7. Vintage Photo Festival już 17 września
Na przełomie września i października 2021 roku odbędzie się siódma edycja Vintage Photo Festival – stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca między innymi idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. Istotne miejsce stanowi także badanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej nie publikowanych. Festiwal cyklicznie odbywa się w Bydgoszczy, mieście, które posiada bogate tradycje fotograficzne.
Zdjęcie: Berta Ibanez Denis's hand
17.09-2.10.2021
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
Otwarcie: 17.09.2021, o godz. 18:00
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz
Do lat 90. XX wieku działała tu druga, co do wielkości w kraju, fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa stworzone zostało prekursorskie wydarzenie, którego celem jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie.
Hasłami tegorocznej edycji będą: solidarność, wolność i protest. W nawiązaniu do obchodów 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku - siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę.
W tym roku zaplanowane wystawy m.in. Natalii LL, Chrisa Niedenthala, Zdzisława Beksińskiego czy Ariany Ancony. Na specjalnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie Vintage Grand PRIX, na który co roku zgłoszenia napływają z całego świata. 7. Vintage Photo Festival to także wiele wydarzeń towarzyszących jak “Analog Photo Bazar”, czyli giełda fotografii połączona z koncertem i wystawą prac duńskiego fotografa Pietera Bjerga. W sumie podczas festiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, pokazów filmowych, spotkań autorskich, koncertów. Wystawy i wydarzenia towarzyszące będą się odbywać w: Galerii Fotografistka, Kinie „Pomorzanin”, Bydgoskim Centrum Sztuki, Młynach Rothera oraz Muzeum Fotografii, Klubie Mózg.
Natalia LL „Sztuka i Wolność"
Bydgoskie Centrum Sztuki,
ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz
Podczas tegorocznej edycji zaplanowano także wystawę ,,Sztuka i Wolność, 1987” Natalii LL. - Sztuka jest poszukiwaniem wolności. Wolność jest celem samym w sobie, sztuka zaś cel ten realizuje - mówi artystka. Według Natalii LL napędem sztuki jest wiara, nadzieja i miłość, a co równie ważne sztuka jest połączona z szaleństwem. To właśnie iskra szaleństwa pozwala sztuce pokazać czym jest i zaznajomić się z nią. Wiele prac z wczesnego okresu twórczości Natalii LL (wtedy jeszcze Natalii Lach) jest nieznanych dla szerszej publiczności. Są to odbitki vintage często na papierze FOTONu, które nigdy wcześniej nie były pokazywane.
Zdjęcie: Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974, dzięki uprzejmości Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL
Chris Niedenthal „Bydgoski Marzec ’81"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz
Do najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji należeć będzie wystawa Chrisa Niedenthala „Bydgoski Marzec ’81". Fotograf zabierze nas w podróż do lat 1980 i 1981. Chris Niedenthal pracując dla „Newsweeka”, jeździł po całej Polsce za Lechem Wałęsą i uwieczniał najważniejsze momenty „karnawału Solidarności”. Wydarzenia roku 1981 zostały opisane przez Niedenthala w jego książce ,,Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”. 31 sierpnia 1980 nastąpił koniec strajku w Stoczni Gdańskiej oraz narodziny NSZZ Solidarność. Fotograf sam przyznaje, że podczas trudnych wydarzeń sprawy bydgoskiej zwaną prowokacją bydgoską, zobaczył jak wspaniale działa na ludzi Wałęsa, jak potrafi ostudzić emocje rozgoryczonych i rozwścieczonych związkowców. To w Bydgoszczy przemówił z balkonu do mało, na początku, przychylnego mu tłumu, kiedy w każdej chwili wszystko mogło z nową siłą wybuchnąć. Na wystawie pokazane zostaną pierwszy zdjęcia z tego okresu, które kuratorka wystawy Katarzyna Gębarowska wydobyła z archiwum fotografa.
Zdjęcie: Chris Niedenthal, 1981
Arianna Ancona "SARS-COV-2 Family Album"
Klub Mózg
ul. Parkowa 2, Bydgoszcz
W solidarności z ofiarami epidemii COVID pokażemy projekt włoskiej fotografki Arianny Ancony “SARS-COV-2 Family Album”. Artystka szuka dowodów obecności „niewidzialnego” na fotografiach swojej rodziny, starając się pokazać formę tej absencji w moim życiu, przyglądając się innym i pochylając się nad tymi, których dotknęła strata, z zamiarem uzupełnienia tego skrawka wyrwanego z pamięci, z biegu własnej historii.
