Frida Kahlo w Łazienkach Królewskich. Wystawa rusza już w lipcu!
Już wkrótce w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się wystawa „Kolor życia. Frida Kahlo". Na wydarzeniu będzie można odkryć niezwykły świat meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, jednej z najważniejszych i najbardziej fascynujących artystek XX wieku.
Frida Kahlo była jedną z najbardziej autentycznych artystek poprzedniego stulecia. Jej dzieła emanowały intensywnymi kolorami, choć jej życie obfitowało w cierpienie. Artystka w dzieciństwie chorowała na polio, a jako nastolatka doznała poważnych obrażeń w wypadku. Przeszła wiele operacji, ale jej ciało nigdy nie powróciło do pełnej sprawności. Mimo to nie straciła pasji tworzenia.
Na twórczość Fridy Kahlo niemały wpływ miała kultura rdzennej ludności Meksyku. Ponadto artystka czerpała siłę z natury. Uwielbiała spędzać czas w ogrodzie, otoczona roślinami, zwierzętami i prekolumbijskimi rzeźbami.
Wystawa „Kolor życia. Frida Kahlo" to przestrzeń pełna wielowątkowości i dynamiki, odzwierciedlająca biografię i sztukę meksykańskiej malarki. Jest ona symbolem historii wrażliwej kobiety, która poszukiwała swojej tożsamości, miała ogromną siłę twórczą i potrafiła pokonać ból.
W Podchorążówce zostaną zaprezentowane trzy obrazy Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka" (1933), „Kokosy" (1951) i „Martwa natura z arbuzami" (1953). Wystawę uzupełnią archiwalne fotografie z życia artystki oraz film z 1941 roku. Twórcą filmu jest Nickolas Muray, amerykański fotograf i przyjaciel Fridy Kahlo. Archiwalny materiał ukaże artystkę i jej męża, Diego Riverę, w ogrodzie Niebieskiego Domu. Mimo upływu czasu, film zachował doskonałą jakość, zwłaszcza intensywność barw.
Integralną częścią wystawy będzie plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, która odtworzy fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo – miejsca, w którym artystka się urodziła, dorastała, tworzyła i zmarła. To słynne La Casa Azul z meksykańskiej dzielnicy Coyoacán, obecnie muzeum poświęcone legendarniej malarki. Już od pierwszych kroków poczujemy atmosferę wyjątkowego świata Fridy Kahlo, pełnego kolorów i natury, dzięki kobaltowi, czerwieni i zieleni.
Przy jednej ze ścian instalacji (która jest repliką wnęki wykonaną na podstawie archiwalnych zdjęć patio w La Casa Azul) znajdzie się posąg przedstawiający meksykańskie bóstwo. Jest to nawiązanie do jednej z rzeźb, którymi Frida Kahlo i jej mąż ozdobili ogród przy Niebieskim Domu. Kopię meksykańskiego posągu wykonał polski rzeźbiarz Michał Selerowski.
Prace nad koncepcją wystawy poświęconej twórczości Fridy Kahlo rozpoczął zmarły prof. Zbigniew Wawer, były dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w latach 2017-2022. Ekspozycja jest związana z obchodami 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Meksykiem w tym roku. Powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku i Colección Acervo INBAL – Museo de Arte Moderno, czyli meksykańskiej instytucji kulturalnej zajmującej się promocją meksykańskiej kultury za granicą.
7 lipca – 3 września 2023
Muzeum Łazienki Królewskie
Podchorążówka
Agrykola 1, 00-460 Warszawa