10 festiwali dizajnu w Europie, które warto odwiedzić w 2025 roku
W 2025 roku w Europie odbędzie się wiele interesujących wydarzeń dla fanów wzornictwa – ich liczba może przyprawiać o zawrót głowy. Aby ułatwić Wam planowanie najbliższych miesięcy pod kątem udziału w festiwalach dizajnu, wybraliśmy 10 najlepszych. Oto nasza lista!
Autor: JS
Zdjęcia: materiały prasowe
1. Maison&Objet
16-20 stycznia
4-8 września
Paryż
Maison&Objet to prestiżowe targi dizajnu i aranżacji wnętrz, organizowane dwa razy w roku w Paryżu. Festiwal corocznie wyłania również projektanta roku – w ubiegłym roku ten tytuł przypadł projektantowi Lionelowi Jadotowi. Kto zostanie nagrodzony w tym roku? Jak będzie prezentować się wystawazwycięzcy? Sprawdźcie sami!
2. Oslo Design Fair
26-28 stycznia
1-3 września
Oslo
Norweskim świętem dizajnu jest z kolei Oslo Design Fair. To świetna okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w branży wzornictwa, a także zrobienia zakupów. Na odwiedzających czekają setki stoisk z unikalnymi przedmiotami.
3. Ambiente
7–11 lutego
Frankfurt nad Menem
Ambiente w Frankfurcie nad Menem to przestrzeń dla projektantów i producentów do wymiany pomysłów oraz prezentacji najnowszych trendów – jednocześnie gratka dla miłośników wzornictwa. W tym roku festiwal zostanie powiększony o strefę „Interior Looks”, w której będzie można zapoznać się z rozwiązaniami wnętrzarskimi najlepszych producentów mebli i oświetlenia.
4. Stockholm Furniture Fair
4-8 lutego
Sztokholm
Większość wystawców Stockholm Furniture Fair reprezentuje marki skandynawskie, dlatego to idealne wydarzenie dla fanów dizajnu z północy. W trakcie festiwalu szczególną uwagę warto zwrócić na platformę Greenhouse, gdzie początkujący projektanci i szkoły projektowania z całego świata prezentują swoje prototypy. To tutaj kreuje się przyszłość wzornictwa.
5. Collectible
13-16 marca
Bruksela
Na nowościach w świecie dizajnu skupia się też festiwal Collectible. „Koncentrując się na współczesnej twórczości, Collectible stara się prezentować wyłącznie wysokiej jakości i dobrze zbadane przedmioty, które odzwierciedlają najnowsze trendy” – podkreślają organizatorzy.
6. Salone del Mobile.Milano
8-13 kwietnia
Mediolan
Salone del Mobile.Milano nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi dizajnu. W trakcie wydarzenia odbywa się wiele wykładów, spotkań i wystaw, na których można odkryć największe perły wzornictwa. Stoiska wystawców warto obejrzeć osobiście lub przynajmniej z perspektywy własnej kanapy. Taką możliwość oferuje opcja „Virtual Stand” na stronie festiwalu, gdzie można przyjrzeć się przestrzeniom wykreowanym przez marki w trybie 3D.
7. Łódź Design Festival
20-25 maja
Łódź
Łódź Design Festival zrobił wiele dobrego dla polskiego dizajnu, od 2007 roku promując rodzimą branżę kreatywną. Do tej promocji przyczyniają się takie znane inicjatywy, jak międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! (jego celem jest prognozowanie nadciągających trendów oraz wsparcie młodych projektantów), plebiscyt must have (wyróżniający najlepsze projekty polskich projektantów i producentów) oraz coroczne wystawy, wykłady i warsztaty odbywające się podczas festiwalu.
8. 3daysofdesign
18-20 czerwca
Kopenhaga
„3daysofdesign to festiwal dla marzycieli, działaczy i osób zaciekawionych dizajnem” – czytamy na stronie wydarzenia. Trudno ująć to lepiej. Najsłynniejsze duńskie święto kreatywności już od 2004 roku zamienia miasto w krainę najlepszego wzornictwa. Festiwal odbywa się w salonach wystawowych, sklepach, ulicach, galeriach i innych miejscach w całej stolicy Danii. Impreza nie jest kierowana jedynie do profesjonalistów, mile widziani są wszyscy. O gościnności i otwartości wydarzenia świadczy chociażby fakt, że wystawy odbywają się bezpłatnie.
9. London Design Festival
13-21 września
Londyn
Bardzo otwarty charakter ma także London Design Festival. W jego ramach przez 9 dni cały Londyn zapełnia się wielkoformatowymi instalacjami artystycznymi, zarówno wewnątrz budynków, jak i zewnątrz. Centralny ośrodek wydarzenia to Muzeum Wiktorii i Alberta, jednak liczne wystawy, prelekcje i warsztaty odbywają się też w innych instytucjach kultury.
10. Dutch Design Week
18-26 października
Eindhoven
Dutch Design Week stawia na przyszłość. Z tego względu promuje oryginalne rozwiązania, które mogą zmienić ją na lepsze. W 2024 roku na wydarzeniu zaprezentowano np. Sheltersuit, czyli rodzaj śpiwora, który zapewnia bezdomnym schronienie i ciepło. Odbyła się również wystawa „Designing Society”, w której ramach szukano odpowiedzi na pytanie, czy projektowanie może poprawić funkcjonowanie społeczeństwa. Ten rok bez wątpienia będzie równie ciekawy jak ubiegły!