Rok 2020 na poruszających obrazach – niezwykła wystawa Beaty Konarskiej
Wystawa „2020” Beaty Konarskiej prezentuje w przestrzeni publicznej w formie „galerii pandemicznej” cykl obrazów stworzonych w okresie od początku lockdown’u do końca roku 2020, podsumowując ten ważny w historii ludzkości rozdział. Jest autorskim opisem rzeczywistości czasów pandemii.
W tym roku radykalnie zmieniły się zarówno topografia przestrzeni osobistej – organizowane naprędce miejsca pracy online, jaki i topografia imponderabiliów – często trudne do zaakceptowania uświadomienia naszej mapy wartości i zasad. Przede wszystkim jednak każdy aspekt życia stał się skromniejszy, ograniczony, minimalistyczny. Ten proces dotknął również artystkę.
Malarka rozpoczęła cykl w lutym, w okresie największego lockdownu, zamknięta w niedużej, domowej pracowni. Podjęła decyzję o odejściu od dużego formatu obrazów, który towarzyszył jej stale przez 20 lat twórczości (200x120cm) i namalowała pierwszy z cyklu „Social distancing” w formacie prawie o połowę mniejszym (146x92cm). Postanowiła kontynuować serię w pomniejszonym formacie, umożliwiającym pracę w domu.
Sposób ekspozycji wystawy jest również wynikiem ograniczeń. Zamknięte galerie uniemożliwiają pokazanie obrazów w tradycyjnej formule. Artystka stworzyła więc koncepcję prezentacji wystawy w przestrzeni publicznej, co umożliwi bezpieczny, nieograniczony do niej dostęp. Taka formuła prezentacji własnej twórczości jest jej bliska – od 2011 roku realizuje „Wystawę Malarstwa”, projekt w którym każdy namalowany obraz w formie reprodukcji – tzw. „wlakatu” (gra słów plakat i wlepka) prezentuje w konwencji urban artu w przestrzeni publicznej.
Wystawa „2020” jest pytaniem dokąd zmierzamy jako cywilizacja i jaki zostawimy po sobie świat kolejnym pokoleniom.
Wystawa ma miejsce w przestrzeni publicznej, na bocznej elewacji byłego Liceum Hoffmanowej, od strony ulicy Nowogrodzkiej (przy ul. E. Plater 31). Można będzie ją oglądać do czerwca 2021 roku. Jej organizatorem jest Komuna Warszawa, Honorowym Patronatem objął ją Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Więcej na https://www.beatakonarska.com/2020exhibition/.
Beata Konarska to malarka, autorka instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu. W 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Tworzy projekty obejmujące elementy malarstwa, grafiki i designu, które pojawiają się w przestrzeniach publicznych Warszawy i innych miast. Autorka znanych instalacji site specific tworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak: „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej (2009), „Koguty” przed Ambasadą Francji (2007), „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (2010), i innych. Istotnym elementem jej sztuki są nieoczywiste przestrzenie ekspozycyjne, wprowadzające element dialogu malarstwa z otoczeniem. W ramach wystawy „Absolutne Spotkania” wyświetlała cykl obrazów na elewacji kamienicy; „Lunchtime” to ekspozycja malarstwa jeżdżąca na pracujących śmieciarkach MPO; „Magazyn sztuki” – obrazy zmagazynowane w witrynach sklepowych; „Dekalg” – wielkoformatowe plakaty zawieszone na dziedzińcu PKiN. Od 2011 roku realizuje “Wystawę malarstwa” – długofalowy projekt urban art prezentujący malarstwo wpisane w tkankę miejską i pejzaże. Prowadzi zapis znikania obrazów w zmieniającym się krajobrazie. Pracuje nad projektami badającymi cielesność w kontekście norm kulturowych i społecznych. W latach 2009-2018 współtworzyła klubo-galerię Pies Czy Suka. Jako kuratorka i organizatorka wielu wystaw była aktywnie zaangażowana w promocję polskiego dizajnu.