10 plakatów miłosnych od polskich ilustratorów
Zbliżają się Walentynki, czyli święto zakochanych. Jak wiadomo, istnieje wiele rodzajów miłości – miłość do drugiego człowieka, miłość do siebie czy miłość do ramenu. Przygotowaliśmy przegląd kilku plakatów prosto spod rąk polskich ilustratorów, które nastroją Was na świętowanie!
Autor: JS
1. Plakat "Star Watchers" autorstwa Anny Rudak
Przyjemnie jest eksplorować świat, odkrywać, przeżywać piękne chwile. Z bliską osobą przy boku może być to jeszcze przyjemniejsze.
Anna Rudak, autorka plakatu, pochodzi z Gdańska, gdzie pracuje i ukończyła studia na wydziale grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy ilustracje natchnione dobrą intencją do magazynów, wydawnictw muzycznych, opakowań, branży modowej i kulturalnej. Inspiruje się kolorem, chwilą i pozytywnymi skojarzeniami, które wpisuje w swoje prace po to, by później mogły wybrzmiewać w nowych przestrzeniach.
Źródło: wall-being.
2. Plakat "Cyrk" autorstwa Pauliny Dereckiej
Idealny plakat dla par, których życie przypomina czasem cyrk (a czyje nie przypomina).
Paulina Derecka, autorka plakatu, ukończyła Projektowanie książki i elektronicznych form wydawniczych na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykonuje projekty z zakresu ilustracji, projektowania książki i brandingu. Współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i instytucjami kultury oraz magazynami.
Źródło: wall-being.
3. Plakat "Para" autorstwa Ady Jarzębowskiej
Ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie mocne kolory i kształty, jednocześnie pamiętają o tym, jak ważne jest przytulanie.
Ada Jarzębowska jest ilustratorką i projektantką graficzną, ukończyła grafikę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi maleńkie studio graficzne Złe Kreski. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz projektowaniem dla niszowych czasopism, lokalnych przedsiębiorców, instytucji kultury i muzyków. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Źródło: wall-being.
4. Plakat "Różowa miłość" autorstwa Basi Flores
Plakat ten doskonale nada się do uczczenia miłości własnej, czyli tak popularnego obecnie (i dobrze!) „self love”.
Autorka plakatu Basia Flores jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej ilustracje to podróż między kolorami, kształtami i emocjami, prosta droga do pozytywności. Obecnie mieszka i tworzy w Katowicach.
Źródło: wall-being.
5. Plakat „Kocham Cię” autorstwa Agi Pietrzykowskiej
Idealna opcja dla wszystkich osób stęsknionych za polską wersją „I love you”, czyli starym, dobrym „Kocham Cię”.
Aga Pietrzykowska, autorka tego plakatu, to malarka, ilustratorka, trenerka kreatywności, autorka książek i ilustracji dla dzieci, a także kuratorka. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji prof. Zygmunta Januszewskiego (2008). Jest także absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej twórczość była prezentowana na licznych wystawach i publikowana w licznych magazynach oraz książkach. Wydaje autorskie książki kreatywne, plakaty oraz plansze edukacyjne.
Źródło: wall-being.
6. Plakat "Kochankowie" autorstwa Zuzy Miśko
Na naszej liście znalazł się też plakat przedstawiający parę w czułym, ale jednocześnie namiętnym uścisku, co czyni go perfekcyjnym wyborem na Święto Zakochanych.
Zuza Miśko jest ilustratorką i projektantką, która szczególną uwagę przykłada do pracy ręcznej i rzemiosła. Jej założenia estetyczne ukształtowały się podczas studiów w Finlandii, podróży po Japonii a także po Wyspach Kanaryjskich. Zuza wychowała się w przesiąkniętym duchem secesji wiedeńskiej Krakowie, a studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi, którą ukończyła jako dyplomowana reżyserka animacji. Ma na swoim koncie animowaną dobranockę dla TVP, a także liczne publikacje i współprace graficzne oraz ilustratorskie. Prowadzi Atelier Misko - sklep z własnymi linorytami, które są bardzo popularne w USA i UK.
Źródło: wall-being.
7. Plakat "Ramen" autorstwa Adeli Madej
Jeżeli chcielibyście na Walentynki wyrazić wobec świata swoją miłość do ramenu, plakat Adeli Madej może Wam to ułatwić.
Autorka plakatu Adela Madej urodziła się i mieszka w Warszawie, gdzie najpierw skończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskiem, potem sztukę nowych mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Początkowo pracowała w korporacji, potem w agencji interaktywnej, aby ostatecznie zacząć pracę jako freelancer. Uwielbia azjatycką estetykę, marzy o zwiedzeniu Japonii.
Źródło: wall-being.
8. Plakat "Ssik" autorstwa Patryka Mogilnickiego
Czasem droga dwojga ludzi do siebie nie jest prosta, ale kręta i nieoczywista – podobnie jak ten plakat.
Patryk Mogilnicki to ilustrator, a także autor książki „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” (2017, Karakter). Projektuje plakaty koncertowe, teatralne i filmowe (m.in. „Rojst”, „Mnich z morza”, „Biegacze”, „Chłopcy z motylkami”). Tworzy okładki płyt (m.in. dla Retribution Body, Kristen, Wulkan) i książek (m.in. Anda Rottenberg „Berlińska depresja. Dziennik”, Milan Kundera „Nieznośna lekkość bytu”, Johann Hari „Ścigając krzyk”, Jeff Vandermeer „Unicestwienie”, Osamu Dazai „Zatracenie”). Rysuje także komiksy.
9. Plakat "Mountain" autorstwa Martyny Szczegielniak
Deklaracja "dla Ciebie mógłbym/mogłabym góry przenosić" bez wątpienia zmiękcza nawet najtwardsze serca.
Autorka plakatu Martyna Szczegielniak mieszka i pracuje w Aarhus w Danii, dokąd przyjechała na studia Multimedia Design. Zajmuje się głównie ilustracją i plakatem, tworzy również identyfikację wizualną firm. Jej prace powstają cyfrowo, ale – jak sama mówi – kocha również wracać do tradycyjnych metod, takich jak linoryt. Swoimi pracami stara się uchwycić emocje, wzruszać izaskakiwać.
Inspiruje się codz
Źródło: wall-being.
10. Plakat "Miłość" autorstwa Martyny Wójcik-Śmierskiej
Ten plakat przypomina pewną definicję miłości, która wydaje się oczywista, ale często ludziom zdarza się o niej zapominać. W takim razie czym jest miłość według tej definicji? Miłością. Miłość to miłość, love is love.
Autorka tego plakatu Martyna Wójcik-Śmierska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności projektowanie graficzne. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z instytucjami kultury, wydawnictwami oraz markami z Polski i klientami międzynarodowymi. Projektuje m.in. grafiki, plakaty, murale i okładki oraz ilustruje, co jest jej największą pasją. Jej ilustracje zdobią m.in.: Ptasie Mleczko Wedla, kubki do kawy McDonald’s, kampanię Danonków Bio Danone, produkty chińskiego The Library Project China, serie pocztówek dla Landesmuseum Württemberg oraz kalendarze dla japońskiego Hoppy.