Kraków: Wystawa arrasów Zygmunta Augusta
Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. Ewakuowane do Rumunii 18 września, kolejno do Francji i przez Anglię do Kanady. Wreszcie powróciły. Wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” jest dostępna dla zwiedzających do 31 października. Za ekspozycję odpowiada studio Wzorro Design.
Wszystkie zachowane w Polsce arrasy Zygmunta Augusta można zobaczyć w Zamku Królewskim na Wawelu. To jedyny w dziejach jagiellońskiej rezydencji pokaz całej zachowanej kolekcji we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone. Wystawie towarzyszą prace dwóch wybitnych współczesnych twórców: Mirosława Bałki i Marcina Maciejowskiego.
Tło do prezentacji arrasów stanowią z jednej strony oryginalne, zabytkowe komnaty, a z drugiej wizualnie lekkie ażurowe konstrukcje z transparentną tkaniną, która wygasza tło, nie tłumiąc go całkowicie.
Inspiracją do kolorystyki wystawy były oryginalne kolory arrasów. W pierwszej części wystawy dominuje biel, która jest uzupełniona o nasycone kolory, na których prezentowane są arrasy. Natomiast w drugiej wykorzystana jest głęboka, ciemna, leśna zieleń, która idealnie pasuje do oryginalnych wnętrz. Kolor ten wyróżnia także elementy - etalaże, podpisy, siedziska, które przynależą do tej wystawy.
W ramach wystawy przewidziane są trzy ścieżki zwiedzania oznaczone piktogramami utrzymanymi w stylu znaków tkackich: roślinna, historyczna i technologiczna. Dostosowane są one do różnych grup wiekowych.
Uzupełnieniem wystawy są materiały edukacyjne:
• „Bestiariusz”: w niektórych komnatach można odnaleźć zwierzęta, które „wyszły” z arrasów. Ukrywają się na ścianach, etalażach, a jedno można znaleźć zaglądając w wizjer. Przygotowana została również karta pracy, która pomaga z znajdowaniu zwierząt i ma przewidziane dodatkowe zadania.
• „Karta odkrywcy”: w karcie znajdują się zadania i informacje historyczne.
W przestrzeni wystawy rozmieszczone są paski, które po zebraniu i wpleceniu w ulotkę tworzą arras.
• „Puzzle”: dwa zestawy puzzli przedstawiających arrasy.
Wybrane arrasy są przedstawione w formie tyflografik.
Miejsce: Wielka gala arrasów w Zamku Królewskim na Wawelu
Kuratorzy i autorzy wystawy: Magdalena Ozga, Magdalena Piwocka, Jerzy Holc
Ekspozycja muzealna: studio Wzorro / Marcin Krater, Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marta Żmija, Anna Dudziak, Marta Milej, Magdalena Szklarczyk-Kominko, Anna Kaleta, Oliwia Michniewska, Karolina Wiśniewska
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wawel.krakow.pl.