Nie przegap: Ekspozycja przyrodnicza w zabytkowym Pałacu Sobieszów
Zabytkowy Pałac Sobieszów stał się domem dla wspaniałej ekspozycji Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego. Za projekt wystawy odpowiada pracownia Koza Nostra Studio.
Przestronne pomieszczenia, drewniana więźba i sklepienia – w tej wyjątkowej przestrzeni, na ponad 1400 m2 i dwóch kondygnacjach, powstała ekspozycja przyrodnicza. Jak opowiadają autorzy projektu, jego koncepcję stworzyli w ramach konkursu ogłoszonego ponad sześć lat temu.
„Zebraliśmy przy tworzeniu tego projektu wybitny zespół artystów, architektów i ekspertów, ale przede wszystkim bardzo śmiałych wizjonerów. Sześć lat temu, na początku naszej drogi projektowej, nie odczuwaliśmy żadnych ograniczeń, nasza wyobraźnia aż buzowała, a temat przyrody i jej piękna odbieraliśmy jako niezmiernie inspirujący” – wspomina Natalia Horak, prezes Koza Nostra Studio.
Ideą projektu było zaaranżowanie przestrzeni w taki sposób, aby poruszanie się po niej przypominało odbywanie podróży. Przewodnikiem wyprawy stała się kropla wody, za którą zwiedzający podążają, poznając tajniki przyrody.
Na samym początku trasy na gości czeka tzw. ścieżka wody, gdzie każdy zwiedzający może puścić w obieg przyrody swoją kroplę. Kropla wpada w wir, a następnie w instalację wodną widoczną w podłodze. Urządzenie, który służy do dystrybucji tej kropli, jej wyłowienia i wysłania z powrotem pocztą pneumatyczną, to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie na całej wystawie.
Dla projektantów kluczowym założeniem było takie zaaranżowanie przestrzeni, by nie kopiować przyrody w bezpośredni sposób. Postawili raczej na uproszczone formy inspirowane naturą, odpowiednio dobrane światło i nawarstwianie się poszczególnych instalacji. Wszystko to „ożywili” projekcjami multimedialnymi i powierzchniami lustrzanymi.
W Pałacu nie zabrakło stanowisk naukowych przeznaczonych do samodzielnej lub grupowej eksploracji. „Wiele stanowisk aktywizuje manualnie bądź wpływa na zmysły dotyku czy węchu. Możemy poczuć na twarzy wiatr, powąchać leśne zapachy albo nawet poczołgać się na miękkim i pagórkowatym podłożu leśnym” – opowiada Natalia Horak.
Dla najmłodszych zwiedzających przewidziane są wodne atrakcje (w ramach specjalnej ścieżki zwiedzania), których narratorem jest górski strumyk. Wodne puzzle na ścianie lodowca, tor wodny do wyścigów żołędzi to tylko kilka ich przykładów.
Schodząc ze szczytów gór, goście przemieszczają się do magicznego lasu z fosforyzującą grzybnią i kopalnią kryształów. W kompletnym mroku i świetle UV zwiedzający mogą tropić zwierzynę i oglądać ją w ukrytych fotopułapkach. Znajduje się tu również wieńczące historię leśne jeziorko, gdzie gromadzą się wszystkie krople wody, ukazując efekt masy, czyli wpływ ludzi na przyrodę.
„Mamy nadzieję, że zwiedzający (poza świetną zabawą i dużą dawką wiedzy) opuszczają wystawę z przeświadczeniem, że – mimo że każdy z nas jest wyjątkowy jak kropla wody – wspólnie mamy duży wpływ na przyrodę” – podsumowuje prezes Koza Nostra Studio.