Alpy latem. Sielski urok Lungau, najbardziej słonecznego regionu Austrii
Jeździmy w Alpy na narty, to oczywiste. Warto jednak rozważyć ten kierunek jako cel letniego odpoczynku. Narciarski wypad zwykle jest intensywny, tłoczna kolejka do wyciągu, szusowanie w dół, zatłoczona gospoda podczas lunchu. Letni wypad w te rejony to świetna okazja, by niespiesznie przemierzać pieszo, bądź rowerem pachnące alpejskie łąki. W odkrywaniu przyrody będą towarzyszyć nam wszechobecne krowy i nieporównywalnie mniejsza liczba turystów niż w rodzimych Tatrach.
Autor: PM
Zdjęcia: materiały prasowe
Co takiego zatem robią Austriacy, że w niewielkiej wiosce w regionie Ziemi Salzburskiej nie ma w ogródkach obfitych instalacji z chińskich lampek solarnych i rzędów tui wokół pustych trawników? Miejscowe plany zagospodarowania skutecznie uniemożliwiają położenie niebieskiego dachu i pomalowanie elewacji na czerwono, jednak to poczucie dbałości o wspólne dobro jakim jest krajobraz, edukacja i poczucie wspólnoty jest kluczem do szacunku wobec otoczenia.
Najbardziej słoneczny w Austrii region Lungau oferuje wiele letnich aktywności. Lungau to osiem dolin i piętnaście położonych w nich miejscowośći. Możemy wybrać się na wymagający górski szlak, bądź spokojnie odkrywać doliny i ukryte w nich jeziora. Hitem ostatnich lat są rowery elektryczne, do dyspozycji fanów kolarstwa jest 480km wyznaczonych szlaków zamkniętych w 18 tras.
Będąc w Lungau warto zwiedzić z przewodnikiem park biosfery UNESCO, jest to obszar chronionego krajobrazu kulturowego, miejsce gdzie człowiek i przyroda żyją w symbiozie. To unikatowy biotop o bogatej bioróżnorodności. Szczyt Preber ( 2740 m n.p.pm.) należący do pasma Niskich Taurów, góruje nad doliną w której położone jest polodowcowe jezioro Prebensee w sąsiedztwie którego znajdują się cenne torfowiska.
Od dziecka mieszkańcy uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Podczas letnich wakacji warto wziąć udział w lokalnym święcie, przyjrzeć się procesji czy wpaść na targ produktów ekologicznych żeby zobaczyć co znaczy wspólnota. Lokalne święto, takie jak Otwarcie Alpejskiego lata, które odbywa się zawsze pod koniec czerwca, gromadzi całe rodziny.
O ile małe dzieci możemy łatwo przebrać w ludowy strój, o tyle dla młodzieży może to być kłopotliwy strój. Krótkie skórzane spodnie na szelkach i zielony kapelusik z piórkiem nie są oufitem pierwszego wyboru dla piętnastoletnich chłopców. Jednak patrząc na grupki młodych mężczyzn w tradycyjnych strojach dostrzeżemy w ich oczach dumę.
Podstawowym elementem kształtowania świadomości, także ekologicznej, jest edukacja. Dzieci uczestniczą w wycieczkach o tematyce przyrodniczej,gdzie przewodnicy podczas spaceru po łące nieopodal jeziora odkrywają przed nimi fascynujący świat przyrody. Wiedza przekazywana jest również w specjalnych technikach rolniczych, różnią się one jednak od naszych polskich szkół. Uczniowie przez kilka miesięcy opiekują się bydłem na każdym etapie jego hodowli, zajmują się pasieką, aby zbudować szafę muszą pojechać w góry i samodzielnie ściąć drzewo. To całościowe podejście owocuje szacunkiem do przyrody i pracy.
Dyrektorem ds. promocji szkoły w niewielkim miasteczku St. MArgaethen jest Markus. Dwudziestotrzylatek rozwija przyszkolny sklep z ekologiczną żywnością od lokalnych producentów. Kiedy opowiada o szkole i jej celach czuć młodzieńczy zapał i radość.
Warto za cel letnich wakacji wybrać Alpy, region Lungau jest wprost stworzony do rodzinnego wypoczynku. Niespieszne wiejskie życie, świeże, lokalne produkty i zapierające dech widoki to przepis na wspaniałe wakacje.