Sandro Miller „Atropa"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz
Sandro Miller amerykański fotograf znanym z wyrazistych obrazów oraz bliskiej współpracy z aktorem Johnem Malkovichem na festiwalu zaprezentuje wystawę pt. „Atropa”, projekt zupełnie różny od dotychczas publikowanych prac artysty. Miller osobiście otworzy wystawę, której nazwę tłumaczy w ten sposób: - Atropa, pochodzi od słowa atrofia, które ma znaczenie: osłabić lub zmarnieć z powodu choroby. Zdjęcia, przybierają postać rakowego uczucia, pogarszania się, pożarcia, przygnębienia. Inspiracje Sandro pochodzą z wielu lat obserwowania lokalnych wyprzedaży starych fotografii, na których widać, jak naturalnie blakną i niszczą się po latach niewłaściwego użytkowania i przechowywania. Przez miesiące eksperymentów Sandro był w stanie bez użycia sztuczek komputerowych, odtworzyć efekt zdegradowanych zdjęć, które podziwiał przez lata.
Zdjęcie: Sandro Miller „Atropa"
Zdzisław Beksiński „Fotografia”
Kino Pomorzanin
ul. Gdańska 10, Bydgoszcz
Czarno-białe fotografie, z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego czyli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., składające się na wystawę, prezentowaną w ramach 7. Vintage Photo Festival, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Ekspozycja wystawy w Bydgoszczy została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart.
Berta Ibanez
„Cyjanotypia na niekonwencjonalnych podłożach"
warsztaty
25.09 (sobota), od godziny 11:00 do 16:00
Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68A/1
Ważnym elementem festiwalu są zawsze warsztaty z fotografii tradycyjnej. W tym roku szczególnie gorąco zapraszamy na warsztaty z cyjanotypii z Bertą Ibanez. Cyjanotypia to jedna z pierwszych technik fotograficznych, opracowana w 1842 roku przez angielskiego matematyka i astronoma Johna Herschela. Do historii przeszła dzięki fotografce i botaniczce Annie Atkins, autorce Atlasu Alg – pierwszej w historii publikacji powstałej z wykorzystaniem fotografii. Dzięki tej metodzie możemy stworzyć obraz „cienia” płaskich przedmiotów na niebieskim tle. Stosujemy specjalnie przygotowany papier, wykorzystujący właściwości światłoczułe soli żelaza. Celem warsztatów jest rozbudzenie ciekawości i zainteresowania uczestników techniką cyjanotypii poprzez eksperymentowanie z nowymi nośnikami druku. Poprzez konkretne ćwiczenia uczestnicy odkryją wszechstronność i nieskończone możliwości cyjanotypii. Berta Ibáñez urodziła się w Kolumbii, gdzie studiowała w Szkole Sztuk Pięknych Uniwersytetu Narodowego w Bogocie. W stolicy Kolumbii pracowała i wystawiała w kolektywach artystów, jednocześnie pracując jako nauczycielka plastyki w liceum. W 2000 roku przeniosła się do Francji.
Maciej Markowicz
„Przez ruchome oko Camery Obscury”
wernisaż: 18.09 godz. 14, Młyny Rothera
połączone ze zwiedzaniem barki na Wyspie Młyńskiej
Dużym wydarzeniem festiwalu będzie wystawa Macieja Markowicza, który od 2008 roku konstruuje Camery Obscury zamieniając pomieszczenia i kontenery transportowe w kamery. W 2014 roku zbudował swój pierwszy mobilny prototyp w furgonetce. Spędził dwa lata jeżdżąc po pięciu dzielnicach Nowego Jorku fotografując metropolię z wnętrza vana. W 2017 roku zbudował swoją fotograficzna barkę i rozpoczął podróż po europejskich kanałach i rzekach, odwiedzając takie miasta jak Hamburg, Amsterdam, Antwerpia, Bruksela, czy Paryż. Podróż do Bydgoszczy z Berlina jest kontynuacją jego projektu. To także pierwsza wizyta barki fotograficznej w Polsce. Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na dorobek artystyczny Macieja Markowicza z perspektywy 10-letniego doświadczenia pracy z papierowymi negatywami i ruchomą Camerą Obscura, która stała się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym.
Zdjęcie: Maciej Markowicz
Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki „Wspomnienia arabskiej księżniczki” po raz pierwszy w Polsce wydane przez Fundację Fotografistka „Wspomnienia arabskiej księżniczki” Emily Reute. Sułtanka Sayyida Salme miała 70 lat, kiedy przeprowadziła się z Bejrutu do Bydgoszczy, zamieszkała ze swoją córką Rozalią oraz jej mężem (generałem Troemerem) w domu przy al. Mickiewicza 17. (wtedy Bülowstrasse). Księżniczka Zanzibaru i Omanu przeżyła tam całą I wojnę światową.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Organizatorzy: Fundacja Fotografistka
Partner główny: Województwo kujawsko- pomorskie
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: Kino Pomorzanin , Holy Art, Landschaft, Jedynak Galeria Handlowa, 6x7 Leica Gallery Warszawa, Mózg Foundation
Patroni medialni: Magazyn Szum, Analog forever Magazine, Gazeta Wyborcza, Gazeta Fotograficzna, Szeroki Kadr, Contemporary Lynx, Radio PIK, TVP3 Bydgoszcz