Hotel Glar w Wisełce zachwyca harmonią. Jego wnętrza to dzieło NOKE Architects

Na tym skrawku ziemi przecinają się odwieczne szlaki, dziś łączące Polskę, Niemcy, Danię i Szwecję. Dawni mieszkańcy rozwinęli tu kulturę, która bogactwem zachwyca tak samo jak nadbałtycka przyroda. Oba wątki splotły się we wnętrzach hotelu Glar w Wisełce, autorstwa NOKE Architects.

Autor: AK

Zdjęcia: Piotr Maciaszek, stylizacja: Ania Witko

http://nokearchitects.com

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Glar – czyli Świetlisty – to imię świętego konia, czczonego przez plemiona zamieszkujących niegdyś wyspę Wolin. Właściciele hotelu przywołują go nieprzypadkowo. Odkrywane na nowo dziedzictwo tego miejsca jest im autentycznie drogie, jako że sami są mocno związani z Pomorzem Zachodnim. Odzwierciedla się to wyraźnie także w procesie projektowym NOKE Architects, a finalnie – w unikatowych rozwiązaniach wzorniczych, stanowiących ważny element spójnego, multisensorycznego doświadczenia gości hotelu, restauracji, spa i strefy konferencyjnej.

Lokalne, czyli uniwersalne

Aby odpowiedzieć na oczekiwania inwestorów, projektanci z NOKE Architects wiele czasu spędzili na wyspie Wolin. Niezbędne w pracy moodboardy komponowali w oparciu o bogactwa bałtyckiej przyrody – ale nie tylko. Bezcenne inspiracje odnaleźli też w lokalnym muzeum. – Spotkaliśmy się z archeologami związanymi z Polską Akademią Nauk. Opowiedzieli nam o barwnej historii tego miejsca, zwłaszcza między IX a XII stuleciem, gdy gród Wolin był jedną z najludniejszych osad w ówczesnej Europie, jednym z najważniejszych portów na Bałtyku i punktem spotkania świata skandynawskiego ze szlakami handlowymi biegnącymi aż do Chin – mówi Piotr Maciaszek z pracowni NOKE Architects, jeden z autorów projektu wnętrz.

– Wolin był wtedy prawdziwym tyglem kulturowym, w którym mieszały się wpływy nordyckie, słowiańskie i azjatyckie. Rozkwitło tu więc znakomite rzemiosło. A ponieważ z biegiem czasu stary gród stracił na znaczeniu, ziemia przykryła i przechowała do naszych czasów mnóstwo bezcennego rękodzieła: ceramiki, biżuterii, strojów, metalowych narzędzi i wyrobów z kamienia – dodaje Karol Pasternak, drugi z autorów. – Ze skarbów prezentowanych w wolińskim muzeum zaczerpnęliśmy liczne motywy, w stylizowanej formie przeniesione potem do wnętrz. Przykładem są sznury paciorków z ceramiki, kamienia i bursztynu, jakie w przeszłości służyły za walutę. Z nich zrodziły się drewniane totemy widoczne w pokojach czy projektach lamp do sali restauracyjnej – podkreśla.

Miejscowe motywy kulturowe, tak jak osadzone w tradycji miejsca materiały (z drewnem na czele), to wątki lokalne i uniwersalne zarazem, czytelne także dla gości z odległych stron. Projektanci dobierali oraz interpretowali je tak, aby stworzyć lekką, kojącą, relaksującą, a przy tym głęboko autentyczną przestrzeń. Warto przyjrzeć się jej z bliska.

Osiem odcieni wypoczynku

Czterogwiazdkowy Hotel Glar Conference & SPA stanął nad brzegiem jeziora Wisełka w spokojnej miejscowości o tej samej nazwie, ale zaledwie 10 kilometrów od tętniących kurortowym życiem Międzyzdrojów i 1,5 kilometrów od brzegu morza. Ten zakątek Polski, odległy od centrum naszego kraju, okazuje się bardzo bliski mieszkańcom Niemiec, Danii czy Szwecji. Przyjeżdżają tu chętnie, by korzystać ze słońca, piaszczystych plaż, uroków Wolińskiego Parku Narodowego, a także znakomitych pól golfowych. Gospodarze hotelu przygotowali także ofertę dla rodzin z dziećmi, organizatorów konferencji i dużych przyjęć okolicznościowych oraz osób, które szukają błogiego relaksu w spa.

Skoro goście z wielu stron przybywają na wyspę Wolin w różnych celach, na ich potrzeby powstało 8 rodzajów pokoi. Jedne z łazienką otwartą na pokój, inne z biurkiem do pracy i toaletką, kolejne – na potrzeby rodzin – z dwiema strefami snu oraz rozwiniętą minikuchnią. Propozycją dla osób oczekujących najwyższego poziomu komfortu są apartamenty o zindywidualizowanych wnętrzach, z pokojem kąpielowym oraz najbardziej atrakcyjnym widokiem z rozległego tarasu.

