Gdzie na piknik w Warszawie?
Kto szuka wyjątkowych miejsc, a nie chce piknikować we własnym ogrodzie, z pewnością doceni te propozycje. Oto najlepsze miejscówki na lunch i obiad pośród drzew.
Autor: MC
Zdjęcia: materiały prasowe
Gdy za oknem coraz częściej pojawia się słońce, dobrze wiedzieć, gdzie najlepiej jest skorzystać z pogodnej aury. Zwłaszcza że wbrew pozorom w Warszawie nie brakuje miejsc, w których można z powodzeniem celebrować lato, odpoczywając w cieniu drzew oraz bliskim otoczeniu wody. Sprawdzamy, gdzie według warszawiaków najprzyjemniej jest zorganizować niezapomniany piknik w środku miasta i które parki oraz ogrody oferują najlepsze miejsca do rozłożenia piknikowego koca.
Pola Mokotowskie
To najbardziej popularne miejsce na piknik w stolicy. Znajdujące się na styku Śródmieścia, Ochoty i Mokotowa Pola przyciągają tłumy swoją atmosferą oraz widokiem zadbanych, zielonych trawników.
Przed wojną znajdował się tu tor wyścigów konnych i lotnisko. Dzisiaj warszawiacy przychodzą tu, zwłaszcza weekendami, by odpocząć wśród zieleni. W ciepłe i słoneczne dni nie brakuje rodzin z dziećmi, miłośników czworonogów ze swoimi pupilami na spacerze i rowerzystów oraz rolkarzy. Na szczęście park jest na tyle duży, że każdy bez trudu znajdzie tu dla siebie miejsce.
Park kultury Powsin
Idealne miejsce na spędzenie rodzinnego popołudnia. W Parku Kultury Powsin można znaleźć wszystko — jest ogród botaniczny, zielone trawniki, jeden z najstarszych dębów w kraju i place zabaw dla dzieci. Choć w sobotę i niedzielę czasem trudno jest przejść między alejkami, teren parku jest na tyle spory, że zawsze znajdzie się spokojne miejsce, gdzie można się rozłożyć i odpocząć od zgiełku miasta.
A co więcej, nieco dalej w parku znajduje się ogólnodostępna polana, na której można rozpalić ognisko i grilla. Szczęściarze może nawet znajdą jeszcze wolne stoliki i drewniane ławy do siedzenia, przy których z pewnością będzie łatwiej i przyjemniej zjeść.
Park Bródnowski
Niewiele osób wie, że oprócz zielonych terenów idealnych na rozłożenie się z kocem piknikowym w Parku Bródnowskim można znaleźć nie lada atrakcję kulturalną.
Pośród drzew znajduje się Park Rzeźb, który powstał z inicjatywy Pawła Althamera, słynnego, polskiego rzeźbiarza, który mieszka w sąsiedztwie. Oprócz tego w parku znajdują się trzy stawy, boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Idealne miejsce do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Łazienki Królewskie i Agrykola
Park założony niegdyś przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do dziś jest jedną z największych atrakcji Warszawy. Przechodząc obok Pałacu na wodzie i podziwiając zjawiskową architekturę budynków znajdujących się na terenie Łazienek, aż się chce rozłożyć na trawie i odprężyć w cieniu drzew.
Tym bardziej cieszy wiadomość, że choć jeszcze niedawno w parku nie można było nawet chodzić po trawie, teraz bez trudu można zorganizować tu piknik. Co więcej, w pobliżu znajduje się także park Agrykola, który łączy się z Łazienkami przez przepiękną aleję kasztanową.
Ogrody BUW-u
W czasie sesji nie brakuje tu młodych ludzi, chętnie uczących się na trawie i jednocześnie korzystających z ładnej pogody. Niemniej zielone tereny wokół Biblioteki Uniwersyteckiej kuszą nie tylko studentów.
Ogrody BUW-u znajdują się blisko Bulwarów Wiślanych. Po dłuższym spacerze przy Wiśle miło jest odpocząć na miękkiej trawie i zjeść coś dla pokrzepienia sił. Należy tylko pamiętać, że po zakończonym pikniku koniecznie trzeba wejść na taras widokowy znajdujący się na dachu biblioteki. Stąd roztacza się przepiękna panorama Warszawy.
Ogród Krasińskich
Kolejne miejsce idealne na randkę połączoną z piknikiem. Ogród okalający Pałac Krasińskich niedawno przeszedł gruntowną rewitalizację. Choć jest on dużo mniejszy niż Łazienki Królewskie, ma nie mniej uroku.
Parę wieków temu cieszył się tytułem największego kompleksu parkowego stolicy, dziś zdecydowanie jest bardziej kameralny. Przestrzeni nie ma za wiele, ale też Ogród nie jest tłumnie oblegany. Wychodząc z Ogrodu Krasińskich, warto udać się do jego zachodniej części – tam podziwiać można częściowo zachowaną barokową bramę i fragment oryginalnego ogrodzenia.
Park Żeromskiego i okolice Cytadeli
Właśnie w tym parku mieści się Prochownia Żoliborz — jedno z popularniejszych miejsc w stolicy latem (zobacz, gdzie jeszcze warto wybrać się wieczorem w Warszawie i które restauracje mają najpiękniejsze ogródki).
Spokojny, kameralny park kusi nie tylko osoby lubujące się w piknikach, ale też biegaczy i amatorów opalania. To także jedno z ulubionych miejsc rodzin z dziećmi, ponieważ w parku Żeromskiego znajduje się jeden z atrakcyjniejszych placów zabaw w okolicy.
Park Praski
To najstarszy park publiczny w stolicy. Początkowo nazywano go parkiem Aleksandrowskim lub Aleksandryjskim, jednak po 1916 roku przemianowany został na Park Praski. W późniejszym okresie jego północną część wydzielono pod ogród zoologiczny, który znajduje się w tym miejscu do dzisiaj.
Sam park nie cieszy się ogromną popularnością, niemniej ma do zaoferowania mnóstwo klimatycznych miejsc do piknikowania. A po zregenerowaniu sił i zjedzeniu domowych przysmaków można wybrać się do zoo i podziwiać mieszkające w nim zwierzęta.
Park Szczęśliwicki
Zdaje się, że o tym miejscu wiedzą tylko mieszkańcy Ochoty. Park powstał w latach 60. ubiegłego wieku na terenach po wyrobiskach gliny. Z glinianek utworzono zbiorniki rekreacyjno-wędkarskie, a resztę obszaru zadrzewiono. W ten sposób powstał przyjemny park, w którym można rozłożyć się na kocu i podziwiać ogromne jezioro znajdujące się w samym jego środku. To doskonałe miejsce na połączenie pikniku z wyprawą kajakową bądź wędkarską przygodą.