Fabryczna 13 w Krakowie. Dawniej fabryka, dziś miejsce pełne atrakcji
Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno znajdowała się tu wytwórnia wódek. Fabryczna 13 w dzielnicy Grzegórzki zamieniła się w interesujący punkt na mapie Krakowie – zarówno z punktu widzenia turystów, jak i mieszkańców. Liczba oferowanych tu atrakcji sprawia, że właściwie można się stąd nie ruszać. Bogata strefa gastronomiczna, Muzeum Fabryka Wódki, centrum fitness Fabryka CIA/O ze strefą wellness, 4-gwiazdkowy Hotel Mercure Fabryczna City oraz obiekt konferencyjny CKF_13 to tylko kilka ich przykładów.
Budynki wchodzące w skład Fabrycznej 13 powstały w latach 30. ubiegłego wieku. Początkowo znajdowała się tu Wytwórnia Wódek, później Destylarnia Polmos, która w 2010 roku zakończyła działalność w tej lokalizacji. Nieruchomości niszczały do momentu, w którym Grupa INTER-BUD (polska prywatna grupa inwestycyjna i wykonawcza) postanowiła nadać im zupełnie nowe oblicze. Tak powstał koncept Fabryczna City – miasta w mieście, w którego ramach stworzono Fabryczną 13, czyli kompleks usługowo-rekreacyjny. Oprócz Fabrycznej 13 na działce znajduje się kompleks biurowy klasy A – Fabryczna Office Park oraz część mieszkaniowa.
Fabryczna 13 zajmuje dwa piękne zabytkowe budynki, które poddano rewitalizacji. Współczesny charakter nadał im m.in. nowoczesny pasaż, którym je połączono. Na terenie kompleksu funkcjonują i uzupełniają się wzajemnie 4-gwiazdkowy Hotel Mercure Kraków Fabryczna City, CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna, Muzeum Fabryka Wódki, Centrum Fitness & More Fabryka CIA/o z rozbudowaną strefą wellness oraz lokale gastronomiczne: Restauracja Destilo, Restauracja włoska PINO Italia, Restauracja azjatycka DOZO, Browar Nowa Wytwórnia ważący lokalne piwo, Bloom Coffee & Wine, Utopia Vodka Bar i Bar 13.
Dziś wirtualnie zabieramy Was do miejsc, które szczególnie zwróciły naszą uwagę!
Mercure Kraków Fabryczna City – komfort w loftowej aranżacji
Planowanie zwiedzania zwykle zaczyna się od zarezerwowania noclegu w danym miejscu. Bazując na te zasadzie, w pierwszej kolejności przedstawiamy Wam Hotel Mercure Kraków Fabryczna City. Na gości czekają tu 195 przestronnych pokoi i estetyczne lobby, w którym można się zrelaksować czy popracować zdalnie.
W pofabrycznych wnętrzach hotelu wykreowano niebanalną przestrzeń w stylu loftowym. Cegłę, stal i beton ze smakiem połączono z efektownymi dodatkami: lustrami w złotych ramach, nowoczesnymi lampami stołowymi i wspaniałymi tkaninami.
„We wnętrzach hotelu nasi goście odnajdą motywy butelek, chmielu i jęczmienia, które pojawiają się na ścianach pokoi, ale też oryginalną kadź odnalezioną tutaj w trakcie prac adaptacyjnych, którą odrestaurowano i umieszczono w lobby hotelu” – mówi Joanna Chwastek-Pluta, General Manager Hotelu Mercure Kraków Fabryczna City.
W tym miejscu atrakcje oferowane przez hotel się nie kończą. Goście mogą korzystać również z szerokiego wachlarza usług komplementarnych, w tym centrum fitness i wellness Fabryka CIA/O i eleganckiej Restauracji Destilo.
Wyjątkowość hotelu doceniono w konkursach. Mercure Kraków Fabryka City zajął 1 miejsce w kategorii hotel biznesowy/konferencyjny w konkursie „Profit Hotel Awards” magazynu Świat Hoteli, a także 1 miejsce w kategorii „Hotel w budynkach zabytkowych” w konkursie „Hotel z pomysłem” magazynu Hotelarz.
CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna – „Przestrzenie pełne emocji”
Na terenie Fabrycznej 13 znajduje się również CKF_13 Centrum Konferencyjne Fabryczna. To obiekt o powierzchni 2200 m2, dedykowany organizacji wydarzeń biznesowych, naukowych i rozrywkowych. Może przyjąć niemal 1000 gości.
