7. Vintage Photo Festival już 17 września

Na przełomie września i października 2021 roku odbędzie się siódma edycja Vintage Photo Festival – stworzonego z pasji do fotografii tradycyjnej i przekonania, że dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans. Festiwalowi przyświeca między innymi idea odkrywania fotografii analogowej na nowo. Istotne miejsce stanowi także badanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej nie publikowanych. Festiwal cyklicznie odbywa się w Bydgoszczy, mieście, które posiada bogate tradycje fotograficzne.

Autor: MG

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.vintagephotofestival.com/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
Zdjęcie: Berta Ibanez Denis's hand

 

17.09-2.10.2021
Bydgoszcz, Kujawy i Pomorze
Otwarcie: 17.09.2021, o godz. 18:00
Młyny Rothera, ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Do lat 90. XX wieku działała tu druga, co do wielkości w kraju, fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa stworzone zostało prekursorskie wydarzenie, którego celem jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie. 

Hasłami tegorocznej edycji będą: solidarność, wolność i protest. W nawiązaniu do obchodów 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku - siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę. 

W tym roku zaplanowane wystawy m.in. Natalii LL, Chrisa Niedenthala, Zdzisława Beksińskiego czy Ariany Ancony. Na specjalnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie Vintage Grand PRIX, na który co roku zgłoszenia napływają z całego świata. 7. Vintage Photo Festival to także wiele wydarzeń towarzyszących jak “Analog Photo Bazar”, czyli giełda fotografii połączona z koncertem i wystawą prac duńskiego fotografa Pietera Bjerga. W sumie podczas festiwalu zaplanowano kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, pokazów filmowych, spotkań autorskich, koncertów. Wystawy i wydarzenia towarzyszące będą się odbywać w: Galerii Fotografistka, Kinie „Pomorzanin”, Bydgoskim Centrum Sztuki, Młynach Rothera oraz Muzeum Fotografii, Klubie Mózg.

Natalia LL „Sztuka i Wolność" 
Bydgoskie Centrum Sztuki,
ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano także wystawę ,,Sztuka i Wolność, 1987” Natalii LL. - Sztuka jest poszukiwaniem wolności. Wolność jest celem samym w sobie, sztuka zaś cel ten realizuje - mówi artystka. Według Natalii LL napędem sztuki jest wiara, nadzieja i miłość, a co równie ważne sztuka jest połączona z szaleństwem. To właśnie iskra szaleństwa pozwala sztuce pokazać czym jest i zaznajomić się z nią. Wiele prac z wczesnego okresu twórczości Natalii LL (wtedy jeszcze Natalii Lach) jest nieznanych dla szerszej publiczności. Są to odbitki vintage często na papierze FOTONu, które nigdy wcześniej nie były pokazywane.

Zdjęcie: Natalia LL, Sztuka konsumpcyjna, 1974, dzięki uprzejmości Fundacji ZW / Archiwum Natalii LL

Chris Niedenthal „Bydgoski Marzec ’81"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Do najważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji należeć będzie wystawa Chrisa Niedenthala „Bydgoski Marzec ’81". Fotograf zabierze nas w podróż do lat 1980 i 1981. Chris Niedenthal pracując dla „Newsweeka”, jeździł po całej Polsce za Lechem Wałęsą i uwieczniał najważniejsze momenty „karnawału Solidarności”. Wydarzenia roku 1981 zostały opisane przez Niedenthala w jego książce ,,Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił”. 31 sierpnia 1980 nastąpił koniec strajku w Stoczni Gdańskiej oraz narodziny NSZZ Solidarność. Fotograf sam przyznaje, że podczas trudnych wydarzeń sprawy bydgoskiej zwaną prowokacją bydgoską, zobaczył jak wspaniale działa na ludzi Wałęsa, jak potrafi ostudzić emocje rozgoryczonych i rozwścieczonych związkowców. To w Bydgoszczy przemówił z balkonu do mało, na początku, przychylnego mu tłumu, kiedy w każdej chwili wszystko mogło z nową siłą wybuchnąć. Na wystawie pokazane zostaną pierwszy zdjęcia z tego okresu, które kuratorka wystawy Katarzyna Gębarowska wydobyła z archiwum fotografa.

