wolę pozwolić zespołowi na rozmowy podczas spotkań. To mój świadomy wybór, aby znaleźć czas na wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia i sprobować znaleźć najlepszą dla nas wszystkich drogę, którą podążymy naprzód”.

Jednak projekt MX-30 nie był prosty w realizacji. „To było szczególnie skomplikowane zadanie” - mówi. „Pracując nad pierwszym seryjnie produkowanym samochodem elektrycznym Mazdy nie mieliśmy wcześniejszych modeli, do których moglibyśmy się odnieść. To była dosłownie czysta kartka i musieliśmy zaczynać od zera” – wyjaśnia Takeuchi. „Po drodze wprowadzaliśmy tak wiele zmian w projekcie i specyfikacjach, że musieliśmy wielokrotnie wracać do podstaw. To sprawia, że żadne słowa nie oddadzą mojej wdzięczności dla całego zespołu. Było dla mnie oczywiste, że bez względu na to jak zaawansowana może być produkcja samochodów w dzisiejszych czasach, to wspólna determinacja i ciężka praca wszystkich zaangażowanych osób napędza realizację takich projektów, jak MX-30.”

Tak ciężka praca wymaga wyjątkowego lidera, który potrafi zainspirować otaczający go zespół, co znajduje odzwierciedlenie w stylu zarządzania Takeuchi. Sama wyjaśnia to następująco: „Wolę pozwolić zespołowi na rozmowy podczas spotkań. To mój świadomy wybór, aby znaleźć czas na wysłuchanie tego, co mają do powiedzenia i spróbować znaleźć najlepszą dla nas wszystkich drogę, którą podążymy naprzód. W końcu nie jestem ekspertem w każdym drobnym szczególe całego projektu. Moim zdaniem samotne przecieranie wszystkich szlaków jest nie na miejscu.”

Wraz z debiutem MX-30 w salonach sprzedaży jesienią 2020 r., Takeuchi być może osiągnęła jeden znaczący kamień milowy, ale jej praca nie została jeszcze skończona. Choć sama nie przywiązuje zbytniej wagi do tego, że jest pierwszą kobietą historii firmy na stanowisku Kierownika Programu, uważa, że istnieje możliwość, aby więcej kobiet zajmowało kierownicze stanowiska w przemyśle motoryzacyjnym. Wyjaśnia: „Ważne jest, aby opracowywać samochody, które dają każdemu przyjemność i poczucie komfortu, którymi można się cieszyć każdego dnia. Wierzę, że kobiety mają w tym zakresie do zaoferowania równie dużo doświadczeń i wnikliwości, co mężczyźni. Samochody nie są już tylko po to, aby przejechać z punktu A do punktu B. Ważne jest, aby dawać ludziom przyjemność; aby cieszyli się czasem spędzonym podczas wspólnej drogi. A jeśli to osiągniemy, więcej osób będzie czerpać przyjemność z jazdy samochodem”. Dokładnie takich odczuć można by się spodziewać po osobie, którą zdefiniowała miłość do bycia za kierownicą.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.