Beksiński w Warszawie
W dniach 26 czerwca - 5 września 2021 w Warszawie będzie miała miejsce największa prezentacja obrazów Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych. Na wystawie „Beksiński w Warszawie" w Centrum Praskim Koneser zostanie zaprezentowanych ponad 70 oryginalnych obrazów Mistrza.
55 prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, które dysponuje największą na świecie kolekcją dzieł artysty. Pozostałe obrazy wypożyczone zostały z kolekcji prywatnych. Większość z nich nigdy wcześniej nie była prezentowana szerszej publiczności. Wystawie towarzyszyć będą pokazy filmów oraz spotkania z gośćmi związanymi z artystą. Patronat honorowy nad wystawą objął sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pan Jarosław Sellin.
Zdzisław Beksiński (Sanok 1929 – Warszawa 2005) był twórcą niezwykle wszechstronnym i kreatywnym. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powrócił do Sanoka. W latach 50-ych zajmował się fotografią artystyczną, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70-ych wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuował twórczość malarską a w latach 90-ych odkrył grafikę komputerową. W lutym 2005 r. został brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafił do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.
- Dla Beksińskiego malarstwo było dziedziną, w której wypowiadał się najpełniej; przestrzenią wolności do realizacji wizji, które „nosił w sercu i pod powiekami”. Przekrój prezentowanych na wystawie prac będzie różnorodny i reprezentatywny. Pozwoli zaobserwować rozwój i dojrzewanie tej sztuki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niewątpliwie jest to twórczość, która pobudza wyobraźnię, prowokuje do refleksji nad kwestiami egzystencjalnymi, oddziałując równocześnie walorami czysto plastycznymi. Głęboko liczymy na to, że ekspozycja przyciągnie zarówno miłośników twórczości artysty, jak i osoby, które po raz pierwszy będą mieć możliwość osobistego kontaktu z tą niezwykle indywidualną i poruszającą sztuką – mówi Dorota Szomko-Osękowska, historyczka sztuki z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Termin:
26 czerwca – 5 września 2021 roku
Miejsce:
Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera, Warszawa
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Praskiego Koneser.