Zdjęcie: Chris Niedenthal, 1981

Arianna Ancona "SARS-COV-2 Family Album"
Klub Mózg
ul. Parkowa 2, Bydgoszcz

W solidarności z ofiarami epidemii COVID pokażemy projekt włoskiej fotografki Arianny Ancony “SARS-COV-2 Family Album”. Artystka szuka dowodów obecności „niewidzialnego” na fotografiach swojej rodziny, starając się pokazać formę tej absencji w moim życiu, przyglądając się innym i pochylając się nad tymi, których dotknęła strata, z zamiarem uzupełnienia tego skrawka wyrwanego z pamięci, z biegu własnej historii.

Sandro Miller „Atropa"
Młyny Rothera
ul. Mennica 10, Bydgoszcz

Sandro Miller amerykański fotograf znanym z wyrazistych obrazów oraz bliskiej współpracy z aktorem Johnem Malkovichem na festiwalu zaprezentuje wystawę pt. „Atropa”, projekt zupełnie różny od dotychczas publikowanych prac artysty. Miller osobiście otworzy wystawę, której nazwę tłumaczy w ten sposób: - Atropa, pochodzi od słowa atrofia, które ma znaczenie: osłabić lub zmarnieć z powodu choroby. Zdjęcia, przybierają postać rakowego uczucia, pogarszania się, pożarcia, przygnębienia. Inspiracje Sandro pochodzą z wielu lat obserwowania lokalnych wyprzedaży starych fotografii, na których widać, jak naturalnie blakną i niszczą się po latach niewłaściwego użytkowania i przechowywania. Przez miesiące eksperymentów Sandro był w stanie bez użycia sztuczek komputerowych, odtworzyć efekt zdegradowanych zdjęć, które podziwiał przez lata.

Zdjęcie: Sandro Miller „Atropa"

Zdzisław Beksiński „Fotografia”
Kino Pomorzanin
ul. Gdańska 10, Bydgoszcz

Czarno-białe fotografie, z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego czyli z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., składające się na wystawę, prezentowaną w ramach 7. Vintage Photo Festival, pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Ekspozycja wystawy w Bydgoszczy została zorganizowana przy współpracy z Agencją Zegart. 

Berta Ibanez 
„Cyjanotypia na niekonwencjonalnych podłożach"
warsztaty
25.09 (sobota), od godziny 11:00 do 16:00
Fundacja Fotografistka
ul. Pomorska 68A/1

Ważnym elementem festiwalu są zawsze warsztaty z fotografii tradycyjnej. W tym roku szczególnie gorąco zapraszamy na  warsztaty z cyjanotypii z Bertą Ibanez. Cyjanotypia to jedna z pierwszych technik fotograficznych, opracowana w 1842 roku przez angielskiego matematyka i astronoma Johna Herschela. Do historii przeszła dzięki fotografce i botaniczce Annie Atkins, autorce Atlasu Alg – pierwszej w historii publikacji powstałej z wykorzystaniem fotografii. Dzięki tej metodzie możemy stworzyć obraz „cienia” płaskich przedmiotów na niebieskim tle. Stosujemy specjalnie przygotowany papier, wykorzystujący właściwości światłoczułe soli żelaza. Celem warsztatów jest rozbudzenie ciekawości i zainteresowania uczestników techniką cyjanotypii poprzez eksperymentowanie z nowymi nośnikami druku. Poprzez konkretne ćwiczenia uczestnicy odkryją wszechstronność i nieskończone możliwości cyjanotypii. Berta Ibáñez urodziła się w Kolumbii, gdzie studiowała w Szkole Sztuk Pięknych Uniwersytetu Narodowego w Bogocie. W stolicy Kolumbii pracowała i wystawiała w kolektywach artystów, jednocześnie pracując jako nauczycielka plastyki w liceum. W 2000 roku przeniosła się do Francji.

