Place to be: Salon flagowy Lladró przy ulicy Pięknej w Warszawie
Marka Lladró przez siedem dekad wykształciła własny, rozpoznawalny na całym świecie język. Choć w Europie istnieją wytwórnie porcelany o dłuższej tradycji, to właśnie ta stosunkowo młoda firma przyciąga uwagę unikalnym stylem, który zyskał uznanie miłośników porcelany. Od niedawna jej dzieła można podziwiać w nowym salonie flagowym w Warszawie.
Wszystko zaczęło się w Almàssera niedaleko Walencji. W 1953 roku trzej bracia: Juan, José i Vicente Lladró zaczęli wytwarzać tam pierwsze wazony i figury inspirowane urodą obiektów powstających w najznamienitszych europejskich manufakturach, jak Meissen, Sèvres czy Capodimonte. Już w tamtym czasie wyroby odznaczały się obecnym też dziś precyzyjnym modelowaniem detali i opracowaniem faktur. Kolejne lata to dla braci Lladró czas konsekwentnego podążania wytyczoną drogą i rozwijania marki.
Wykorzystując tradycyjny materiał, jakim jest porcelana, proponowali oni obiekty wykraczające poza oczywisty dla tego tworzywa obszar kultury stołu. Przedmioty określane przez smukłe linie, o złożonych detalach, niejednokrotnie sprawiających wrażenie ruchu przeczącego prawom fizyki, szybko znalazły swoich entuzjastów. Nie bez znaczenia dla tworzenia się stylu marki były także aspekty technologiczne. Rewolucyjna metoda pojedynczego wypalania zastąpiła proces trzyetapowy, co z kolei wpłynęło na charakterystyczną pastelową paletę barw.
Tematyka prac sygnowanych przez Lladró jest szeroka. Liczne serie – w tym także limitowane – odnoszą się do tradycji wytwarzania przedmiotów z porcelany, czego przykładem są figury inspirowane światem emocji czy przyrody. Nie brak też linii nawiązujących wprost do bogatego uniwersum wierzeń z różnych regionów świata oraz kultur, z mocnym akcentem na rodzimą – hiszpańską („Don Kichot” stanowi część stałej kolekcji Emitażu). Jedną z wartości marki od samego początku jest dialog ze współczesnymi trendami. Ten niezwykle szeroki i zróżnicowany obszar inspiracji przekłada się na współpracę z designerami i twórcami, jak m.in. Jaime Hayon, Paul Smith, Rolito, Gary Baseman czy Marcel Wanders, z których każdy nadał obiektom z porcelany osobisty, artystyczny rys.
Propozycje Lladró łączy fakt, że wykonywane są one w hiszpańskiej Walencji – w jedynej fabryce marki na świecie. Każdy obiekt jest z tego względu wyjątkowy, a efekt końcowy jest dziełem zespołu ekspertów i rzemieślników. To oni dbają o to, by wizja projektanta „przetłumaczona” została przy użyciu podstawowych składników masy porcelanowej i ręcznej pracy na przedmiot artystyczny. Naturalne surowce (kaolin, skaleń i kwarc) pochodzą głównie z Hiszpanii, co oznacza, że marka może poszczycić się zrównoważonym podejściem do procesu produkcji.
Znana dziś na całym świecie marka Lladró proponuje swoje wyroby w ponad 120 krajach, w ponad 1200 punktów sprzedaży, do których niedawno dołączył warszawski salon flagowy przy ulicy Pięknej 20. W przestrzeniach budynku będącego siedzibą KNF (HRA Architekci) dostępne są przedmioty reprezentujące różnorodność stylistyczną marki: począwszy od klasycznych figur odwołujących się do świata emocji i ludzkich uczuć, przez nawiązujące do tradycji serie limitowane, przez nowoczesne porcelanowe rzeźby, na dizajnerskich obiektach i oświetleniu kończąc. Salon flagowy, ulokowany w sąsiedztwie innych butików oferujących przedmioty z porcelany i szkła oraz stylowe dodatki do wnętrz, został pomyślany zarówno jako showroom, jak i miejsce spotkań – to tutaj możliwy jest zakup, jak i proces związany z wyborem produktów dostępnych na zamówienie.