Her stories: Powrót do dzieciństwa, czyli ceramiczna opowieść Oleny Kuts
Olena Kuts urodziła się na Ukrainie. Z wykształcenia jest grafikiem komputerowym, ale od jakiegoś czasu jej serce rwie się w kierunku tworzenia ceramiki. Jej mama powtarza, że w dzieciństwie Olena pragnęła dwóch rzeczy: wyjechania z kraju oraz zobaczenia Morza Martwego. Udało jej się jedno i drugie – niejednokrotnie unosiła się na wodach Morza Soli i siedem lat temu zamieszkała w Polsce.
Od wczesnych lat dziecięcych Olena Kuts wykazywała zdolności plastyczne. Z tego względu, gdy miała osiem lat, rodzice wysłali ją do szkoły artystycznej, aby rozwijała swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów. Pięć lat upłynęło jej na rysowaniu, malowaniu i uczeniu się historii sztuki. Następnie rozpoczęła edukację na uczelni wyższej, wybierając kierunek „Grafika i projektowanie”.
Nie zastanawiała się nad tą decyzją zbyt długo. Jak sama (nieco skromnie) podkreśla, jej wybór był podyktowany tym, że zwyczajnie nie potrafiła robić niczego innego. Nie zaprzątała sobie głowy, że w tamtym czasie praca w zawodzie grafika czy artysty była postrzegana jako niestabilna. Postanowiła posłuchać serca i zaryzykować, zresztą nie pierwszy raz w swoim życiu.
Po studiach, od początku kariery zawodowej artystka pracowała kreatywnie. Zajmowała się fotografią, grafiką komputerową, tworzyła ilustracje, swojego miejsca szukała także w agencjach reklamowych. Zamieszkała w Polsce, gdzie kontynuowała poszukiwania.
W 2020 roku odkryła piękno szlachetnego rzemiosła, jakim jest ceramika. Pochłonęło ją poznawanie działania różnych materiałów i eksperymentowanie z formą. Pod koniec roku postanowiła założyć własną pracownię pod nazwą „Elemthebrand”, poświęcając się tym samym nowo odkrytej pasji na 100%.
Ogólnie jestem osobą szybko realizującą swoje pomysły. Wiem, że jeżeli będę się nad nimi długo zastanawiać lub odkładać je na później, mogą zginąć gdzieś po drodze
– mówi Olena.
Olena Kuts wciąż kształtuje własny styl projektowania, ale wie jedno – najbardziej lubi wyrażać powidoki z dzieciństwa. W swoich pracach zawiera zabawne kształty, gwiazdy, księżyce z oczami, przerysowane postacie. Stylizuje prace w taki sposób, aby wywołać wrażenie, że są one wytworem dziecka. Artystka zauważa, że to właśnie dzieci, tworząc, robią to z otwartym sercem i przekazują wtedy swoje prawdziwe emocje.
Z tego względu Olena przywołuje wspomnienia, które zbierała przez okres dzieciństwa: ulubione bajki, książki, zwierzęta, zabawki, miejsca, ludzi. Przemienia je w ceramiczne naczynia i biżuterię, które zachwycają humorem oraz wyjątkowym urokiem.
Więcej: tutaj.