Czas wolny: Olivia Star w Gdańsku
Mamy świadomość, że wizyta w biurowcu nie jest najbardziej powszechną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli jednak szukacie miejsca, gdzie można nasycić oczy widokiem na całe Trójmiasto, zachwycić się pięknymi wnętrzami i perełkami dizajnu, wziąć udział w kameralnych koncertach czy rozpieścić swoje kubki smakowe – Olivia Star to właściwy adres.
Dlaczego? Bo Olivia Star to coś więcej niż centrum biznesowe. Oprócz przestrzeni biurowych znajdują się tu taras widokowy ulokowany 130 metrów nad ziemią, dwie restauracje serwujące śródziemnomorską kuchnię oraz centrum konferencyjne znajdujące się na ostatniej kondygnacji budynku. Oprócz tego budynek jest połączony z przeszklonym ogrodem Olivia Garden, wypełnionym egzotycznymi roślinami.
Ponad miastem
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że 32. piętro Olivii Star to Trójmiasto w pigułce. Stanowi doskonałe miejsce dla osób, które nie mają dużo czasu na zwiedzanie bądź pragną spojrzeć na okolicę z nieco innej perspektywy. Umiejscowiono tu restaurację, kawiarnię, strefę odpoczynku oraz przestrzeń widokową z zewnętrznym tarasem i panoramą. Rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Gdańską, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie i Półwysep Helski oraz gęsto zalesiony Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Przedłużeniem krajobrazu za oknami jest wnętrze kondygnacji, które podzielono na trzy strefy. Część skierowaną w strona Bałtyku zaaranżowano, inspirując się morzem. Przestrzeń została skąpana w głębokich błękitach, zaś jej styl przypomina wnętrza polskich transatlantyków (w tym legendarnego MS Batorego). W strefie miejskiej, z której rozciąga się widok na Starą Oliwę, można podziwiać urokliwe detale nawiązujące do gdańskich kamienic z terakotowymi dachami i starych brukowanych ulic okalanych alejami drzew. Znajdują się w niej również elementy metaloplastyki, nawiązania do drewnianych i przeszklonych werand oraz ulicznych latarni. Z kolei część wychodząca na Trójmiejski Park Krajobrazowy zdaje się zapraszać las do środka. Wykonane na specjalne zamówienie zielone sofy o obłych kształtach, huśtawki oraz pufy zachęcają do oderwania się od codzienności i oddania się beztroskiemu relaksowi.
Każda wizyta na 32. piętrze stanowi niepowtarzalne doświadczenie nie tylko z uwagi na kameralne koncerty, wernisaże czy zróżnicowane dania, ale także nieustannie zmieniający się widok za oknem. Panorama zachwyca niezależnie od pory dnia i roku – raz ujmuje czystym, niebieskim niebem, innym razem otula chmurami, aby w końcu rozświetlić się złocistymi promieniami o zachodzie słońca.
Śródziemnomorski klimat nad Bałtykiem
Na 33. piętrze, jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki, przenosimy się znad Morza Bałtyckiego prosto nad Morze Śródziemnomorskie. Na wysokości 140 metrów nad ziemią mieszczą się dwie restauracje: najwyższej klasy restauracja typu fine dining ARCO by Paco Pérez oraz mniej formalna restauracja Treinta Y Tres. Restauracje oddziela imponująca bodega, w której dostępnych jest blisko 800 tytułów win (gratką dla smakoszy jest Porto z lat 40.).
Obie restauracje prowadzone są przez jednego z najbardziej utytułowanych szefów kuchni na świecie, czyli Paco Péreza, który dotychczas wyróżniony został 5 prestiżowymi gwiazdkami międzynarodowego przewodnika Michelin. Towarzyszy mu skompletowany przez niego zespół 25 kucharzy z całego świata, wśród których również są zdobywcy wyróżnień przewodnika Michelin.
Paco Pérez nie jest jednak jedynie mistrzem sztuki kulinarnej. Wychodząc z założenia, że wizyta w restauracji powinna być unikatowym przeżyciem, miał swój udział w kreowaniu każdego elementu tego doświadczenia. Dzięki temu idea fine dining w ARCO odczuwalna jest na każdym etapie wizyty. Mistrz odpowiadał zarówno za dobór detali wnętrza, jak i zaplecza gastronomicznego, które kompletował spośród autorskich projektów niewielkich manufaktur w całej Europie. Co więcej, część z nich – chociażby zastawę stołową – samodzielnie zaprojektował, a ich produkcję zlecał zaufanym rzemieślnikom.