Wszystkie rodzaje pokoi łączy kilka ważnych wątków projektowych. – Gdzie tylko było to możliwe, pozostawiliśmy surowe odlewy stropu. To przejaw zwrotu ku estetyce wabi-sabi – odnajdowaniu uroku w niedoskonałości. Pomysł na fryz z motywem kół, formowany w gruboziarnistym tynku, wziął się z pisania palcem po piasku. A umywalki z wyżłobionych głazów nawiązują do ważnego dla bałtyckiej przyrody zjawiska erozji skał, czyli oddziaływania miękkiej z pozoru wody na twardy kamień – objaśnia Karol Pasternak. Przeciwwagę dla tej surowości wprowadzają kolejne wątki fakturowe: gładkie szkło, miękkie tkaniny o grubych splotach oraz drewno wyszczotkowane i wykończone tak, jakby morze wyrzuciło je na brzeg w Wolińskim Parku Narodowym. Wyczuwa się w nich inspirację tym, co na wyspie Wolin odwieczne. Wodą, bursztynem, wielusetletnim rzemiosłem. 

W głąb smaku

Wspomniane wcześniej totemy, które nadają ton pokojom hotelowym, to niejedyne elementy artystyczne. Dzieła utalentowanych rąk witają gości hotelowych już przy wejściu. W lobby, gdzie check-in możliwy jest i w formie tradycyjnej, i mobilnej, stanął słup z dekoracyjnie wypalanego drewna. To kolejna reminiscencja wolińskich odkryć archeologicznych. Ale plonem studiów regionalnych jest również ozdobna ściana w tle schodów, formowana ręcznie w tynku glinianym. Jej pierwowzorem jest przekrój gleby od średniowiecza do dziś, który prezentowany jest w Muzeum Historii Szczecina.

Reprezentacyjne schody prowadzą z lobby w dół, do imponującej, wysokiej na dwie kondygnacje głównej sali restauracyjnej, która szklaną ścianą otwiera się na słoneczny taras, a dalej – na jezioro. Oprócz klasycznych stolików w sąsiedztwie bufetów stanął tu także długi stół śniadaniowy, sprzyjający integracji. O krok dalej projektanci przewidzieli strefę do gotowania na żywo.

Obok znalazła się spektakularna strefa konferencyjna, która służy także organizacji przyjęć. Ma ruchome ściany, które można swobodnie rozsuwać lub zsuwać, aby tę przestrzeń dzielić lub otwierać szeroko w zależności od zmiennych potrzeb. Ruchome przegrody ozdobione są fornirami, w których projektanci zawarli odniesienia do lokalnego rzemiosła. Niewidoczne, ale odczuwalne są wysokie parametry akustyczne. Zapewniają  komfort i uczestnikom spotkań, i gościom hotelu.

Dla ciała, dla ducha

W nowoczesnej strefie SPA & wellness, która zapewnia niesamowite widoki na jezioro z ogromnych okien i z tarasów, można skorzystać z basenów, jacuzzi, tężni solankowej oraz przestronnej sauny suchej i wyjątkowo dużej sauny parowej. Dwa ostatnie pomieszczenia pracownia NOKE Architects dostosowała do preferencji gości ze Skandynawii.

Dna basenów zdobią mozaiki zaprojektowane przez artystkę Olę Niepsuj. Na dnie większego pływa gigantyczna ryba. Otaczający ją rysunek fal mieni się, naśladując bliki słońca migoczące w tafli jeziora Wisełka, które widać z okien. Nieckę mniejszego zdobi rysunek łabędzia, jakiego można spotkać na drodze do hotelu.

Wyjątkową propozycją hotelu Glar są zabiegi na rzecz zdrowia i urody, oparte na zapomnianych rytuałach słowiańskich. Oprawę dla nich tworzą gabinety wytłumione nie tylko akustycznie, ale i estetycznie.

Splot wątków wysnutych z natury i kultury, twórcze spojrzenie na ślady przeszłości, innowacyjne rozwiązania, które trafnie odpowiadają na niezmienne potrzeby ludzkiego ciała i ducha – wszystko to w rękach projektantów z pracowni NOKE Architects złożyło się w niepowtarzalną całość, zarazem uniwersalną w wyrazie i bardzo lokalną. Dopracowaną tak, by multisensoryczne doświadczenie gości hotelu Glar było spójne w każdym szczególe.

Zespół projektowy NOKE Architects: Piotr Maciaszek, Karol Pasternak, Marcin Adamczewski, Marcin Sudnik, Aleksandra Hyz, Michał Niedośpiał, Justyna Puchalska, Paulina Cziba

Projekty mozaiki niecki basenowej: Ola Niepsuj

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.