6 współczesnych komiksów, które trzeba znać

Są nie tylko o superbohaterach — w świecie komiksów od dłuższego czasu goszczą śmierć, zmiany klimatyczne i aktualne problemy społeczne. Co mają do powiedzenia autorzy o współczesnym świecie?

Autor: MC

Zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Już dawno minął czas, kiedy komiksy czytały wyłącznie dzieci. Przepraszam, powieści graficzne, bo od czasów „Umowy z Bogiem” Willa Eisnera świat rysowanej literatury się podzielił. Graphic novel, czyli powieść graficzna, to termin stworzony w celu odróżnienia „poważnych” historii dla dorosłych wykonywanych techniką komiksową od popularnych komiksów o superbohaterach, które najczęściej charakteryzują się znacznie „lżejszą” fabułą. I tak powstające od XX wieku tytuły pretendują do miana ambitnych dzieł, które poruszają współczesne problemy i komentują otaczającą nas rzeczywistość w sposób, którego niejeden pisarz mógłby pozazdrościć. Dość by powiedzieć, że „Maus” Arta Spiegelmana zostało wyróżnione nagrodą Pulitzera, a w 2018 roku po raz pierwszy w historii nominowano do prestiżowej nagrody Bookera poruszającą powieść graficzną „Sabrina” Nicka Drnaso. Gdy powieści graficzne wciąż żyją i się rozwijają, warto przyjrzeć im się bliżej i poznać inspirujący świat rysowanych, niekoniecznie fikcyjnych opowieści

„Anastazja” 

scenariusz Magdalena Lankosz, rys. Joanna Karpowicz

Jak naprawdę wygląda życie aktorki i co kryje się za kulisami filmowego biznesu? Magdalena Lankosz i Joanna Karpowicz w kryminalnej konwencji godnej Agaty Christie opowiadają o mrocznych sekretach i nieoficjalnej historii Hollywood z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Obfitująca w zwroty akcji i zagadki powieść nie jest jednak tylko przykrym skonstatowaniem minionej epoki w historii kina. To wciąż żywa opowieść o złu, jego rozmaitych formach i mrocznych praktykach show-biznesu, które zaskakująco wciąż wydają się aktualne. Pięknie wyrysowana i precyzyjnie wykonana powieść graficzna doczekała się kolejnych części, a każda z nich jest równie dobra, choć wstrząsająca.

„Koniec lipca”

Maria Rostocka

Zeszłoroczna nowość od wydawnictwa Kultura Gniewu to autorska powieść graficzna współautorki albumu „Niedźwiedź, kot, królik”. Prosta, niewymuszona fabuła opiera się na licznych niedopowiedzeniach i subtelnych ilustracjach. Opowieść o dorastającym nastolatku, który musi samotnie radzić sobie z problemami dorosłości, przeplata się z kontrastującym obrazem wakacji i upalnego lata. Dojrzała i mądra opowieść o międzyludzkich relacjach i dorosłych, równie zagubionych co dzieci. Poruszająca i niezwykle sugestywna pozycja nie tylko na lato.

„Sabrina” 

Nick Drasno 

Pierwsza w historii powieść graficzna nominowana do nagrody Bookera. Jeden z najambitniejszych i wyjątkowych twórców komiksowych ostatnich lat opisuje współczesny świat pozbawiony osobistych relacji i poczucia odpowiedzialności, gdzie związki obdarte są z intymności przez fake newsy i cyfrowy świat. Po zniknięciu tytułowej Sabriny zostaje tylko śledzić kolejne teorie spiskowe i obserwować tracącego zmysły Teddy’ego, chłopaka dziewczyny oraz desperacko zabijającej czas Sandry, jej siostry. W ostatecznym rozrachunku utwór Drnaso brzmi niemal jak oskarżenie współczesnego świata o bezrefleksyjność i niszczenie wartości, ale jest też próbą rozmowy o rzeczywistości. Dopełnieniem trudnej tematyki są przepięknie narysowane ilustracje zaskakujące detalicznością i jasnością przekazu. 

„Śmiech i śmierć”

Adrian Tomine

To jeden z najgłośniejszych amerykańskich tytułów w ostatnim czasie. „Śmiech i śmierć” to zbiór kilku rysowanych nowel, w których autor daje wyraz współczesnym nadziejom i niepokojom społecznym. Bohaterowie Tomine’a odczuwają stratę, trawieni są przez przerośnięte ambicje, pozostają uwikłani w skomplikowane relacje rodzinne. Problem tożsamości przeplata się z opowieściami o sukcesach i porażkach, a każda z części tej krótkiej powieści graficznej równie mocno porusza, co zaskakuje. 

„Dziennik Anny Frank”

Ari Folman i David Polonsky

Opublikowany w 1947 roku „Dziennik Anny Frank” do tej pory doczekał się kilkudziesięciu wznowień, a także licznych adaptacji, nie tylko literackich. Teraz słynną historię rozgrywającą się podczas II wojny światowej na warsztat biorą utalentowani twórcy Ari Folman i David Polonsky. Dzięki ich spojrzeniu i ilustracjom opowieść zyskuje zupełnie inny wymiar

W powieści graficznej wiele urzekających i niedocenianych elementów z tekstu oryginalnego ma szansę wybrzmieć, jak nigdy dotąd. Wspaniałe powiązania tekstu z obrazem sprawiają, że fantazje i zmienne emocje Anne stają się jaśniejsze, a także bardziej namacalne. Wizualna i wciągająca forma daje jednocześnie szansę na dotarcie do młodszych czytelników, a także na nowo zaznajamia z losem dziewczynki starszych odbiorców. 

„Judasz” 

Scenariusz Jeff Loveness, il. Jakub Rebelka

Współczesna „Boska komedia”, czyli opowieść o Judaszu, który wędruje przez bezbrzeżne Piekło, usiłując odnaleźć dla siebie miejsce po zakończeniu swojej, biblijnej historii. 

W rysunkach Rebelki dużo się dzieje. Jego ilustracje przykuwają wzrok i jednocześnie świetnie oddają atmosferę powieści i jej gotycki charakter. Powieść graficzna stanowi rewelacyjny przykład intertekstualnego tekstu, który prowadzi dialog z kulturowym dziedzictwem, nie tylko chrześcijańskim. Choć może dla niektórych kontrowersyjna, bardzo ciekawa realizacja, która znajduje odniesienia we współczesnej historii. 

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.