7. Vintage Photo Festival już 17 września

Na przełomie września i października 2021 roku odbędzie się siódma edycja Vintage Photo Festival – stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca między innymi idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. Istotne miejsce stanowi także badanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej nie publikowanych. Festiwal cyklicznie odbywa się w Bydgoszczy, mieście, które posiada bogate tradycje fotograficzne.

Autor: MG

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.vintagephotofestival.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Zdjęcie: Berta Ibanez Denis's hand

 

17.09-2.10.2021
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
Otwarcie: 17.09.2021, o godz. 18:00
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Do lat 90. XX wieku działała tu druga, co do wielkości w kraju, fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa stworzone zostało prekursorskie wydarzenie, którego celem jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie. 

Hasłami tegorocznej edycji będą: solidarność, wolność i protest. W nawiązaniu do obchodów 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku - siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę. 

W tym roku zaplanowane wystawy m.in. Natalii LL, Chrisa Niedenthala, Zdzisława Beksińskiego czy Ariany Ancony. Na specjalnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie Vintage Grand PRIX, na który co roku zgłoszenia napływają z całego świata. 7. Vintage Photo Festival to także wiele wydarzeń towarzyszących jak “Analog Photo Bazar”, czyli giełda fotografii połączona z koncertem i wystawą prac duńskiego fotografa Pietera Bjerga. W sumie podczas festiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, pokazów filmowych, spotkań autorskich, koncertów. Wystawy i wydarzenia towarzyszące będą się odbywać w: Galerii Fotografistka, Kinie „Pomorzanin”, Bydgoskim Centrum Sztuki, Młynach Rothera oraz Muzeum Fotografii, Klubie Mózg.

Natalia LL „Sztuka i Wolność" 
Bydgoskie Centrum Sztuki,
ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano także wystawę ,,Sztuka i Wolność, 1987” Natalii LL. - Sztuka jest poszukiwaniem wolności. Wolność jest celem samym w sobie, sztuka zaś cel ten realizuje - mówi artystka. Według Natalii LL napędem sztuki jest wiara, nadzieja i miłość, a co równie ważne sztuka jest połączona z szaleństwem. To właśnie iskra szaleństwa pozwala sztuce pokazać czym jest i zaznajomić się z nią. Wiele prac z wczesnego okresu twórczości Natalii LL (wtedy jeszcze Natalii Lach) jest nieznanych dla szerszej publiczności. Są to odbitki vintage często na papierze FOTONu, które nigdy wcześniej nie były pokazywane.

Zdjęcie: Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974, dzięki uprzejmości Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL

Chris Niedenthal „Bydgoski Marzec ’81"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Do najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji należeć będzie wystawa Chrisa Niedenthala „Bydgoski Marzec ’81". Fotograf zabierze nas w podróż do lat 1980 i 1981. Chris Niedenthal pracując dla „Newsweeka”, jeździł po całej Polsce za Lechem Wałęsą i uwieczniał najważniejsze momenty „karnawału Solidarności”. Wydarzenia roku 1981 zostały opisane przez Niedenthala w jego książce ,,Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”. 31 sierpnia 1980 nastąpił koniec strajku w Stoczni Gdańskiej oraz narodziny NSZZ Solidarność. Fotograf sam przyznaje, że podczas trudnych wydarzeń sprawy bydgoskiej zwaną prowokacją bydgoską, zobaczył jak wspaniale działa na ludzi Wałęsa, jak potrafi ostudzić emocje rozgoryczonych i rozwścieczonych związkowców. To w Bydgoszczy przemówił z balkonu do mało, na początku, przychylnego mu tłumu, kiedy w każdej chwili wszystko mogło z nową siłą wybuchnąć. Na wystawie pokazane zostaną pierwszy zdjęcia z tego okresu, które kuratorka wystawy Katarzyna Gębarowska wydobyła z archiwum fotografa.

Zdjęcie: Chris Niedenthal, 1981

Arianna Ancona "SARS-COV-2 Family Album"
Klub Mózg
ul. Parkowa 2, Bydgoszcz

W solidarności z ofiarami epidemii COVID pokażemy projekt włoskiej fotografki Arianny Ancony “SARS-COV-2 Family Album”. Artystka szuka dowodów obecności „niewidzialnego” na fotografiach swojej rodziny, starając się pokazać formę tej absencji w moim życiu, przyglądając się innym i pochylając się nad tymi, których dotknęła strata, z zamiarem uzupełnienia tego skrawka wyrwanego z pamięci, z biegu własnej historii.

Sandro Miller „Atropa"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Sandro Miller amerykański fotograf znanym z wyrazistych obrazów oraz bliskiej współpracy z aktorem Johnem Malkovichem na festiwalu zaprezentuje wystawę pt. „Atropa”, projekt zupełnie różny od dotychczas publikowanych prac artysty. Miller osobiście otworzy wystawę, której nazwę tłumaczy w ten sposób: - Atropa, pochodzi od słowa atrofia, które ma znaczenie: osłabić lub zmarnieć z powodu choroby. Zdjęcia, przybierają postać rakowego uczucia, pogarszania się, pożarcia, przygnębienia. Inspiracje Sandro pochodzą z wielu lat obserwowania lokalnych wyprzedaży starych fotografii, na których widać, jak naturalnie blakną i niszczą się po latach niewłaściwego użytkowania i przechowywania. Przez miesiące eksperymentów Sandro był w stanie bez użycia sztuczek komputerowych, odtworzyć efekt zdegradowanych zdjęć, które podziwiał przez lata.

