Zielona Ostoja Renault – pierwszy w Polsce ekolab otwarty dla każdego

Grupa Renault oddaje społeczności niezwykłą przestrzeń edukacyjną, w której każdy może rozwinąć swoją świadomość ekologiczną. Celem miejsca jest przekazywanie wiedzy oraz inspirowanie do działania na rzecz środowiska naturalnego. Zapraszamy do Zielonej Ostoi!

Autor: IZ

Zdjęcia: Materiały prasowe

https://zielonaostoja.renault.pl/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zielona Ostoja, która już wiosną tego roku otworzy się w Otwocku pod Warszawą, będzie przestrzenią w pełni dostosowaną do wymogów ekologicznych i dostępną dla każdego, kto zechce działać na rzecz natury. Dodatkowa infrastruktura na terenie pawilonu zapewni odpowiednie środki do wspólnych działań.

 – Zielona Ostoja to przestrzeń zbudowana w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Misją tego projektu jest edukacja, promowanie ekologicznych inicjatyw, wymiana doświadczeń i wspólne działanie. Planujemy warsztaty oraz spotkania z ekspertami z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Zielarstwo i ziołolecznictwo, tworzenie naturalnych kosmetyków i środków czystości czy gotowanie zero waste to tylko niektóre z warsztatów, na które zaprosimy każdego, kto chce nauczyć się dbać o środowisko. Ostoja to również miejsce, w którym chcielibyśmy wspólnie z mieszkańcami przeprowadzić działania na rzecz ich własnego otoczenia, takie jak sprzątanie lasu, sadzenie drzew czy budowanie domków dla ptaków. Planujemy także cykl spotkań, które pomogą mieszkańcom lepiej poznać otaczającą ich faunę i florę. Chcemy, aby oprócz walorów edukacyjnych projekt miał również realną i wymierną wartość dla powiatu otwockiego i Rezerwatu Świder, a Zielona Ostoja Renault stała się inspiracją dla inicjatyw proekologicznych w całym kraju: podpowiemy, w jaki sposób działać na rzecz swojego najbliższego otoczenia – mówi Agata Szczech, Dyrektor Komunikacji Terytorium East Grupy Renault.

Skąd ten pomysł? Cały świat, w tym również Polska, zmaga się obecnie ze skutkami degradacji środowiska. Postępujące ocieplenie klimatu czy zanieczyszczenie powietrza to tylko niektóre z nich. Dużym problemem jest również zanikanie bioróżnorodności i wymieranie gatunków. Kluczem do działań w zakresie ochrony zasobów naturalnych może być odpowiednia edukacja w kontekście podejmowania odpowiednich działań lokalnych. 

 – Projekty takie jak Zielona Ostoja pozwalają na wzrost świadomości ekologicznej. Niezwykle cenne jest, gdy możemy poznawać zjawiska czy procesy tam, gdzie one zachodzą, i to w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Dzięki temu, przy okazji nabywania wiedzy o funkcjonowaniu ekosystemów jako takich, możemy także budować więź z otaczającą nas przyrodą i kształtować w sobie odpowiedzialność za środowisko w skali lokalnej. Ponadto tego rodzaju projekty przyczyniają się do lepszego zrozumienia roli i znaczenia różnorodności biologicznej w kształtowaniu środowiska planety, zapobieganiu zagrożeniom środowiskowym i poprawie jakości naszego życia – mówi dr Piotr Mikołajczyk, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

 Badanie Instytutu GFK „Ekologiczne postawy Polaków” przeprowadzone pod koniec 2020 roku na zlecenie Grupy Renault pokazało, że w większości zdajemy sobie sprawę z wagi działań ekologicznych i chcemy działać, ale potrzebujemy wiedzy. Aż 8 na 10 osób postrzega siebie jako „osoby eko”, a 85% badanych ma świadomość, że przez swoje zachowanie może przyczynić się do ochrony środowiska. Jeżeli chodzi o działania praktyczne – tutaj istnieje jednak potrzeba edukowania. Wprawdzie wiemy, które z ekologicznych zachowań są ważne, ale nie zawsze wprowadzamy je w życie. Najtrudniej jest nam zrezygnować z używania plastiku. Tę czynność jako istotną wskazało 88% badanych, jednak już tylko 44% zadeklarowało, że faktycznie to robi. Co ciekawe, to właśnie odpady plastikowe należą do największych obaw środowiskowych badanych (35% wskazań). Podobną dysproporcję możemy zaobserwować w kwestii lokalnych działań środowiskowych, które jako ważne zostały ocenione przez 83% respondentów. W rzeczywistości jedynie 13% brało w takich akcjach udział. Pokazuje to potrzebę edukacji w zakresie podejmowania aktywności na „własnym podwórku” oraz stworzenia ku temu odpowiednich warunków.