Za projekt wnętrz obu restauracji odpowiada pracownia Tarruella Trenchs Studio specjalizująca się w projektowaniu restauracji serwujących najbardziej wykwintne dania na całym świecie. Wystrój restauracji jest utrzymany w duchu niezobowiązującej elegancji oraz nawiązuje do słonecznej atmosfery krajów śródziemnomorskich. We wnętrzu postawiono na naturalne materiały, zwłaszcza kamień i drewno.
Na szczycie
Na 34. piętro Olivii Star mieści się centrum konferencyjno-eventowe o powierzchni 800 m2. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń, w której możliwe jest zorganizowanie wydarzeń nawet dla 400 osób. Pomieszczenie ma prawie 6 m wysokości, co – w połączeniu z widokiem za całkowicie przeszklonymi fasadami – daje imponujący efekt. 34. kondygnacja jest doskonałym miejscem na organizację nie tylko koncertów, ale również wydarzeń biznesowych, uroczystości, bankietów i wesel.
Nagrody
Ten wyjątkowy projekt łączący światowy dizajn, najwyższej klasy kuchnię oraz przestrzeń konferencyjno-biznesową, otwarty na mieszkańców i turystów został doceniony w międzynarodowym konkursie European Property Awards w kategorii Leisure Development. Niemal równocześnie Olivia Star została wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki w kategorii Wydarzenie Roku.
Tropikalny ogród
W budynku pod nazwą Olivia Garden powstał także całoroczny ogród. To starannie zaprojektowana przestrzeń o powierzchni blisko 800 m2, wypełniona tysiącami tropikalnych roślin reprezentujących ponad 150 różnych gatunków. Przeszklona bryła pawilonu ma kształt graniastosłupa z charakterystycznie pochyłym dachem, nawiązującym do architektury szczytu budynku Olivia Star i ikony architektury – Hali Olivia.
Olivia Garden jest efektem nowatorskiego myślenia o charakterze miejsca pracy, w którym bliskość natury pozytywnie wpływa na samopoczucie i efektywność. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rezydentów centrum biznesowego oraz z myślą o mieszkańcach Trójmiasta i turystach. Za projekt ogrodu odpowiadała pracownia Malinowski Design Urban & Landscape, a w realizację włączona była również pracownia projektowa Design Anatomy.
- Z myślą o różnych rodzajach aktywności, Olivia Garden został podzielony na 4 strefy – mówi Marta Kłos z Olivii Star Top. - Jedną z nich stanowi bar w stylu Tiki, serwujący świeże koktajle i lekkie dania kuchni orientalnej. Olivia Garden doskonale sprawdzi się jako przestrzeń do spotkań towarzyskich i biznesowych, samodzielnej pracy i odpoczynku oraz organizacji wykładów, warsztatów czy kameralnych koncertów.
- Główną innowacją tego ogrodu na skale Europejską jest technologia sterownia klimatem, dzięki której możemy „kontrolować pogodę” w ogrodzie, zapewniając w ten sposób optymalne warunki zarówno roślinom, jak i ludziom – mówi Dariusz Malinowski z pracowni Malinowski Design Urban & Landscape.
W ogrodzie znajduje się 30 dużych drzew, a największe z nich mają 11 m wysokości. Jednym z największych jest Bucida Buceras (czarna oliwka), która wyrasta spomiędzy podestów antresoli, tworząc wrażenie „domku na drzewie”. Wiele roślin, które znajdą się w ogrodzie należy do wyjątkowych gatunków. Znajduje się tam chociażby roślina, której aromat stanowi jeden ze składników perfum Chanel nr. 5.
- Co istotne, Olivia Garden jest dostępna przez cały rok, więc zapewniamy naszym gościom wyjątkowe wrażenia również jesienią, gdy większość z nas zaczyna tęsknić za energią i letnim słońcem oraz zimą, gdy za oknami będzie śnieg i niskie temperatury – podkreśla Krzysztof Dembek z Olivia Star Top.