Zdjęcie: Sandro Miller „Atropa"

Zdzisław Beksiński „Fotografia”
Kino Pomorzanin
ul. Gdańska 10, Bydgoszcz

Czarno-białe fotografie, z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego czyli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., składające się na wystawę, prezentowaną w ramach 7. Vintage Photo Festival, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Ekspozycja wystawy w Bydgoszczy została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart. 

Berta Ibanez 
„Cyjanotypia na niekonwencjonalnych podłożach"
warsztaty
25.09 (sobota), od godziny 11:00 do 16:00
Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68A/1

Ważnym elementem festiwalu są zawsze warsztaty z fotografii tradycyjnej. W tym roku szczególnie gorąco zapraszamy na  warsztaty z cyjanotypii z Bertą Ibanez. Cyjanotypia to jedna z pierwszych technik fotograficznych, opracowana w 1842 roku przez angielskiego matematyka i astronoma Johna Herschela. Do historii przeszła dzięki fotografce i botaniczce Annie Atkins, autorce Atlasu Alg – pierwszej w historii publikacji powstałej z wykorzystaniem fotografii. Dzięki tej metodzie możemy stworzyć obraz „cienia” płaskich przedmiotów na niebieskim tle. Stosujemy specjalnie przygotowany papier, wykorzystujący właściwości światłoczułe soli żelaza. Celem warsztatów jest rozbudzenie ciekawości i zainteresowania uczestników techniką cyjanotypii poprzez eksperymentowanie z nowymi nośnikami druku. Poprzez konkretne ćwiczenia uczestnicy odkryją wszechstronność i nieskończone możliwości cyjanotypii. Berta Ibáñez urodziła się w Kolumbii, gdzie studiowała w Szkole Sztuk Pięknych Uniwersytetu Narodowego w Bogocie. W stolicy Kolumbii pracowała i wystawiała w kolektywach artystów, jednocześnie pracując jako nauczycielka plastyki w liceum. W 2000 roku przeniosła się do Francji.

Maciej Markowicz
„Przez ruchome oko Camery Obscury”
wernisaż: 18.09 godz. 14, Młyny Rothera
połączone ze zwiedzaniem barki na Wyspie Młyńskiej

Dużym wydarzeniem festiwalu będzie wystawa Macieja Markowicza, który od 2008 roku konstruuje Camery Obscury zamieniając pomieszczenia i kontenery transportowe w kamery. W 2014 roku zbudował swój pierwszy mobilny prototyp w furgonetce. Spędził dwa lata jeżdżąc po pięciu dzielnicach Nowego Jorku fotografując metropolię z wnętrza vana. W 2017 roku zbudował swoją fotograficzna barkę i rozpoczął podróż po europejskich kanałach i rzekach, odwiedzając takie miasta jak Hamburg, Amsterdam, Antwerpia, Bruksela, czy Paryż.  Podróż do Bydgoszczy z Berlina jest kontynuacją jego projektu. To także pierwsza wizyta barki fotograficznej w Polsce. Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na dorobek artystyczny Macieja Markowicza z perspektywy 10-letniego doświadczenia pracy z papierowymi negatywami i ruchomą Camerą Obscura, która stała się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym.

Zdjęcie: Maciej Markowicz

Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki „Wspomnienia arabskiej księżniczki” po raz pierwszy w Polsce wydane przez Fundację Fotografistka „Wspomnienia arabskiej księżniczki” Emily Reute. Sułtanka Sayyida Salme miała 70 lat, kiedy przeprowadziła się z Bejrutu do Bydgoszczy, zamieszkała ze swoją córką Rozalią oraz jej mężem (generałem Troemerem) w domu przy al. Mickiewicza 17. (wtedy Bülowstrasse). Księżniczka Zanzibaru i Omanu przeżyła tam całą I wojnę światową.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Organizatorzy:  Fundacja Fotografistka
Partner główny: Województwo kujawsko- pomorskie
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Partnerzy: Kino Pomorzanin , Holy Art, Landschaft, Jedynak Galeria Handlowa, 6x7 Leica Gallery Warszawa, Mózg Foundation
Patroni medialni: Magazyn Szum, Analog forever Magazine, Gazeta Wyborcza, Gazeta Fotograficzna, Szeroki Kadr, Contemporary Lynx, Radio PIK, TVP3 Bydgoszcz

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie jak z bajki Wnętrza

Mieszkanie jak z bajki

Jesteśmy w starej kamienicy w Krakowie, w 50-metrowym mieszkaniu jak z bajki. W lokalu dominują trzy kolory: liliowy, niebieski i zielony. Za projekt jego wnętrza odpowiada pracownia architektoniczna Gaja Architektura Wnętrz.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.