Jej rzeźb można dotykać, a nawet przez nie przejść. Twórczość Tapty przypomina muzeum Grażyny Kulczyk

Tapta, czyli Maria Wierusz-Kowalska, to jedna z najważniejszych europejskich rzeźbiarek tworzących tekstylne rzeźby. Chciała, by widz wchodził z jej pracami w interakcje, dotykał ich i odczuwał je.

Autor: MB

Zdjęcia: materiały prasowe

https://www.muzeumsusch.ch/

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Zanim narodziła się Tapta, była Maria Irena Boyé, rocznik 1926. Z czasem na jej drodze pojawił się Krzysztof Wierusz-Kowalski, późniejszy mąż. Oboje zmuszeni byli uciekać z Polski po powstaniu warszawskim w 1944 roku, w którym brali udział. Pierwszy przystanek to Londyn, ale dopiero w Belgii osiedli na dobre. Dla Belgów nazwisko Marii Wierusz-Kowalskiej było zbyt trudne do wymówienia. I wtedy z pomocą przyszło przezwisko z dzieciństwa, które jako pseudonim artystyczny towarzyszyło rzeźbiarce do końca życia.

„Moja starsza siostra powiedziała mi, że kiedyś, jako mała dziewczynka, ułożyłam wszystkie moje zabawki w pięknym kole i zaczęłam między nimi tańczyć i śpiewać: 'Jestem Tapta, Tapta, Tapta.' Rodzina to polubiła i zostałam Taptą. Na zawsze” - mówiła w jednym z wywiadów artystka.

Fot. Tapta Archive, Maurice Verbaet
La Chute de noeuds, Collection Maurice Verbaet, © Alexander Kot-Zaitsaú

W Belgii Tapta porzuciła marzenia o medycynie i wybrała tkactwo w Narodowej Szkole Sztuk Wizualnych La Cambre w Brukseli, którą ukończyła w 1949 roku. Wkrótce potem artystka wraz z mężem przeniosła się do Belgijskiego Konga (obecnie Demokratyczna Republika Konga), gdzie mieszkali w latach 1950-1960. Po powrocie do Belgii Tapta szybko ugruntowała swoją pozycję jako ważny członek nowej generacji artystów, którzy dążyli do redefinicji rzeźby poprzez używanie tekstyliów i innych elastycznych materiałów jako elementów rzeźbiarskich. W ten sposób wyniosła sztukę tekstylną poza kategorie sztuk dekoracyjnych i rzemiosła. Jej pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w 1966 roku w Galerie Les Métiers w Brukseli, po czym jej prace były prezentowane na ważnych wystawach w Belgii i za granicą, w tym na 4. Międzynarodowym Biennale Tkaniny w 1969 roku w Lozannie. Ta wystawa, na której jej dzieła były prezentowane obok twórczości Magdaleny Abakanowicz, Jagody Buić, Elsi Giauque i Sheili Hicks, zachęciła ją do kontynuowania ścieżki niekonwencjonalnych eksperymentów z tekstyliami. W latach 80. radykalnie zmieniła swoje materiały z tkanych tekstyliów i sznurków na neopren. Z tego przemysłowo produkowanego kauczuku tworzyła duże czarne instalacje, które jednak nadal wyrażały jej ideę „elastycznej rzeźby”. Tapta zmarła niespodziewanie w 1997 roku, w momencie gdy jej rodzinna Polska odkrywała jej twórczość na dużej wystawie indywidualnej w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, a jej monumentalna rzeźba "Esprit Ouvert" koło stacji Brussels North Station została właśnie zainaugurowana.

Untitled, 1982, kolekcja prywatna, © Lola Pertsowsky

Twórczość tej niezwykłej artystki przypomina właśnie szwajcarskie muzuem Susch założone przez Grażynę Kulczyk. Otwarta 20 czerwca wystawa „Tapta: Flexible Forms” jest pierwszą tak dużą retrospektywą twórczyni poza granicami Belgii. Tytuł wystawy odnosi się do centralnej koncepcji jej twórczości: tworzenia rzeźb, które wchodzą w interakcję z przestrzenią wystawienniczą i widzem poprzez swoje elastyczne formy. Ambicje wystawy odzwierciedlają misję założycielską Muzeum Susch, polegającą na promowaniu twórczości międzynarodowych artystek awangardowych, które zostały pominięte lub źle odczytane i dlatego nie zostały ustawione na równi ze swoimi męskimi odpowiednikami w instytucjach sztuki na całym świecie.

Structure torsadée, 1973, Collection Maurice Verbaet

Zaaranżowana w luźnym porządku chronologicznym wystawa daje przegląd twórczości Tapty, która jest podzielona na dwa główne okresy: prace tekstylne wykonane w latach 60. do początku lat 80. oraz prace z neoprenu z lat 80. i 90. Wystawa najpierw koncentruje się na pracach tekstylnych Tapty, w których stopniowo oddalała się od tradycyjnego tkactwa, stosując eksperymentalne techniki, takie jak skręcanie tkanin oraz, w szczególności, używanie lin, które wiązała i łączyła w organiczne formy. Jej prace wychodziły na zewnątrz ze ściany, stawały się bardziej trójwymiarowe i coraz bardziej oddziaływały z przestrzenią oraz widzem, który był zapraszany do doświadczania dzieł nie tylko wizualnie, ale również w sposób dotykowy i fizyczny, przechadzając się wokół nich, a nawet wchodząc do środka. Na wystawie odtworzono też instalacje Tapty „Forms of flexible Space” z 1974 roku. Prace z lat 80. zaś wykonane z połączenia neoprenu i stali to monumentalne rzeźby, przez które widzowie mogą swobodnie przejść.

Lieu de Transition, lata 90., Collection Maurice Verbaet

Muzeum Susch to prywatne muzeum w Engadynie na południu Szwajcarii założone przez kolekcjonerkę Grażynę Kulczyk, poświęcone rewizji głównego kanonu historii sztuki. Placówka znajduje się w starannie odrestaurowanym klasztorze i browarze z XII wieku, położonym na dawnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela. Muzeum organizuje dwie wystawy czasowe rocznie, zbudowane na bazie kolekcji Grażyny Kulczyk oraz z dzieł z muzeów publicznych i prywatnych z całego świata. Jedna z niedawnych dużych wystaw poświęcona była twórczości polskiej rzeźbiarki, Wandy Czełkowskiej.

Wystawa „Tapta: Flexible Forms” potrwa do 3 listopada 2024 roku. Jej kuratorką jest Liesbeth Decan.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą, czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.