Place to be: Hotel The Rebello z widokiem na Porto. Jego wnętrza pełne są sztuki i dobrego dizajnu
Kosmopolityczny, stylowy, wypełniony dobrym dizajnem i sztuką – tak można określić nowy, pięciogwiazdkowy hotel The Rebello w portugalskiej miejscowości Vila Nova de Gaia. Uwagę zwracają nie tylko lokalizacja i wnętrza, ale i architektura obiektu. Hotel rozlokowany jest w czterech poprzemysłowych budynkach z XIX wieku, które zaadaptowano do współczesnych standardów.
The Rebello położony jest tuż nad rzeką Douro, na drugim brzegu widać położone o zaledwie zaledwie 2 kilometry od centrum Porto. Obiekt jest trzecim z kolei projektem sieci Bomporto Hotels w Portugalii, która wyszukuje niebanalne lokalizacje i rewitalizuje zabytkowe budynki. W The Rebello znajdują się 103 apartamenty, restauracja, bar na dachu i bar w holu, klub dla dzieci, dwie sale konferencyjne, spa, siłownia, sklep i kawiarnia.
Twórcy The Rebello chcieli, by hotel był wpisany w lokalną tradycję. Stąd nawiązanie w nazwie obiektu do starych, drewnianych łodzi – słynnych rabelos – które transportowały niegdyś beczki z porto w dół rzeki Duoro.
„Głównym wyzwaniem było przekształcenie siedmiu poprzemysłowych budynków z XIX wieku w hotel, który spełniałby potrzeby współczesnych podróżnych" - wyjaśniają architekci z pracowni Metro Urbe. Teren, na którym dziś znajduje się hotel, był dawniej siedzibą fabryki produkującej naczynia kuchenne, co stało się inspiracją dla koncepcji restauracji na parterze hotelu. Dziś hotel mieści się w czterech budynkach: dwóch nowo wyvudowanych centralnych brył dostosowanych do topografii terenu i dwóch budynków bocznych, które zachowały historyczne cechy, takie jak fasada i kamienna struktura.
Za wystrój wnętrz odpowiada hiszpańska projektantka Daniela Franceschini. Inspiracją dla niej było to, jak artyści i twórcy wykorzystują poprzemysłowe przestrzenie. Założycielka Quiet Studios w The Rebello postawiła na eklektyczny wystrój wnętrza, skupiając się na oryginalnych dziełach sztuki, rzemiośle i stymulującym wyobraźnię dizajnie.
We wnętrzach pojawia się wiele kolorów, tekstur i materiałów. Daniela Franceschini współpracowała z portugalskimi artystami i rzemieślnikami, którzy specjalnie na potrzeby projektu stworzyli dzieła sztuki i meble, które zestawiono z pracami uznanych międzynarodowych projektantów.
Projektantka łączy meble i dodatki vintage ze współczesnym wzornictwem. Kluczowe dla tego projektu były cztery inspiracje: woda, wino, drewno i przemysł. "Kolory, materiały i tekstury mają morski charakter. To przejawia się także w oświetleniu, które sugeruje unoszenie się na wodzie i żeglowanie. Moje inspiracje dobrze widać w lampach z łańcuchami, drewnianych półkach Tomaza Viany, ceramicznych siatkach od Fig Studio oraz falistych lustrach, które przywołują ruch morza" – wyjaśnia projektantka.
Pokoje są bardzo zróżnicowane – od małych i dużych apartamentów po pokoje typu studio i penthousy.
Znajdziemy w nich dzieła Pedro Guimarãesa, obiekty od Grau Cerâmica i ręcznie wykonane koce marki Burel Factory. Oprócz prac portugalskich artystów są też dzieła międzynarodowych twórców, w tym Tomka Sadurskiego i Josepa Maynou. Warto zwrócić uwagę na marynistyczne i industrialne elementy wystroju, takie jak umywalki inspirowane starymi zbiornikami na wodę i zagłówki łóżek, których kształt przypomina falowanie rzeki Douro.
Na recepcji zawisła morska instalacja wykonana z materiałów z łodzi rabelo, zaprojektowana przez studio THER we współpracy z rzemieślnikiem z Vila Nova de Gaia. W lobby znalazły się też ceramiczne prace Joany Passos, aranżacje kwiatowe Beatriz Farii Ribeiro (Menez) oraz lampy zaprojektowane przez Casa Josephine Studio i gobeliny Edurne Camacho.
Podobnie jak inne hotele grupy Bomporto Hotels, The Rebello to miejsce, do którego warto się udać, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Inspirowane łaźniami rzymskimi centrum Wellness & SPA dysponuje podgrzewanym basenem, sauną, centrum fitness i 4 gabinetami zabiegowymi.
Restauracja hotelowa Pot&Pan serwuje tradycyjną portugalską kuchnię z nowoczesnym akcentem, przygotowaną z najlepszych sezonowych produktów.