Maciej Markowicz
„Przez ruchome oko Camery Obscury”
wernisaż: 18.09 godz. 14, Młyny Rothera
połączone ze zwiedzaniem barki na Wyspie Młyńskiej

Dużym wydarzeniem festiwalu będzie wystawa Macieja Markowicza, który od 2008 roku konstruuje Camery Obscury zamieniając pomieszczenia i kontenery transportowe w kamery. W 2014 roku zbudował swój pierwszy mobilny prototyp w furgonetce. Spędził dwa lata jeżdżąc po pięciu dzielnicach Nowego Jorku fotografując metropolię z wnętrza vana. W 2017 roku zbudował swoją fotograficzna barkę i rozpoczął podróż po europejskich kanałach i rzekach, odwiedzając takie miasta jak Hamburg, Amsterdam, Antwerpia, Bruksela, czy Paryż.  Podróż do Bydgoszczy z Berlina jest kontynuacją jego projektu. To także pierwsza wizyta barki fotograficznej w Polsce. Wystawa jest retrospektywnym spojrzeniem na dorobek artystyczny Macieja Markowicza z perspektywy 10-letniego doświadczenia pracy z papierowymi negatywami i ruchomą Camerą Obscura, która stała się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym.

Zdjęcie: Maciej Markowicz

Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki „Wspomnienia arabskiej księżniczki” po raz pierwszy w Polsce wydane przez Fundację Fotografistka „Wspomnienia arabskiej księżniczki” Emily Reute. Sułtanka Sayyida Salme miała 70 lat, kiedy przeprowadziła się z Bejrutu do Bydgoszczy, zamieszkała ze swoją córką Rozalią oraz jej mężem (generałem Troemerem) w domu przy al. Mickiewicza 17. (wtedy Bülowstrasse). Księżniczka Zanzibaru i Omanu przeżyła tam całą I wojnę światową.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.

Organizatorzy:  Fundacja Fotografistka
Partner główny: Województwo kujawsko- pomorskie
Zadanie współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz
Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
Partnerzy: Kino Pomorzanin , Holy Art, Landschaft, Jedynak Galeria Handlowa, 6x7 Leica Gallery Warszawa, Mózg Foundation
Patroni medialni: Magazyn Szum, Analog forever Magazine, Gazeta Wyborcza, Gazeta Fotograficzna, Szeroki Kadr, Contemporary Lynx, Radio PIK, TVP3 Bydgoszcz

Proponowane dla Ciebie

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING MagazinePolska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt Dizajn

IKEA stworzyła kolekcję dla zwierząt

Właściciele kotów i psów dla swoich pupili są w stanie zrobić niemal wszystko. Zwierzęta zajmują nie tylko szczególne miejsce w sercach właścicieli, ale i w ich domach. Dlatego też IKEA stworzyła specjalną kolekcję dla psów i kotów...

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce Sztuka

Guggenheim udostępnia za darmo ponad 200 książek o sztuce

To nie lada gratka dla fanów sztuki. Muzeum imienia Solomona R. Guggenheima udostępniło ponad 200 książek i albumów o sztuce na swojej stronie internetowej. Zupełnie za darmo...

IKEA zmienia swoje logo Wnętrza

IKEA zmienia swoje logo

IKEA to jedna z najbardziej znanych meblowych marek świata. Kultowe są nie tylko produkowane przez szwedzką markę meble takie jak regał Billy czy też fotel POÄNG, ale także sama jej identyfikacja...

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej Lifestyle

Polak uznany najlepszym na świecie twórcą fotografii czarno-białej

12 kwietnia ogłoszono wyniki prestiżowego Konkursu Fotograficznego One Eyeland na dziesięciu najlepszych twórców fotografii czarno-białej na świecie. Pierwsze miejsce zajął w nim polski fotograf Szymon Brodziak, potwierdzając tym samym swoje miejsce w światowej czołówce artystów zajmujących się...

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie Wnętrza

Polska restauracja otrzymała tytuł najpiękniejszej na świecie

O tym, że polskie restauracje i kawiarnie mogą się pochwalić doskonałymi wnętrzami nie musimy nikogo przekonywać – wystarczy zajrzeć do naszego ostatniego albumu „Urban Guide”. Dla nieprzekonanych mamy jeszcze jeden argument: wrocławska restauracja zyskała ostatnio tytuł najpiękniejszej na...

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo! Sztuka

Ogromna wystawa Fridy Kahlo dostępna online za darmo!

