Hotel w pełnym rozkwicie. Wspaniały projekt pracowni noa*
Właściciele historycznego „Apfelhotel Torgglerhof” zlokalizowanego w miejscowości Saltusio we Włoszech pragnęli wprowadzić do hotelu nowoczesnego ducha. Jednocześnie nie chcieli stracić tego, co w nim najcenniejsze, czyli otaczającej budynek przyrody. Swoje kroki skierowali do pracowni noa*. Architekci zredefiniowali kształt hotelu, jednocześnie nadając nowy charakter jego wnętrzom.
Hotel leży u ujścia malowniczej doliny Passeier, w miejscu znanym niegdyś z uprawy jabłek. Z biegiem czasu jednak uprawy ustąpiły domom i ośrodkom wypoczynkowym stanowiącym miejsce ucieczki dla osób zmęczonych miastem i stęsknionych za naturą.
Prace rozpoczęto od częściowej rozbiórki głównego budynku, restauracji i starej stodoły, co uczyniono w celu dokonania przebudowy. Za oryginalną fasadą stodoły, pod pokojami gościnnymi, stworzono miejsce, w którym produkowane są przysmaki z lokalnych jabłek. Zaprojektowane także saunę i dodatkowe apartamenty. Każdy element infrastruktury płynnie wtapia się w krajobraz, nie zaburzając jego monumentalnego piękna.
Nowo otwarte centrum odnowy biologicznej nie ma fasady od strony północnej, zamiast tego wtapia się we wzgórze, dzięki czemu budynek jest prawie niewidoczny. Do nowego spa prowadzi portal wykonany ze starego drewna.
Znaczna część kompleksu jest w dużej mierze niewidoczna: cała konstrukcja pokryto warstwą ziemi i roślin zaprojektowaną tak, aby wydawała się naturalną częścią wzgórza. Spa posiada fontannę z pitną wodą, przestronny basen, prysznice, szatnie, gabinet kosmetyczny i gabinet masażu. Basen płynnie przechodzi z wnętrza na zewnątrz, które to rozwiązanie sprawia, że zacierają się ich granice. Na piętrze znajduje pokój relaksacyjny, sauna fińska i parowa oraz przylegający do niego taras, na którym goście mogą orzeźwić się przy pomocy zewnętrznego prysznica.
Nowe apartamenty zostały zbudowane po wschodniej stronie hotelu. Ich fasada łączy tradycję z nowoczesną estetyką. Zewnętrzna powłoka budynków została celowo utrzymana w ciemności, nawiązując do tradycyjnego charakteru stodoły. Tymczasem wyrzeźbiony w drewnie wzór w romby nadaje budynkowi nowoczesnego stylu.
Także we wnętrzach apartamentów można dopatrzyć się nawiązań do przyrody. Wykorzystano głównie naturalne surowce, takie jak drewno czy len. Na parterze i pierwszym piętrze znajdują się cztery przestronne pokoje gościnne oraz dwa zewnętrzne apartamenty z wydzielonym kącikiem sypialnym dla dzieci. Duże okna zapewniają widok na sielankowy krajobraz. W każdym pomieszczeniu atmosfera jest tworzona dzięki dbałości o szczegóły. Za jej przejaw można uznać zamontowanie metalowej balustrady, która łączy w sobie estetykę i funkcjonalność.
Po minięciu starej stodoły i imponującej 40-letniej wierzby płaczącej, dociera się do głównego budynku hotelu, w którym mieści się restauracja. Przeszklone ściany zewnętrzne umożliwiają cieszenie się przyrodą podczas posiłku niezależnie od pory roku i pogody.