Pawilon powstaje z inicjatywy Renault Polska we współpracy z miastem Otwock, które na potrzeby projektu udostępniło przestrzeń na terenie Rezerwatu Świder. Otwarcie Zielonej Ostoi planowane jest na wiosnę 2021 roku. 

Każdy, kto zgłosi pomysł na przeprowadzenie własnej, wartościowej inicjatywy ekologicznej, będzie mógł skorzystać z infrastruktury budynku za darmo. Projekt stwarza również wiele możliwości aktywizowania samych mieszkańców Otwocka, z którym Renault podjęło współpracę w ramach kampanii. 

– Będziemy zachęcać mieszkańców do działania na rzecz terenów wokół nas. Rezerwat Świder to miejsce o niesamowitej bioróżnorodności, zwłaszcza wodnej. Warto więc nauczyć lokalną społeczność, w jaki sposób o nią dbać. Sami będziemy uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach na terenie pawilonu oraz je współorganizować. Każda z instytucji w powiecie otrzyma zaproszenie do korzystania z otwartej przestrzeni Zielonej Ostoi oraz informację o harmonogramie aktywności na jej terenie. Zaprosimy więc placówki edukacyjne, fundacje, instytucje kultury do udziału w aktywnościach i do proponowania własnych inicjatyw. Mamy nadzieję, że ta wartościowa przestrzeń zostanie odpowiednio wykorzystana przez mieszkańców, ale również i osoby z innych miast i województw, do czego będziemy cały czas zachęcać – mówi Jarosław Margielski, Prezydent Otwocka.

Wyposażenie pawilonu, który powstanie we współpracy z JYSK.

 – W projekcie Zielonej Ostoi Renault nasz udział skupi się na promowaniu ekologicznych rozwiązań dla domu. Wyposażymy pawilon edukacyjny, jak i jego najbliższe otoczenie w meble, akcesoria i tekstylia pochodzące z przyjaznego środowisku procesowi produkcji. Chcemy pokazać, że da się urządzić wnętrze w zgodzie z naturą i co więcej, że niektórzy z nas już to robią. Uważamy, że pokazanie takich konkretnych działań i przykładów będzie inspiracją dla innych, bo zawsze jest nam łatwiej podjąć decyzje zakupowe, mając odpowiednią dawkę inspiracji – mówi Sylwia Filimon, Kierownik Komunikacji i PR JYSK Polska.

 

Otwarcie Zielonej Ostoi Renault przewidziane jest na wiosnę 2021 r. Kampania edukacyjna – w tym webinary - rozpocznie się w lutym. Wszystkie informacje, w tym harmonogram wydarzeń towarzyszących można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej www.zielonaostoja.renault.pl 

 

Partnerami akcji są Miasto Otwock, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz JYSK

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019 Dizajn

Kolory Pantone na wiosnę-lato 2019

Pantone to jedna z najpopularniejszych marek zajmujących się kolorami. Wybory koloru roku Pantone zawsze budzą duże zainteresowanie, nie tylko w świecie designu i mody. Zobaczcie, jaka paleta kolorystyczna będzie modna według amerykańskiego instytutu na wiosnę-lato 2019...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.

Szanowni Państwo,
Ponieważ cenimy Państwa prywatność zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wyrażenie zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych poprzez kliknięcie: „Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych”. Możliwość wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych przysługuje Państwu w każdym czasie.
Informujemy Państwa, iż w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, używamy technologii, takich jak pliki cookie, służących do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie.
Administratorem Państwa danych osobowych, czyli podmiotem decydującym o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych jest spółka pod firmą Labelpunks Publishing House spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Jeziorowa 67R, 03-991 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000582223, NIP: 9522140360, REGON: 362811672.
W przypadku braku zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych prosimy o opuszczenie strony.
W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań dotyczących przetwarzania danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem daneoosowe@label-magazine.com. Szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych znajdą Państwo w zakładce polityka prywatności.

Zapoznałem się, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych