Piękno odnalezione w niedoskonałościach. Stary tynk stał się głównym atutem tych czeskich apartamentów na wynajem
Prosto, z nutą vintage i historii. Studio Denisa Strmiskova odnowiło wnętrza jednego z budynków w średniowiecznym miasteczku na południu Czech.
Český Krumlov to jedna z największych czeski atrakcji turystycznych. Średniowieczne miasteczko leżące na brzegu wijącej się Wełtawy znajduje się na południu kraju, tuż przy granicy z Niemcami. Turyści ściągają tu nie tylko dla starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale i zbudowanego na nabrzeżnej skale XIII-wiecznego zamku. Malownicze widoki, historia czająca się na każdym kroku i niesamowita atmosfera sprawiają, że czasem robi się tu naprawdę tłoczno. Apartamenty na wynajem Casarosa miały być alternatywą dla standardowej bazy turystycznej dostępnej w Českým Krumlovie. Za ich projekt odpowiedzialna jest Denisa Kubíčková Strmisková wraz z zespołem jej autorskiej pracowni Studio Denisa Strmiskova.
By trafić do kamienicy, w której znajduje się Casarosa, trzeba przejść ścieżką, prowadzącą do ogrodu różanego oraz pracowni malarza Egona Schielego. Motyw ścieżki stał się zresztą jednym z tematów przewodnich projektu. Autorka aranżacji apartamentów chciała, by goście podążali z ogrodu drogą, która umownie kontynuowana będzie we wnętrzu. Pozwoliło jej to na zachowanie przestronności poszczególnych apartamentów, przy jednoczesnym oparciu się na oryginalnym planie domu.
Każdy z pięciu nietypowych apartamentów zapewnia unikalną przestrzeń, ale jednocześnie buduje spójną atmosferę w całym domu. Na parterze znajdują się dwa apartamenty: najmniejszy, przeznaczony dla jednej osoby lub pary oraz drugi, większy z widokiem na cichą uliczkę, z której można poczuć lokalną atmosferę. Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest kolejny butikowy apartament oraz większy apartament z przechodnią łazienką, która oddziela strefy wspólne od strefy ciszy. Udało się tu zachować oryginalny piec kaflowy czy stare belki stropowe.
Na poddaszu mieści się najbardziej przestronny apartament z trzema pokojami i trzema łazienkami. Jego centrum jest wspólna przestrzeń dzienna w stylu loftowym z pięknym widokiem na świętą górę Křížová Hora i dachy średniowiecznego miasta.
Denisie Kubíčkovej Strmiskovej zależało na prostocie projektu, w której główny akcent położony byłby na materiały. Na podłogach przeważa wylewka cementowa, ściany to z kolei niecodzienna kompozycja z warstw oryginalnych, starych tynków, które miejscowo zostały odrestaurowane i zabezpieczone. Tłem do ich wyeksponowania stała się pastelowa baza kolorystyczna urozmaicona mocniejszymi akcentami w postaci mebli i dodatków.
Architekta miksuje we wnętrzu zaprojektowane przez siebie zabudowany z meblami i oświetleniem znalezionymi w antykwariatach i na bazarkach. To na przykład krzesło „Mito” zaprojektowane przez Carlo Bartoliego dla marki Tisettanta w 1970 roku, stalowe krzesła od włoskiej marki Ycami z 1980 roku czy też słynny stół i krzesła „Tulip” projektu Eero Saarinena.
Obok mebli vintage pojawiają się zabudowy kuchenne ze stali nierdzewnej w iście loftowej stylistyce. Ich połyskliwe fronty nadają wnętrzu blasku i świetnie odbijają światło. By harmonijnie wpisać je w monochromatyczne wnętrza, meble zostały zwieńczone grubym, białym blatem.
Właściciele apartamentów chcieli, by w ich wnętrzach zagościła sztuka. Prace artystów z czasem będą się zmieniać, co sprawi, że Casarosa stanie się też nieformalną galerią. Obecnie prezentowane są tam dzieła Eugenio Percossiego, poświęcone tematowi róż, ich piękna i przemijania.
Pracownia Denisy Strmiskovej powstała w Pradze w 2015 roku. Jej założycielka jest absolwentką studia scenografii na Akademii Sztuk Teatralnych. Projekty studia obejmują kawiarnie i restauracje, hotele, przestrzenie komercyjne, prywatne apartamenty, wystawy i instalacje artystyczne. We wszystkich swoich projektach architektka opiera się na połączeniu cech racjonalnych i emocjonalnych, często inspirowanych unikalną atmosferą, miejscami i historiami samych klientów.