Frida Kahlo to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci świata sztuki XX wieku. Szerszej publiczności znana jest dzięki kultowemu już filmowi „Frida” z Salmą Hayek w roli głównej...

Chińskie miasta widma Architektura

Chińskie miasta widma

Są ich dziesiątki a każde zamiast milionów zamieszkują „zaledwie” tysiące Chińczyków tworząc opustoszałe scenerie jak z apokalipsy. Miasta-widma Państwa Środka są przerażające i fascynujące za razem. Zobaczcie!

Wielki powrót Muminków Lifestyle

Wielki powrót Muminków

Historia Muminków stworzona przez Tove i Larsa Janssonów w Finlandii uważana jest za dobro narodowe. Mała Mi, Migotka czy Włóczykij to postaci rozpoznawalne niemal w całej Europie. Teraz Muminki powracają, tym razem w formie animowanego serialu...

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue! Lifestyle

Aleksandra Woroniecka szefową mody paryskiego Vogue!

"Vogue” to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów na świecie. Takich osób jak Anna Wintour, Grace Coddington, Carine Roitfeld czy też Emmanuelle Alt w świecie mody nikomu nie trzeba przedstawiać. Teraz do tego grona dołączyła Aleksandra Woroniecka...

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA Dizajn

Polska marka tworzy fronty do szafek IKEA

Nieszablonowe fronty do szafek IKEA? Pisaliśmy już o takich inicjatywach jak Plykea (fronty ze sklejki) czy też o marce Superfront. Teraz nadszedł czas na polską firmę specjalizującą się w ty temacie - FRØPT...

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi Lifestyle

Poznańska restauracja zakazuje wstępu z dziećmi

Właściciele poznańskiej restauracji Parma i Rukola Caffe &Ristorante zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu dzieci do lat 6. Swoją decyzję uzasadniają wizytą wyjątkowo trudnych klientów z dziećmi, po których sprzątanie restauracji zajęło co najmniej kilka godzin...

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż Wnętrza

700-metrowy apartament w Krakowie wystawiony na sprzedaż

Ten niezwykły apartament to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych inwestycji w Polsce. Jego powierzchnia to aż 700 metrów kwadratowych, a za projekt wnętrza odpowiada paryska pracownia Gottesman - Szmelcman...

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie Lifestyle

Reakcja IKEA na pogryzione atrapy jabłek w Lublinie

Przy okazji otwarcia nowego sklepu IKEA w Lublinie głośno było o klientach, którzy nie mogli doczekać się otwarcia popularnego sklepu. Niektórzy z nich skusili się na porozstawiane na wystawach zielone jabłka, które okazały się atrapami...

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas Lifestyle

Wzruszająca reklama odrzucona przez adidas

Młody student nakręcił reklamę adidasa, która stała się już internetowym hitem. Przed publikacją usiłował skontaktować się z marka, jednak po wysłaniu swojego video nie dostał żadnej odpowiedzi. Czy adidas przegapił najlepszą reklamę w swojej historii...

Nowy katalog IKEA 2018 Dizajn

Nowy katalog IKEA 2018

Wielu z nas ma w domu katalog szwedzkiej sieci, a najwięksi miłośnicy marki czekają na niego już od miesięcy. Zobaczcie, co zaproponuje nam IKEA w nowym sezonie...

Mieszkania w starych kamienicach Wnętrza

Mieszkania w starych kamienicach

Stare kamienice to jeden z naszych ulubionych tematów. Wysokie sufity, sztukaterie, zabytkowy parkiet – czego chcieć więcej? Takiej przestrzeni niewiele potrzeba by wyglądała naprawdę spektakularnie.

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni! Architektura

Polska firma wymyśliła dom, który złożysz w 3 dni!

Dom, który jest tani, można go złożyć w trzy dni i na dodatek produkuje energię. Niemożliwe? Polski start-up udowadnia, że jednak możliwe...

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*! Architektura

Arka Koniecznego najlepszym domem świata według magazynu Wallpaper*!

Pracownia Roberta Koniecznego święci ostatnio same triumfy. Niedawno budynek Centrum Dialogu przełomy został wyróżniony tytułem „World Building of the Year 2016”, teraz doceniona została inna realizacja architekta...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.