W Warszawie otwarto pierwszą w Polsce galerię collectible design. OBJEKT to minimalistyczna przestrzeń doprawiona czerwienią
Dwójka ludzi z pasją do sztuki i dobrego dizajnu oraz wspólne marzenie o stworzeniu unikatowej przestrzeni na styku tych dwóch dziedzin. Dla Aleksandry Krasny i Marcina Studniarka OBJEKT stał się miejscem, które ściągnąć ma najlepszych rodzimych twórców. To pierwsza w Polsce galeria z collectible designem.
O tym, że wzornictwo płynnie dryfuje w stronę sztuki, mówi się już od kilku lat. Tworzone w małych seriach, bez przemysłowego wsparcia obiekty często są nie tylko użytkowe, ale bliskie dziełom sztuki. To właśnie dla takich projektów ukuto termin „collectible design”, który dosłownie można tłumaczyć jako dizajn kolekcjonerski. Bo to przede wszystkim obiekty skierowane dla świadomego odbiorcy, który uważnie selekcjonuje to, czym się otacza. W słowie obiekt twórcy warszawskiej galerii zobaczyli sedno ich projektu. Nie chcą pokazywać bowiem prozaicznych przedmiotów, ale wytwory na granicy sztuki i wzornictwa.
Wszystko zaczęło się dwa lata temu od wyprawy do Kopenhagi. To tam Aleksandra Krasny po raz pierwszy zobaczyła, że dizajn i sztuka potrafi dzielić bardzo cienka granica. W stolicy Danii odwiedziła miejsca, które takie obiekty eksponowały w sposób dotychczas znany z galerii czy muzeów.
„Kiedy w Design Museum przeczytałam na ścianie cytat z krytyka Stephena Bayley’a „design jest sztuką XX wieku”, pomyślałam, jakie to aktualne! A potem zaczęłam zgłębiać to zjawisko i okazało się, że na świecie jest już cała siatka instytucji i targów dedykowana temu nurtowi. Ponieważ doskonale współgrał z moim doświadczeniem zawodowym, zamarzyłam, by pokazać go polskiej publiczności, także jako pomysł na progresywny profil kolekcjonerski” – opowiada.
Do współpracy udało jej się namówić Marcina Studniarka, który prywatnie i zawodowo zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki. „Zależy nam, by zainicjować formowanie się nowego kawałka rynku, by polscy twórcy nie musieli uciekać za granicę” - wyjaśnia współzałożyciel OBJEKTU.
Wśród prezentowanych w galerii twórców jest czołówka polskich dizajnerów, świetnie rozpoznawana też zagranicą. To tak uznane nazwiska, jak Jan Ankiersztajn, Justyn Oboladze, Monika Patuszyńska, Filomena Smoła, Aleksandra Zawistowska czy Alicja Prussakowska i Jakub Kijowski, tworzący duet Formsophy. „Zależy nam na twórcach tworzących na styku dwóch dziedzin: sztuki i dizajnu; by ich prace miały aluzję funkcji albo były bardzo użytkowe, a jednocześnie opowiadały historie, reprezentowały autorski język wizualny” - dodaje Aleksandra Krasny.
Jak wyjaśniają twórcy OBJEKTU, miejsce będzie funkcjonowało jako galeria, która dodatkowo wspierać będzie artystów i oferować bogaty program dla publiczności. Działalność miejsca zainaugurowała wystawa „Hold Me Tight”, prezentująca porcelanowe prace Moniki Patuszyńskiej. Twórczość artystki idealnie wpisuje się w ideę collectible designu, a obiekty jej projektu pojawiają się regularnie w galeriach i wnętrzach na całym świecie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca listopada. W planach jest już kolejna wystawa, tym razem poświęcona pracom Jana Ankiersztajna.
Na uwagę zasługuje też aranżacja przestrzeni galerii, za którą odpowiada architektka Aleksandra Hyz. Nie miał to być typowy dla tego rodzaju miejsc „white cube” - surowe wnętrze bez ani grama koloru. Inspiracji dostarczyła architektura modernistycznego bloku z lat 60. na warszawskim Śródmieściu, w którym znajduje się OBJEKT.
Kompozycja geometrycznych form, luksferowy łuk, stalowe elementy i charakterystyczna czerwona podłoga tworzą wyjątkową atmosferę. Jak przyznają twórcy galerii, ten kolor pojawiał się w ich rozmowach od samego początku, jako symbol pożądania, który nawiązuje do idei kolekcjonowania. Co ciekawe, podczas prac nad przestrzenią odkryto, że w dawnej zielarni znajdowała się czarno-biała mozaika, w której jeden z kafelków był czerwony – jakby czerwień była tu od zawsze, zamykając klamrą historię tego miejsca.
Galeria OBJEKT mieści się przy ul. Kopernika 8/18/105C w Warszawie. Czynna jest od środy do piątku w godzinach 13:00 – 18:00 lub po wcześniejszym umówieniu.