Hasło przewodnie CKF_13, czyli „Przestrzenie pełne emocji”, jest odniesieniem do nazw sal w Centrum Konferencyjnym Fabryczna, mianowicie Idea, Synergia, Harmonia i Dialog. Ponadto na terenie centrum znajduje się sala VIP. Trzy największe sale (Idea, Harmonia i Synergia) mogą być podzielone na mniejsze części.
Po znalezieniu się w murach centrum konferencyjnego błyskawicznie wzrok przyciąga jego wystrój autorstwa pracowni architektonicznej Grycaj Design. Do Idei, Synergii, Harmonii, Dialogu oraz sali VIP prowadzą szerokie schody w stylu art deco z nutą industrialu. W podobnej stylistyce utrzymano długi, złoto-czerwony bar.
W sali Idea dominuje styl klasyczny, którego wyrazem są spektakularne żyrandole, boazeria angielska z wbudowanymi, czterometrowymi lustrami i efektowna sztukateria. Sale Harmonia i Synergia charakteryzują się przytulnością, którą zapewniają ciepłe oświetlenie i szerokie zastosowanie drewna. W sali Dialog połączono elementy drewniane, okazałe lustra i nowoczesne meble. Z kolei w sali VIP zachwycają kominek elektryczny i grafitowa boazeria angielska.
Oprócz tego oCKF_13 może pochwalić się świetnie wyposażoną, nowoczesną kuchnią, na czele której stoi Paweł Gawęda (szef kuchni lokalnej Restauracji Destilo), profesjonalnym zapleczem technologicznym i korzystną z punktu widzenia organizatorów i uczestników wydarzeń lokalizacją. Z uwagi na wszystkie powyższe aspekty centrum zyskało uznanie w branży, otrzymując wyróżnienie w postaci znalezienia się w TOP 3 obiektów w Polsce najlepiej obsługujących organizatorów spotkań, w prestiżowym rankingu konkursu MP Power Awards organizowanego przez Meetingplanner.pl.
FABRYKA CIA/O FITNESS&MORE – przyjemność dla ciała
Fabryka CIA/O to przestrzeń treningowa, do której należy butikowy klub fitness, dedykowane strefy treningowe oraz studio sesji grupowych i basen. Amatorzy mniej intensywnych form aktywności docenią także rozbudowaną strefę wellness, która obejmuje jacuzzi, kompleks saunowy i grotę solną. Warto śledzić wydarzenia organizowane przez centrum – już latem na terenie pasażu będzie można skorzystać z bezpłatnych sesji jogi i pilatesu z kadrą trenerów!
Muzeum Fabryka Wódki – niepowtarzalna podróż w czasie
Trudno o lepszą lokalizację dla Muzeum Fabryka Wódki niż teren dawnej wytwórni wódek z lat. 30 XX wieku. Mury Fabrycznej 13 doskonale pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją i rozlewem wódek rozpoznawanych do dziś. Z tego względu na jej terenie powstała unikatowa przestrzeń, w której z łatwością można przenieść się w czasie.
Większą część muzeum zajmuje interaktywna wystawa, którą można obejrzeć indywidualnie bądź z przewodnikiem. Na zwiedzających czeka siedem pomieszczeń wypełnionych treścią historyczną, podkreśloną dodatkowo atrakcjami multimedialnymi. W trakcie spaceru goście poznają historię rozwoju technologii wytwarzania wódek na przestrzeni wieków, metody produkcji w oparciu o dawne receptury, a także znaczenie oraz charakter wódki w historii, kulturze i gospodarce. Na trasie nie brakuje elementów humorystycznych, które pozytywnie nastrajają na ostatni etap zwiedzania – jest nim coctail bar serwujący retro zestawy degustacyjne. Bar można odwiedzić po godzinach pracy muzeum.
W edycji letniej muzeum zaplanowało szereg dodatkowych atrakcji: wakacyjną grę terenową, seanse filmowe i tańce przy muzyce na żywo.
Za projekt Muzeum Fabryka Wódki odpowiada krakowska firma Fabryka Dekoracji, specjalizująca się m.in. w tworzeniu narracyjnych przestrzeni ekspozycyjnych i wystaw muzealnych.