W Warszawie otwarto pierwszą w Polsce galerię collectible design. OBJEKT to minimalistyczna przestrzeń doprawiona czerwienią

Dwójka ludzi z pasją do sztuki i dobrego dizajnu oraz wspólne marzenie o stworzeniu unikatowej przestrzeni na styku tych dwóch dziedzin. Dla Aleksandry Krasny i Marcina Studniarka OBJEKT stał się miejscem, które ściągnąć ma najlepszych rodzimych twórców. To pierwsza w Polsce galeria z collectible designem.

Autor: MB

Zdjęcia: Tomo Yarmush

https://www.objekt.gallery/


Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

O tym, że wzornictwo płynnie dryfuje w stronę sztuki, mówi się już od kilku lat. Tworzone w małych seriach, bez przemysłowego wsparcia obiekty często są nie tylko użytkowe, ale bliskie dziełom sztuki. To właśnie dla takich projektów ukuto termin „collectible design”, który dosłownie można tłumaczyć jako dizajn kolekcjonerski. Bo to przede wszystkim obiekty skierowane dla świadomego odbiorcy, który uważnie selekcjonuje to, czym się otacza. W słowie obiekt twórcy warszawskiej galerii zobaczyli sedno ich projektu. Nie chcą pokazywać bowiem prozaicznych przedmiotów, ale wytwory na granicy sztuki i wzornictwa.

Wszystko zaczęło się dwa lata temu od wyprawy do Kopenhagi. To tam Aleksandra Krasny po raz pierwszy zobaczyła, że dizajn i sztuka potrafi dzielić bardzo cienka granica. W stolicy Danii odwiedziła miejsca, które takie obiekty eksponowały w sposób dotychczas znany z galerii czy muzeów.

„Kiedy w Design Museum przeczytałam na ścianie cytat z krytyka Stephena Bayley’a „design jest sztuką XX wieku”, pomyślałam, jakie to aktualne! A potem zaczęłam zgłębiać to zjawisko i okazało się, że na świecie jest już cała siatka instytucji i targów dedykowana temu nurtowi. Ponieważ doskonale współgrał z moim doświadczeniem zawodowym, zamarzyłam, by pokazać go polskiej publiczności, także jako pomysł na progresywny profil kolekcjonerski” – opowiada.

Do współpracy udało jej się namówić Marcina Studniarka, który prywatnie i zawodowo zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki. „Zależy nam, by zainicjować formowanie się nowego kawałka rynku, by polscy twórcy nie musieli uciekać za granicę” - wyjaśnia współzałożyciel OBJEKTU.

Wśród prezentowanych w galerii twórców jest czołówka polskich dizajnerów, świetnie rozpoznawana też zagranicą. To tak uznane nazwiska, jak Jan Ankiersztajn, Justyn Oboladze, Monika Patuszyńska, Filomena Smoła, Aleksandra Zawistowska czy Alicja Prussakowska i Jakub Kijowski, tworzący duet Formsophy. „Zależy nam na twórcach tworzących na styku dwóch dziedzin: sztuki i dizajnu; by ich prace miały aluzję funkcji albo były bardzo użytkowe, a jednocześnie opowiadały historie, reprezentowały autorski język wizualny” - dodaje Aleksandra Krasny.

Jak wyjaśniają twórcy OBJEKTU, miejsce będzie funkcjonowało jako galeria, która dodatkowo wspierać będzie artystów i oferować bogaty program dla publiczności. Działalność miejsca zainaugurowała wystawa „Hold Me Tight”, prezentująca porcelanowe prace Moniki Patuszyńskiej. Twórczość artystki idealnie wpisuje się w ideę collectible designu, a obiekty jej projektu pojawiają się regularnie w galeriach i wnętrzach na całym świecie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca listopada. W planach jest już kolejna wystawa, tym razem poświęcona pracom Jana Ankiersztajna.

Na uwagę zasługuje też aranżacja przestrzeni galerii, za którą odpowiada architektka Aleksandra Hyz. Nie miał to być typowy dla tego rodzaju miejsc „white cube” - surowe wnętrze bez ani grama koloru. Inspiracji dostarczyła architektura modernistycznego bloku z lat 60. na warszawskim Śródmieściu, w którym znajduje się OBJEKT.

Kompozycja geometrycznych form, luksferowy łuk, stalowe elementy i charakterystyczna czerwona podłoga tworzą wyjątkową atmosferę. Jak przyznają twórcy galerii, ten kolor pojawiał się w ich rozmowach od samego początku, jako symbol pożądania, który nawiązuje do idei kolekcjonowania. Co ciekawe, podczas prac nad przestrzenią odkryto, że w dawnej zielarni znajdowała się czarno-biała mozaika, w której jeden z kafelków był czerwony – jakby czerwień była tu od zawsze, zamykając klamrą historię tego miejsca.

Galeria OBJEKT mieści się przy ul. Kopernika 8/18/105C w Warszawie. Czynna jest od środy do piątku w godzinach 13:00 – 18:00 lub po wcześniejszym umówieniu.

Zobacz także:

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.